Son Dakika

Bakanlıkta YouTuber, Instagram ile tanıtım dönemi!..

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, esasen Ankara’nın medya temsilcileri ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, önceki gün medyanın Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Şahsen ben sayın bakanı bu buluşmada ilk kez yakından tanıdım.

Bakan Ersoy zaten Turizmci ve sahadan gelen biri. Elbette konusuna hakim olduğunu herkes biliyor. Ancak, her soruya verdiği mantıklı ve tatmin edici cevapları nedenle Turizm ve Kültür alanında çok daha başarılı bir dönemi yaşayacağımız konusunda umutlarımı artırdı.

Medya temsilcileriyle buluşmada Bakan Ersoy, öncelikle kendi şirketi ile ilgili tüm yetkileri 11 Temmuz itibarıyla icra kurulundaki arkadaşlarına devrettiğini belirtti. Yani bütün enerjisini bakanlık çalışmalarına verecek.

Bakan Ersoy’a “Bakan olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?” sorusu soruldu. Bu soruya da “Ben bakanlığa şikâyet etmeye geliyordum hep… Hani çok mu şikâyet ediyorsun, çok mu biliyorsun, al o zaman gel de yap gibi oldu. Ama masanın bu tarafı farklı, ben arkadaşlara da söylüyorum, daha doğrusu sektöre söylüyorum, bu tarafa gelince anlıyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu. Dışarıdan eleştirmek çoğu zaman çok kolaydır. Bu sözden de bunun açık ve net mesajını vermiş oldu.

Bakan Ersoy’un hedeflerine gelince, kendi sözlerinden şu özeti çıkarabiliriz:

“Turizm 100 metre koşusu değil. Ben bu bakış açısına sahip olduğum zaman zaten bazı şeyleri markalaşma konusunda düzelttim, adım attım, ilerledim kendi şirketlerimde. Bu bir maraton, her şeyden önce bütün stratejiyi buna göre kurmanız lazım. Turizm tek başına da bir olgu değil, yani turizmin çok paydaşları var. Yatırımcısı bir paydaş, insan kaynakları bir paydaş, çevredeki belediyeler bir paydaş. Ülkenin algısı apayrı bir paydaş. Bunların hepsini kademeli bir şekilde düzeltmeniz lazım.

Ben teşviklere karşıyım, yani taşıma suyla değirmen dönmez. Bu bir ticaret, bu gerçek bir sektör ya doğru yapacak, ya kurallarına göre yapacak…

Reklam ve tanıtımı ciddi olarak artıracağız. Tanıtımda kafaları değiştiriyoruz. Çağa uygun tanıtım yapacağız. YouTuber, Instagram, ve sosyal medyada ses getirecek atılımlar yapacağız. 2019 yılı Ocak ayında bu çalışmalar başlamış olacak.”

Müzelere yapılan yüzde 50 zam ile ilgili soruya karşı da Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Bakın Müze Kart denen bir şey var. 70 lira karşılığında 1 yıl boyunca sınırsız bütün müzelerimizi ziyaret edebiliyorsunuz. Bence yüzde 50 zam yapılması şart. Daha fazla zam yapılması lazım. Çünkü döviz bazında dünyayla kıyasladığın zaman bizim müzelerimiz çok ucuz ve bunun büyük bir kısmı yabancı ziyaretçi. Şimdi ben Türk ziyaretçi için Müze Kart’ı bir türlü algılayamıyor diye yabancı ziyaretçiden elde edeceğim gelirden olup o müzenin bakımını, onarımını, temizliğini yapmayayım mı? Ama hep kötü tarafından çekilmeye çalışılıyor, bizi rahatsız eden bu.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, esasen Ankara’nın medya temsilcileri ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Ama toplantıya davet edilenler gazeteciler olunca, mutlaka bir haber çıkar. Bu toplantıda da aynısı oldu. Sadece sohbet edilecekti, ama sorular ve cevaplar sonrası haberlik konular çıktı. Özellikle basına verilecek bilgi için bilgilendirme toplantıları yapılacağını da Bakan Ersoy’dan öğrendik. Sayın Bakan’a hayırlı olsun. Başarılarının devamını dilerim.

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.