Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bayramınız bayram ola!..

Bugün her işimizi gücümüzü bir kenara koyalım ve kendimizi yarına yani bayrama hazırlayalım. Zaten Arife günü bayrama hazırlık değil midir ki? İçimizde dünyalık ne varsa bugün ardımıza alalım. Varsa her kişiye ya da tek kişiye bile kızgınlığımız, kinimiz, düşmanlığımız hepsini ardımıza atalım.

Aslında hepsi insanı insan yapan imtihanımızdır. Bir ay boyunca alemlerin Rabbi olan Allah’ımızın (cc) rızası için sahurdan akşam ezanına kadar yemekten, içmekten ve her türlü nefsi taleplerimizden vazgeçtik. O’na iman ettik, İslam peygamberini rehber edindik. Yaratanın rızası için niyet ve gayret ettik. Merhametlilerin en merhametlisi olan Allah (cc) inşallah niyetimizi ve gayretimizi boşa çıkarmaz.

Yaşamın zorlukları ve mücadelesi içinde yanlışlarımız ve kusurlarımızın olmaması imkânsız. Ama Allah (cc) bu acizliğimizi bildiği için tövbe kapısını hep açık tutar. Hadi bayramda tüm günahlarımıza tövbe edelim. Kırıp döktüklerimizi tamir edelim. Kendimizi yenileyelim ki, ruhumuz da huzur bulsun. Ruh huzur bulunca da yaşam daha da kolaylaşır. Affetmek, af kapısını sonuna kadar açık tutan rabbimizin merhametine talip olmaktır. Gönül güzelliğinden daha fazla zenginlik var mı ki?

Yarın sabah Bayram. Erken kalkın, gusledin. Güzel kokular sürün. Yeni ve temiz elbise giyin. Karşılaştıklarınıza güler yüzle selam verin. Fakirleri gözetin. Dargınları barıştırın. Akrabayı, eşinizi, dostunuzu ziyaret edin. Bayramı sadece eş ve çocuklarınla tatile gitmek olarak görmeyin. Böyle yaparsanız, stresinizi ve sorunlarınızı daha da artırmaktan başka bir işe yaramadığını görürsünüz. Huzur tatillerde değil, insanın insanla, Allah (cc) rızası için kaynaşmasında, dayanışmasında, birlik ve beraberliğindedir.

Eğer böyle yapar ve çocuklarınız bu davranışla büyürse, yarın yaşlandığınızda sizi anan da olmayabilir. Bayramınızı bayram yapın, tatil değil. Sevdiklerinizle yapacağınız hoş sohbet muhabbet, üzerinizdeki stresi, sıkıntıyı ortadan kaldırır. Böylece birçok derdinize derman olun.

Evet, bu bayram bir başlangıç olsun. Tatile değil, bayram vesilesi ile hasretleri gidermeye, sevdiklerimizin rızasını almaya, bayramlaşmaya, kaynaşmaya, bir olmaya, iri olmaya ve diri olmaya kalkalım. Bayramınız Bayram ola…

Selam ve dua ile…