Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Biz bu ülkeyi çok sevdik!

1

Kızılay Patlamasından hemen sonra ayrı ayrı otellere işadamı ya da öğrenci kimliğiyle yerleşen 20 kişinin, bekledikleri işaret Belçika’nın PKK’ya çadır kurma iznini verdiği gün geldi.

İşareti, her biri Kızılay Meydanı’ndaki 20 mağazanın vitrininde gördü; açık şekilde duran Kur’an’ın bir sayfasında küçük bir hançer, diğer sayfasında katlanmış bir Türk Bayrağı.

Mesajı alan 20 kişi, o gece saat 00.00’daki toplantı yeri olan dergâha doğru hareket etti.   

Türkiye sınırları içindeki her kanlı ve ölümlü terör eyleminin ardından olay yerine bir gölge, bir sis gibi intikal ederek işaret bekleyenlere, 30 yıl sonra ikinci defa vazife verilecekti.

2

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra ASALA ile mücadelede örgütün kullandığı silahı kendisine çevirmek ve örgütü destekleyen ülkeleri ‘terörün bir dünya meselesi olduğuna ikna’ için özel bir tim görevlendirildi.

İyi yetiştirilmişlerdi; iyi dil biliyor, silahın her çeşidini çok iyi kullanıyorlardı.

Gizlenme, saklanma, her şart ve zeminde hayatiyet kabiliyetine haizdiler.

Göreve başlarken kendilerine birer belge imzalatıldı. Yakalanırlarsa birbirlerini tanımayacaklar, kim tarafından görevlendirildiklerini ölüm dahi olsa söylemeyeceklerdi.

Koltuk altlarına ameliyatla 3 küçük siyanürlü hap yerleştirildi.

Fevkalade zamanda ameliyatlı yerdeki hapları tırnaklarıyla çıkartarak intihar edeceklerdi. Bu sebeple serçe parmak tırnakları uzundu.

Görev sahası ASALA’nın eylem yaptığı, büyükelçilerimizin öldürüldüğü, örgüte destek veren ülkelerdi.

Birkaç ülkede eş zamanlık olarak bombalar patlatıldı.

Fransa, StJeanne de Chantal Ermeni Kilisesinin avlusuna bırakılan bomba, patlamaya 15 dakika kala ihbar edilerek insiyatifin ellerinde olduğu mesajı verildi.

Bir ASALA militanı, FransaPont de L’alama köprüsünde çapraz ateşe tutularak öldürüldü.

Bir tim görevlisi Yunanistan’da elinden kaçırdığı ASALA militanını Pire-Atina seferini yapan trende yeniden yakaladı. Kanlı bir boğuşma neticesinde imha etmeyi başardı.

Avrupa’daki Ermeni Taşnak Partisi binalarının kundaklanması, açılışından hemen sonra imha edilen Ermeni anıtları derken 1986 yılında Yunanistan’da düzenlenen muazzam bir operasyonla ASALA’nın lideri AgopAgopyan öldürüldü.

Patlayan bombalar, ASALA militanlarıyla birlikte kazaya kurban giden sivil vatandaşlar, Avrupa’nın kullandığı bu kirli ve tehlikeli silahın kendisine döndüğünü kısa zamanda idrak etmesini sağladı.

Başta Fransa, Yunanistan, İsviçreolmak üzere diğer Avrupa ülkeleri de ASALA’dan desteğini çekti; örgüt tasfiye edildi.

3

20 kişinin başında ASALA operasyonlarını bizzat yürüten iki kişi de vardı.

Sabah namazına kadar devam eden dergâh toplantısında görev tanımı yapıldı.

Yılanın başı görüldüğü yerde merhamet gösterilmeden ezilecek.

Sivillerin canı kendi canlarıkadar mukaddes sayılacak.

Eylemler, savaşa değil, barışa hizmet edecek.

Toplantının ardından 20 kişi,dörderli kafileler halinde, kendileri için yazılmış şiiri mırıldanarak ilk uçakla görevlendirildikleriülkelere dağıldılar;

“Ne alnımızda bir ayıp,

Ne koltuk altındaSaklı haçımız.

Biz bu halkı sevdik.

Ve bu ülkeyi,

İşte bağışlanmaz korkunç suçumuz!”