Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bir ölümün ardından…

Öleceğini bilerek yaşayan tek varlık insandır ve insanın belki de en büyük trajedisi budur. Her ölüm zamansızdır… Çoğu kez apansız ve beklenmedik bir şekilde ümitleri silerek gelir. Şairin dediği gibi “Her ölüm erken ölümdür.”

Aslında ölüm ne erken oluyor, ne de zamanlı… Çünkü zamanlaması, bizim elimizde olmayan ve bizim dışımızdaki büyük Takdir’e bağlı…

Bundan yaklaşık 40 gün kadar önce arkadaşlarım Ankara yolunda ciddi bir trafik kazası geçirmişlerdi. Biri çocukluk arkadaşım ve dostum Mustafa; diğeri 7-8 yıl kadar önce kendisini tanıma şerefine vardığım Beytullah Yazar… Beytullah dostumuzun vefat haberini, kazadan yaklaşık 40 gün kadar sonra geçtiğimizperşembe günü aldık. Cuma günü Tekirdağ Malkara’da ona karşı son görevlerimizi yerine getirmek üzere bütün dostlarımızla birlikte son yolculuğuna dualarla uğurladık.

Kazanın oluş şekli ne kadar apansız ve beklenmedik ise iyileşmesini ümitle beklediğimiz dostumuzun vefat haberi de bizleri o denli hazırlıksız yakaladı. Ancak onun ölümü çok hazırlıklı bir şekilde karşılamış olduğuna herkes şahit. Nasıl mı?

Hayata en bağlı olduğu zamanda, en güçlü olduğu döneminde bile gücünü değer ve ilkelerine uygun şekilde doğruluk ve iyilikten yana kullanmayı seçti. İmkânlarını diğer insanların hayrına ve iyiliğini olabildiğine kullanmayı, onlar için koşturmayı, onlar için kaygılanmayı seçti. Cenazesinde insanlar gönül rahatlığıyla haklarını helal ettiklerini ve “onu iyi bildiklerini” söyleyebildiler.

Onun, bir insan için ardında bırakabileceği en güzel izleri ve hatırayı bırakarak dünyadan ayrıldığını görüyorum. Arkasında kendisini sürekli hatırlayacak hayırla yad edecek yüzlerce insanın, dostlarının olması herkesin tadamayacağı büyük bir hazine.

Ardında yerini doldurmak üzere bıraktığı en küçüğü 9 yaşında olan dört aslan parçası, son yolculuğunda üzerlerine düşen görevleri son dakikaya kadar metanetle yaptılar. Onun hatırasını yaşatacak en büyük hazine hiç şüphesiz onlar… Anne babasını Isparta Atlas Jet uçak kazasında bir anda kaybeden birisi olarak kaza ile ölümün ne anlama geldiğini ve zorluğunu da iyi biliyorum.

Ölüm haberini aldığımız perşembe sabahından itibaren diğer birçok ölümde hissettiğimden daha derin bir hüznü gün boyu hissettim. Son görevimizi ifa etmek üzere için yola çıktığımızda bir arkadaşımın attığı mesajda “Hocam lütfen bu kadar üzülmeyin, küçük çocukların bile öldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Kardeşimi 11 yaşında kaybettim” ifadesi zihnimde başka çağrışımlar oluşturdu. Evet, ölümün ne sırası ne de zamanı vardı. Ancak, ölüm yalnızca bedenen bu dünyadan ayrılma ve insanın içindeki öz ve enerjiyi oluşturan; ayrıca zaman ve mekan kısıtı ile beden gibi kısıtlanmamış olan “ruh” için yeni bir perdenin açılması, yeni bir hayatın başlangıcı anlamına geliyordu.

Ölüm kapısından geçen, yaşlı, genç çocuk ya da bebek her canlının bu ayrılığı tattığı geçiş, yaşama enerjisinin içimizdeki kaynağı olan “ruh” için daha az sınırlı ve yaşadığımız boyutun dışında farklı bir yere “rıhlet” anlamına geliyor. Yani bir çeşit yolculuk… Bedenen yitirdiğimiz dostlarımız ve sevdiklerimizle yeniden başka bir boyut ve mekanda buluşacağımıza; ölümün bir son değil, daha geniş bir zaman ve zemin boyutuna geçiş anlamına geldiğine inanıyoruz. Toprağa gömülen cansız ve kupkuru tohumların yeşerip canlanması gibi ölen bedenin diğer bir boyutta yeşerip canlanacağına ve varlığını farklı ve yeni bir alemde sürdüreceğine inanıyoruz. Öyleyse sadece onlarca yıl ile kısıtlı bir dünya hayatından sonra geniş bir zaman ve mekan boyutuna geçmek, bizden daha önce geçenlerle buluşmak için bir kapı ve gerçek hayata geçiş olarak düşünülmeli.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyesi olmasından önce tanıyordum Beytullah Yazar dostumuzu. Bu göreve atandıktan sonra da dostluğumuz devam etti. Makam onda hiçbir değişiklik yapmadı. Tam aksine, makam onun doğruluk ve iyilik mücadelesi sürecinin bir aracı oldu.

