Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bu vahşet niye!..

Geçtiğimiz günlerde insan olan herkesi yasa boğan canlı bir cinayet olayına tanık olundu. Canlı diyorum çünkü cinayete engel olunabilecekken kameraya çekilmeyi tercih edenlerin görüntüleri her tarafa yayıldı. Bir anne 10 yaşındaki kızının gözleri önünde üstelik o çocuğun babası eski eş tarafından feryatlarına rağmen herkesin içinde öldürülmesi insanın ne kadar vahşi hayvandan daha vaşhi olabildiğini gösterdi.

Ortaya çıkan tepkiler ‘kadın cinayeti’ üzerinedir. Açıkçası ben insanı insandan ayırma projesine karşıyım. Kadın veya erkek ayrımı bilinçli bir projenin ürünü olduğunu düşünüyorum. Bu proje sadece ülkemiz için değil, dünya için kurgulanmış bir projedir.

İnsanlığın aile kavramı üzerinde yükseldiğini unutmayalım. Kadınsız bir aile olamayacağı gibi erkeksiz de bir aile olmaz. Bir tarafı koruyalım derken diğer taraftan ailelerin yıkılmasına sebep olunmamalı.

Cinayete kurban gitmenin kadını erkeği yoktur. Cinayet bir vahşiliğin ortaya çıkışıdır. Hele güçlü olanın güçsüzü öldürmesi asla kabul edilemez. İnsan en vahşi bir hayvandan bile daha vahşi olabileceğini son yaşadığımız bu cinayetle ortaya koydu.

Öldürmeyi değil, yaşatmayı daha çok konuşmalıyız. Dizilerimizde neredeyse dakikada bir cinayet ve vahşilik söz konusu. İnsan sürekli aynı şeyleri izlerse psikolojik olarak kendine rol model alabilir. Eğitime açık insana ne yüklenirse bilinçaltına onu alır. Bilinçaltında kabul ettiğini de zor durumda hayata geçirebilir. Kısacası bu vahşete bilmeden birçok sosyolojik konu ile sebep olunmuş da olabilir.

Vahşi cinayetlerin ardından en iyi yaptığımız savunma, cinayeti işleyene en ağır cezayı vermek. Hatta mümkünse idam etmek. Cezaların artırılması ne zaman sorunları çözdü? İdamların olduğu dönemde suçlar bitti mi?

Sorunları iyi analiz edecek üniversitelerimiz yok mu? Çözüm önerilerini ortaya koyacak sosyal sorumluluklarımız yok mu? Vahşi bir cinayeti işleyeni en ağır cezalandırdığımızda sorun çözülüyor mu? Ya da idam edersek? Yoksa diziler, kitaplar, her türlü yayınlarla eğiterek, sevgi ve hoşgörüyü öne çıkaracak sosyal projelerde yarışılsa mı daha iyi?

Vahşiliğe ve caniliğe yine vahşice ve canice cevap vermek mi gerekir, yoksa o hasta ruhlar oluşmasın diye çözüm üretmek mi?

Düşünsenize sizi ısıran bir köpeğin yaralı olduğunu görseniz ne yaparsınız? Sizi ısırdığı için ona zarar mı vermek istersiniz, ya da öldürmek mi istersiniz? Veya yarasını mı sararsınız?..

İçinde insanlık duyguları olan herkes tabii ki tedavi etmeyi tercih eder, sizler gibi…

İnsanlığını kaybedenlere inat, insanlığımızı kaybetmeyelim.

Selam ve dua ile…