Son Dakika

Antalya’da Noel Baba krizi!..

Hristiyanlar çocuklarının iyi çocuk olması için böyle üretilen efsaneleri var. Bizim ise gerçek yaşamış efsanelerimiz var. Bir örnek; Hz. Hızır Aleyhisselâm…

Antalya'nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi'nin zemininde geçtiğimiz yıl hiç bozulmamış bir lahit tespit edildi. Bilimsel ve teknolojik çalışmalarda lahidin içinde özel bir bölüme rastlandı. Bu özel bölümde Noel Baba'nın hiç bozulmamış mezarı olduğu konusunda bilimsel veriler de elde edildi. Bu noktadan baktığımızda aslında Noel Baba’nın bir Türk olduğunu savunanların elini güçlendirebiliriz.

Antalya Demre'de tarihi Aziz Nikolaos (Noel Baba) Anıt Müzesi de bulunmakta. Türkiye vatandaşları tarafından kurulan Noel Baba Barış Konseyi, Noel Baba’nın doğum yılı olduğuna inanılan 6 Aralık günü (Dün) Noel Baba üzerinden Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri için Antalya Valiliği’nden Noel Baba Ören yerinin tahsisini talep etti.

Antalya İl Kültür Müdürlüğü de talebe onay vererek hangi saatlerde etkinlik yapılacağını sordu doğal olarak. Konsey’de sabah saatini tercih edere, 9-12 saatlerini bildirdi. Ama bu sefer Fener Rum Kilisesi de aynı saat için, konseyin müracaatından sonra!.. Kültür Bakanlığı’na aynı saat ve yer için ayin talebinde bulundu. Böylece Antalya’da Noel Baba krizi ortaya çıktı.

Konsey, “Biz kültürel etkinlik yapacağız. 22 ülkeden davetli konuğumuz var, öğleden sonrası bizim için uygun değil.” şeklinde cevap yazdı.  Aradan 25 gün geçtikten sonra Kültür bakanlığından “Fener Rum Kilisesi ile saatler konusunda anlaşır mısınız?” teklifi geldiği öne sürüldü. Konsey başkanı Muammer Karabulut da “Hayır... Türk Devleti Fener Rum Patrikhanesi'nin tüzel kişiliğini tanımıyor. Dolayısı ile biz de tanımayız." dedi. Karabulut, 9 Ekim 2018 tarihli Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan kendisine gelen, "Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, ülkemizde tüzel kişiliğe sahip değildir." yazısını; Kültür Bakanlığına yolladı.

Ne mi oldu? 5 Aralık günü geç saatlerde Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti’nin tanımadığı Fener Rum Kilisesi’ne siyasi ayin için izin verildiği verdi. Bu şekilde kriz çözüldü belki ama belki yeni bir krizin de fitili ateşlendi.

Esasen, Demre’deki Noel baba kilisesini dünyaya daha çok anlatmalıyız. Belki de Noel Baba’nın Türk olduğuna dair bilgi ve belgeleri daha çok gün yüzüne çıkarmalıyız. Turizm açısından bu çok önemli bir değer.

Noel nedir? Konusuna da kısaca değineyim. Yılbaşı ve Noel yortusu ile özdeşleşen ve Noel ile yılbaşı arasındaki kavram karmaşasından nasibini alan Noel Baba efsanesi, Noel gecesinde evlere gizlice girerek çocuklar için hediye bıraktığına inanılan karakterdir. Noel Baba bir efsane olarak varlığını sürdürmekle birlikte gelenekselleşen Noel kutlamalarının vazgeçilmez karakteri olmuştur.

Noel'i kutlayan Hıristiyan aileler, genellikle çocuklarını Noel Baba'nın varlığına inandırıp bu geleneği yaşatır. Aileler Noel Baba efsanesiyle çocuklarına, iyi bir çocuk olursa Noel gecesi hediye getirerek ödüllendireceğini söyler ve böylece çocuklar üzerinde bu şekilde bir otorite sağlar. İnanışa göre Noel Baba, bacadan eve girerek Noel çamının altına önce çocuklar sonra anne ve babalar için hediye bırakır. Ayrıca Noel Baba daha fazla hediye bıraksın diye evin içine çoraplar da asılır. Hediye almak her zaman güzel ve mutluluk verici bir şey olduğu için çocuklar da Noel Baba'nın varlığına inanmayı sürdürür.

Hristiyanlar çocuklarının iyi çocuk olması için böyle üretilen efsaneleri var. Bizim ise gerçek yaşamış efsanelerimiz var. Bir örnek; Hz. Hızır Aleyhisselâm…

Hz. Hızır Aleyhisselâm, Hz. Mûsâ döneminde yaşayan, kendisine ilâhî bilgi ve hikmet öğretilen kişidir. İnancımız gereği kul sıkışınca Allah’ın izniyle yardıma koşma yetkisine de sahiptir.

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.