Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Annem yengemi kıskandı ve abime boşattı”

“Abim 12 senelik evliydi, üç çocukları vardı. Yengem iyi bir insandı fakat annemin dengesiz tavırları yengemi de çileden çıkardı ve anneme karşılık vermeye başladı. Annem bunu da aleyhte bir delil olarak kullandı ve suçlamalarını artırdı. Abime, eşinin çok huysuz, büyüklerini saymayan birisi olduğunu, anne kalbini kırdığını, Allah’ın (cc) onun işlerini rast getirmeyeceğini ve bir erkek olarak hanımının hizaya getiremeyecek kadar zayıf bir erkek olduğunu sürekli söyledi. Abim bundan çok etkilendi. Yengem abime ne kadar anlatmaya çalıştıysa da sözünü dinletemedi. Abim hipnotize olmuş gibi, annem ne derse onun sözlü adımlarını takip etti. Giderek abimin evde huzuru kalmadı. Annem abimi yanına çekerek yengemi yalnızlaştırma çabası içine girdi. Çocuklar bu kargaşadan çok zarar gördüler ve evde kıyasıya kavgalar başladı. Hepsinin baş aktörü annemdi. Niye? Çünkü yengem çok güzel, tahsili görgüsü yerinde, işini bilen abimi seven bir kadındı. Fakat annem daha yengemi istemeye başladığından beri çok kıskandı, abimi paylaşamadı. Güzel ve bu kadar becerikli bir kadını oğlu çok severse ve kendisi gölgede kalırsa diye korktu ve sürekli abimi kendisinin iyi eşinin kötü olduğu safsatası ile yıprattı. Ben abime ‘Annemi dinleme, o yengemi kıskanıyor, zavallı kadının sizleri memnun etmekten başka yaptığı bir şey yok’ diyordum fakat tesir etmedi.”

“Şimdi, ayrıldılar ve hepsi perişan oldu. Abim aslında içten içe yanıyor, fakat anneme güçlü bir duruş sergileyemedi. Annemin ahını almamak adına, üç çocuk ve bir kadının ahını aldı. Annem halâ yengemi suçluyor, haddini bildirdiği için abimi yere göğe koyamıyor. Annemden utanıyorum, her uyarımı azarlayarak geçiştirdi. Eşim bana, abimin yengeme yaptıklarının onda birini yapsa, annem kıyameti koparır ‘Kızımı alırım ona göre’ diye tehdit ederdi. Oysa kendisi yengeme yapmadığını bırakmadı. Annem zalim ve cahil bir kadın. Abimin yetersiz ve zayıf yapısı ile annemin kıskançlığı ve kötü niyeti birleşince bir yuva dağıldı. Annem nasıl can verecek bilmiyorum. Ya ben de anneme benzersem diye kaygılar içindeyim. Bundan nasıl kurtulurum?”

En çok dinlediklerimizin renginde atarız adımlarımızı. Bir insanın zihninde ‘Allah (cc) ne yapmamı istiyor? Peygamber Efendimiz (sav) bunu nasıl yapmış?’ soruları olmazsa, mevcudun pençesinden kurtulamaz. Allah’ın (cc) hatırı kulun hatırını geçmedikçe, yürüdüğümüz yollar bataklığa döner. Bu anne baba bile olsa. ‘Allah’a isyanda kula itaat yoktur.’ H. Şerif. Küçük yaştan itibaren anne çocuğun kalbinde putlaştırılmışsa, genç olunca da bu değiştirilmemişse, böyle davranmaktan başka seçenek kalmaz.

Şimdi, herkesin, önce zarar gördüğü, kulağını ve gönlünü dayadığı kaynaktan gözlerini ve bedenini çevirerek, telâfi ve yeniden yapılanma programı oluşturması lâzımdır.

Size gelince, alacağınız terapilerle zihninizi ve yüreğinizi beslemelisiniz. Herkes istediği yola yönelir. Siz gözlerinizi annenizden ayırın, yeni bir rol model seçin inşallah. Allah (cc) var mı her şey vardır.