Bu vesileyle ona ve bütün geçmişlerimize de Yaratan’dan rahmet diliyorum… Bütün dostlarına, ailesine ve yakın çevresine de sabırlar temenni ediyorum.

Yorumlar (14 Yorum)

 • Avatar

  gönül yeniçeri

  Allah rahmet eylesin.Bunun gerçekte bir kaza olmadığı hissiyatı içindeyim.

 • Avatar

  ali hacınoğmanoğlu

  Kaleminize yüreğinize sağlık hocam.. bende şehadet ederim ki iyi bir müslüman ve iyi bir insandı.. menzili mübarek olsun…

 • Avatar

  Fikret Aslan

  Dürüst adamsınız hocam
  Rahmetli arkadaşınız kadar sizde alçakgönüllüsünüz

 • Avatar

  Cemil

  Hocam basiniz sag olsun sizin icin cok degerli bi arkadasinizi kaybettiniz rabbim merhametiyle muamele eylesin bizlerede sizin gibi seven ama gercekten seven dostlar nasip eyleselin selam ve dua ile

 • Avatar

  Mustafa Gülen

  Elinize sağlık hocam.

 • Avatar

  Süreyya Arslan

  Kaleminize sağlik hocam Allah rahmet etsin mekânı cennet olsun Cenabi Allah bu dunya hayatının bir oyun ve oyalanma yeri olarak söyluyor Allah bu oyun ve oyalanma yerinde bizi iman özerine sabit tutsun

 • Avatar

  Murat Karataş

  Rabbim mekanını cennet eylesin . Mütevazı ve vatani için gede gündüz çalışan çok değerli bir dosttu
  Iyi müslüman çok iyi bir insandı
  Rabbim eşi ve çocuklarına sabri cemil ihsan eylesin

 • Avatar

  İlker Yılmaz

  Rahmet…rahmet…rahmet…

 • Avatar

  Süleyman Çimen

  Arkasından duasıyla, kalemiyle kendisine rahmet dileyen, dünya hayatında iyi bilirdik diye şehadet eden, uhrevi hayatına göç ederken, yalnız bırakmayan dostlar kazanmış bir insan olarak beytullah yazar kardeşimiz için Allah rahmetiyle kuşatsın mekanı cennet olsun inşallah duasıyla imtihan dünyasından uğurluyoruz

 • Avatar

  Süleyman Çam

  Mekanı cennet olsun. Albaraka Türk’te Bölge Müdürlüğü yapıyordum. Boğaziçi iktisat da okuyan oğlu Fatih yanımızda staj yapıyordu. Dürüstlük abidesi bir evlat. Staj yapan öğrencilere kurumlar asgari ücretin üçte biri kadar ücret öderler bildiğim kadarıyla. Yani bizden o dönem aldığı para 750.-TL. Civarında idi.maaşını aldıktan sonra yanıma geldi ve dediki:”Müdür Bey ben sizden izin aldım ve işe gelemediğim anlar oldu. ‘Hesaplamış’ lütfen 750.- TL.nin şu kadarını geri alabilir misiniz ben bunu

 • Avatar

  Süleyman çam

  hak etmedim. Lütfen alınız Müdür Bey.” Rahmetli işte böyle evlat yetiştirmiş idi. Tekrar Ruhu şad, mekanı cennet olsun kardeşimizin.

 • Avatar

  Emrullah Akbulat

  Rabbimiz mekanını Cennet eylesin.

 • Avatar

  Seyit Rasim DORU

  Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun Hocam. Dürüst; makam, güç, para vs.'nin değiştirmediği insanlara ihtiyacın had safhada olduğu bir zamanda böyle değerli bir dostu yitirmek üzücü. Inna lillahi we inna ileyhi raciun. Mekanı cennet olsun.

 • Avatar

  Mumun yazar

  Allahtangeldik yine allaha donecehiz sessiz ve zametsiz goctun gittin mekanin cennet olsun canim kardesim benim

Yorumları Gör (14 Yorum)