Son Dakika

Biri bizi gözetlesin mi?

Sinir krizi geçiren kişinin işlediği bir suç varsa veya yapılması gereken ne varsa devletin ilgili birimleri onu yapar.

Trafik polislerince durdurulunca çığlık atan öğretim görevlisi kadını bilmeyeniniz yoktur.

Fakat çok geçmeden işin rengi değişti. O videoyu çeken ve paylaşan kişinin bulunması için inceleme başlatıldığını da gördük.

 O video sosyal medyaya ilk düştüğünde bir tuhaflık olduğunu sezdim. Zaten epeydir bu ve benzer konuları ele almak istiyordum.

Olayın detayları beni çok da ilgilendirmiyor. Prensip belli: “Kendine yapılmasını istemediğini başkasına layık görme!”

Ortalık kameralardan geçilmiyor. Yaşantımızın her anı birilerince izleniyor ve kayıt altına alınıyor. Sokakta, apartman ve işyeri girişlerinde, internette aklınıza neresi gelirse gelsin biri (kameralar) bizi gözetliyor.

Bazen çok komik görüntüler de ortaya çıkabiliyor. Bu görüntüleri şahısların izni olmaksızın paylaşmak ne kadar ahlaki, ne kadar hukuki? “Kamu yararı” diye bir şey dayanak yapılacak olursa o kamu yararını sorgulamak da gerekmez mi? Kim karar veriyor buna?

Belki görüntüleri yayınlanan şahsın bundan hiç haberi olmuyor. Ya da hukuki haklarını bilmemesi gibi sebeplerden yargıya başvurmuyor/başvuramıyor. Bu durumda onların hakkını hukukunu kim koruyacak, kim savunacak?

Ama çok komik değil mi” gibi bahaneler bazı görüntülerin yayınlanmasının mazereti veya mesnedi olabilir mi? Takipçilerine bunları paylaşarak bir de bundan para kazananlar var. Yani birileri sizin görüntüleriniz ile sizin sırtınızdan para kazanıyor. İnsanların eşref saatleri olduğu kadar farkı saatleri de olabiliyor. Bu durumların ifşası “haber alma ve haber verme” özgürlüğü ile gerekçelendirilemez.

Kaldırımda yürürken buzlanma veya başka bir sebeple aniden komik şekilde düşen birinin Mobese veya farklı güvenlik kameralarından alınan görüntülerinin yayınlanmasının ne gibi bir haber özelliği olabilir? Kamu yararı bunun neresinde?

Kameraları silah gibi kullanmak, kendi hak ve hukukunu bilmeyenlerin komik görüntülerini yaymak, bunların üzerinden para kazanmak bir “hak” olmasa gerek. Bununla ilgili hukuki bir düzenleme yok mu? (Hâlbuki özel hayatın gizliliğini ihlal TCK’da suç)

İnsan her zaman fiziki ve ruhi açıdan aynı-tekdüze bir hayat sürmez. O insanın hayatındaki çok istisnai durumların görüntülerinin kamuoyunu ne denli ilgilendirdiğini sorgulamak gerekmez mi?.. Bunun kayıt altına alınarak yayılmasını kim kabul edebilir ki?

Sinir krizi geçiren kişinin işlediği bir suç varsa veya yapılması gereken ne varsa devletin ilgili birimleri onu yapar. Ama o anın kayıt altına alınıp paylaşılması o görevler arasında olmasa gerek. Görünen o ki, Haliç Üniversitesi Strateji ve İş Geliştirme Daire Başkanı Özlem Atan hukuk önünde hakkını arayacak. Peki buna yapamayanların durumu ne olacak?

Bu vesile ile sinir krizi geçiren birinin veya farklı talihsiz olaylar yaşayan kişilerin görüntülerinin izinsiz çekilmesi, sosyal medyada veya farklı alanlarda servis edilmesi, hem etik açıdan hem de hukuki açıdan sorgulanması gerekir. Burada kişilerin kim olduğunun, hangi sosyal statüye sahip olduğunun bir önemi yok. Zaten kişiye göre davranırsak hata ederiz.

Yardıma muhtaç birine, cinnet halindeki birine yardım edilmesi gerekir. İcap ediyorsa kendine veya bir başkasına zarar vermesin diye koruma amaçlı gözaltına alınıp hastaneye bile sevk edilebilir.

Polis araçlarındaki veya farklı yerlerdeki güvenlik kameraları görüntüleri ileride oluşabilecek durumlara karşı kayıt altına alınır. Ama devlet bunları el altından ya da farklı şekillerde servis etmez.  Kişinin bir hatası, yanlışı varsa cezası kesilir. “Bir de şunu rezil edelim” denmez.

Bu gibi meselelerin tüm boyutlarıyla bir kez daha sorgulanmasını herkese öneriyorum. Rabbimizin “Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın, birbirinizi çekiştirmeyin” (Hucurat-12) ihtarını da aklımızdan çıkarmayalım.

Yorumlar

Gülsüm Kaya Herkes gözden kaçırıyor ama bu konu çok önemli. Her isteyen istediği görüntüyü kafasına göre yayinlayamamalı, kaleminize sağlık

Cavit Ağzına kalemine sağlık kardeşim

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.