Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bir ABD bayrağı eksikti

2018 yılı siyasi olarak benim için iyi başlamadı. CHP kongresini yaptı, beni davet etmedi. HDP kongresine de davet edilmedim. Gerçi HDP, teröre destek verenleri çağırmıştı. Beni çağırsalardı kendimden şüphe ederdim. Yerli ve milli olmayan yerde işim olamaz.

*

Kongrede Türk bayrağı asılmadı. Yakında ABD bayrağı gölgesinde toplanırlarsa şaşırmayın. Afrin’de ABD bayrağı gölgesinde yaşamıyorlar mı? ABD bayrağı altında kongre yapmaları hiç kimseye sürpriz olmaz.

*

Kongrenin sloganı, “Yeni yaşam için radikal demokrasi” idi. Demokrasinin çok çeşidini gördüm ama radikal olanını daha önce ne duydum, ne de gördüm. Soyut, hayali bir slogan olmuş. Oysa “Yeni ölümler için yeniden HDP” deselerdi daha çok şey anlatabilirlerdi.

*

Mikrofonu alan Öcalan’a selam gönderdi. Kimse Trump ve ABD’ye selam göndermedi. Oysa ABD ve başkanlarının PKK ve HDP üzerindeki maddi ve manevi hakları Öcalan’dan daha çoktur.

*

Divan heyeti tam Birleşmiş Milletler gibiydi. Türk, Kürt, Ermeni, Müslüman, Hristiyan, Alevi, Sünni, Ezidi. Ortaya karışık bir şey yapmışlardı.

*

Hasip Kaplan’ın, “bir Türk HDP’ye başkan olamaz” çıkışı S. Süreyya’nın başkanlığını engelledi. Ancak Divan başkanı olmasını engelleyemedi. Türk kökenli Sezai Temelli başkan olunca Hasip’in çıkışı da boşa gitti.

*

HDP’de Demirtaş ve Kemalbay gitti. Pervin Buldan ve Sezai Temelli yeni eş başkanlar oldu. Başka rakip çıkmadı. Bazı delegelerin Demirtaş’ı aday gösteren dilekçelerini Sırrı işleme koymadı.

*

HDP’ye kimin başkan olacağına İmralı ve Kandil’in karar verdiğini biliyoruz. Buldan İmralı’nın, Sezai Kandil’in adayı idi. “Ada” ve “Dağ” koalisyonu devam ediyor. Halklara demokrasi isteyenlerin önce partileri için demokrasi istemeleri gerekiyor.

*

1109 delegenin 837’si oy kullandı. Sezai ve Buldan 823 oy aldı. Anlaşılan 286 delegenin başkan adaylarına itirazı vardı.

*

Türk kökenli Yüksekdağ’ı ESP’den transfer edip eş başkan yapan HDP, bu sezon için koltuğu daha önce ÖDP’den transfer ettiği Temelli’ye emanet etti.

*

2019 seçimlerinde Kürt halkına, “oyunu kendine ver” baskısı artık para etmeyecek. HDP’nin başında bir Türk var ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde de CHP’nin aday göstereceği Laik, Kemalist, Atatürkçü bir isme destek verecekler.

*

Sezai’nin seçmenle iletişim kurması için Kürtçe bilen bir tercümana ihtiyacı olacak. İyi derecede Türkçe ve İngilizce bilen Sezai Bey maalesef Kürtçe bilmiyor.

*

Allah’ın işine bak sen. CHP’lilere “Atatürk’ün itleri” diyen Sırrı Sakık’ın yanına CHP Başkan Yardımcısı Engin Altay oturmuştu.

*

Afrin operasyonuna destek veren Kürtlere “Allah belanızı versin” diyen Baydemir, Parti Meclisine seçilemedi. Allah kimin belasını vereceğini biliyor tabi.

*

Ermeni kökenli Garo Paylan Parti Meclisine ilk kez seçildi. Onun da önlenemez yükselişi devam ediyor. Bu yükseliş bir/iki kongre sonra Başkanlıkla taçlanırsa şaşırmayın. Ben Garo’dan çok ümitliyim.

*

Genel Başkan seçilen Sezai, Barzani’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile katıldığı Diyarbakır mitinginde, Barzani için, “düşmanın seni övüyorsa sen de bir puştluk vardır” demişti. Barzani ise Sezai’ye tebrik mesajı gönderdi.

*

Yeni eş başkanlar, Demirtaş’a “gemiyi limana çıkarma” sözü vermişler. Hangi limana çıkaracaklarını söylemediler ama “geminin karaya oturduğunun” farkında değiller…