Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Anneler işe, çocuklar kreşe

Bu Makaleyi Dinle!


00:00

Kadın istihdamını artırmak ve çalışan kadınları desteklemek için “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” adıyla bir proje hayata geçirildi.

Bu proje ile, 0-60 ay arasındaki çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan kadınlara, her ay 650 lira civarında destek sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının organize ettiği bu projenin finansmanının ise Avrupa Birliği tarafından sağlandığını söyleyelim. Başka söze gerek yok!..

Projeyi tanıtmak, reklamını yapmak için de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK; devasa bir afiş hazırlatmış, afişte bir kadın resmi ve altında da şu yazıyor:

Sigortalı Anneler İşe, Çocuklar Kreşe…

Önce inanamadım, “Biri şaka yapmıştır, böyle bir reklam olamaz!..” diye düşündüm ama maalesef ki doğruydu!..

Dünyada nasıl bir sistem var ki iddialı olanı kendi iddiasından vuruyorlar. Hassas olanı kendi hassasiyetleri üzerinden itibarsızlaştırıyorlar.

Ak Parti; aileye, anneye, çocuğa önem veren bir hareketti. Bu konuda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hassas olanların söz sahibi olduğu bu hareket, bu hükûmet; son yıllarda öyle icraatlara imza atıyor ki kadına, aileye, çocuğa düşman olan bir hareket, bir ideoloji ancak bu kadar zarar verirdi aile kurumuna, yeni nesillere!..

“İstanbul Sözleşmesi, 6284 no.lu yasa, ömür boyu nafaka, kadının beyanı esastır” saçmalığı Ak Parti döneminde aileyi bitirmek için özellikle taraf olunan, savunulan, uygulamalar!.. Attıkları her adımla aileyi bitirmeye, yeni nesilleri aileden koparmaya biraz daha hizmet ediyorlar.

Kadın istihdamı diye diye kadını evinden, ailesinden, çocuklarından koparıp aile dışında konumlandırmak için atıyorlar her adımı. Kadın istihdam oranını ne kadar artırdığıyla yani kadını evinden, ailesinden kopardığıyla övünüyor Ak Parti!..

“Kendi ayağına kurşun sıkmak” veya “bindiği dalı kesmek” nasıl olur diye merak edenler Ak Parti’nin kadın ve aile konusundaki icraatlarına bakabilir. Ak Parti kendi varlık sebebini inkâr etmeye, kendine muhalif olacak kitleleri kendi eliyle yetiştirmeye ve beslemeye devam ediyor.

İpe sapa gelmez icraatlarla aile zarar görüyor, yara alıyor ama aile kurumu böyle hemen ölmez. Size aileyi tamamen bitirmek ve daha hızlı sonuç almak için naçizane birkaç önerim var:

*Evliliğin sakıncaları kamu spotları ile anlatılsın, buna rağmen densizlik edip evlenenler cezalandırılsın.

*Evlenip de çalışacak kadınlara çift maaş verilsin.

*Evlenip de evinin hanımı, çocuklarının anası olmaya karar verenlere para cezası ve çalışan kadınların evinde zorunlu hizmet cezası verilsin.

*Erken evlilik yapanlara ömür boyu hapis cezası verilsin, evlenmeden evlilik hayatı yaşayanlara daha rahat ve lüks mekânlarda istedikleri haltları yiyebilmeleri için devlet desteği sağlansın!..

*Çocuklarını kreşe verip işini; eşine, çocuklarına ve ailesine tercih edenlere istediği huzurevinde kalabilme garantisi verilsin!..

Ha, unutmadan şunu da ekleyeyim: Huzurevleri sayısı şu hâliyle yetersiz, tez zamanda huzurevleri sayısını artırmak, her mahalleye en az bir huzurevi açmak için ivedilikle ihaleye çıkılsın.

Yorumlar (7 Yorum)

 • Avatar

  Fatih Güner

  Bu konu bu kadar güzel izah edilebilirdi..!!! Yüreğinize sağlık.
  Tebrik ederim.

 • Avatar

  Mehmet Aykut

  Sonunda bizim mahalleden biri hakkınca tepki verebilmiş. Helal olsun

 • Avatar

  Mustafa Teker

  Sayın yazar, yeni uyandım bende, yüzümü yıkıyordum, baktım sizde bu konuda yeni bir rüya/yorum katmışınız, sizde yeni uyanmışınız sanırım, yüzünüzü yıkayın ve aile yıkma çalışmalarına destek için yaşasın büyük Türkiye tezi için Ak adalet sistemine oy verin. Sonra rabbimiz sorar.. aile yıkılırken, sen aileyi yıkan perişan olan aileleri görmedinmide bile bile oy verdin, nikah kıyanları 19 yıl hapse atıp karısını ortalık malına çeviren ak parti değilmiydi derse.. sevgilisi ile kırıştıran hatunların

 • Avatar

  Ugur

  Bu proje hayata gecirilmeden once devaluasyon vs nedenlerle aileleri dar bogaza surukleyip kadinlarimizi gelir elde etsinler diye is sahasina surduler.sonrasi malum feminizmin kollarinda bihaber sozde ozgurluk esitlik vs suslu kelimelerle aile kavrami ve aile hayati parcalanmaya baslandi.savasarak elde edilemeyen ulke aile kurumuyla vurulup dagitilip paramparca edilmeye baslandi…icler acisiki bunu kimseye anlatamiyor izah edemiyorsun.

 • Avatar

  İdris

  AKP nin Reis in kırmızı çizgisi varmı yokmu AKP yi bundan sonra hangi çizgisinden savunacağız bilen beri gelsin

 • Avatar

  Zeynep

  Allah razı olsun. Esasen ben şöyle düşünüyorum. Bir katil gelmiş evin kapısını ittiriyor içeri girmek için reiste evin kapısını olanca gücüyle kapatmaya çalışıyor. Ancak bu ölüm kalım anlarında arkada kendini satan yada çeşitli ihanetler içinde olanlarla ilgilenemiyor. Yada onlarla baş edemiyor. Bazı ahalide bize uymayan beyanları sonra düzeltilir bir başlayalım mantığıyla şeytanın kucağına milleti atıyor. Ama hiçbirşey düzelmiyor. Herşey Rabbimin gayretullahına varır inşallah.

 • Avatar

  Sinan Akarsu

  Tebrik ederim söylenecek söz kalmamış

Yorumları Gör (7 Yorum)