Son Dakika

CHP İzmir adayını niye açıklayamıyor?

CHP içinde “Aday kim olacak'' sorusu bir kara buluta döndü. Belediye seçimlerinin ne zaman yapılacağı 5 sene öncesinden bellidir. Hal böyleyken CHP’nin niye kafası hep karışıktır, niye aday açıklamaları hep son dakika, kavgalı gürültülü olur?

CHP içinde “Aday kim olacak'' sorusu bir kara buluta döndü. Belediye seçimlerinin ne zaman yapılacağı 5 sene öncesinden bellidir. Hal böyleyken CHP’nin niye kafası hep karışıktır, niye aday açıklamaları hep son dakika, kavgalı gürültülü olur?

CHP’nin İstanbul’un bazı ilçe adayları içeride büyük çatışmalara sebep oldu. Dışarıya sızdırmamak için güya tedbir aldılar ama nafile; herkes her şeyi biliyor. Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Efendiliğimden bir yıldır susuyorum. CHP Genel Merkezi müdahale eder, eder; yoksa ben gerekeni yapacağım ama şiddeti bu paylaşım gibi olmaz” diyerek yazdığı sosyal medya mesajı aslında CHP’nin çantada keklik gördüğü bütün il ve ilçelerde yaşanan kavganın işaretiydi. Niye kavga ediyor bu adamlar? Daha iyi aday, daha başarılı bir seçim sonucu için mi? Öyle olsaydı eğer kavgaları her ilde görmemiz lazımdı. CHP “çantada keklik” yerlerde kavga ediyor; çünkü mesele parti, seçim, belediye, hizmet, kampanya, ilke vs. değil; rant. İzmir'de dönen kavga da bu.

CHP, İzmir için “çantada keklik” diyor ve kim aday olursa “Kesin kazanacak” diyerek hesap yapıyor. CHP açsından masadaki mesele İzmir’i kazanmak değil, İzmir’in rantını kim alacak meselesi. CHP’nin hayat bulabildiği tek zemin ideolojik popülizm olduğu için CHP, İzmir’de yaşanan bütün seçimlerde popülizmin zirvesinde serinliyor. İzmir’in belediyeciliği Yunanistan’ın şimdiki haline çok benziyor. Yunanistan’da, armatörler, Almanya ve mafya, ülkenin gırtlağına çöküp iflas etme noktasına getirdiler. Devletin hizmet araçlarına yakıt alamıyorlar, yollar gidilecek gibi değil, hastanelerde hastalar koridorlarda, arşiv daireleri 'raf alınamıyor' diye isyan ettiler arşivleri, yerlerde dizdiler ama gel gör ki popülizm ve ideolojik takıntılar havada uçuşuyor. ”Yahu batıyoruz” diyor mesela Selanikli esnaf, lafı adamın ağzına tıkıyorlar, Erdoğan” diyorlar.

-Ne alaka Erdoğan?

-Olsun Erdoğan.

-Yahu sokaklar pislik içinde, maaşlar ödenmiyor.

-Olsun Ege’de Türk uçaklarıyla it dalaşı yaptık onları yendik.

-Hastaneler bitik durumda.

-Olsun Yunanistan’ı Türkiye'ye mi kaptıralım şimdi sırası değil.

-Ne Türkiye'si, ne kapması, Almanya kapmış zaten kapacağını.

Sus, Erdoğan’a mı kaptıralım, Türkler geliyor.

İzmir aynen böyle, her gün böyle her konuda böyle. İzmir’de bütün adaylar arasında konu, kesin kazanılacak olan İzmir Belediyesi'nin rantı nasıl pay edilecek meselesi. CHP’ye ne kadar, cebe ne kadar? Bu soruya kim doğru cevabı verirse Kılıçdaroğlu onun elini kaldıracak sahnede...

Yorumlar

Mehmet Ali Gündoğdu İnşallah bu millet, bulunduğu makamdan rant elde etmeyi düşünmeyecek idarecileri yetiştirebilecek ahlaka ve olgunluğa ulaşır.

A. YILMAZ Maalesef bu rant olayı CHP'de yok sadece AKP 'li belediyelerde de Kulağımıza geliyor. Rabbim milletin menfaatini herşeyden üstün tutanların kazanmasını nasip eder inşallah...

FIRAT Anlattiklariniz hakikat.Ama belediyelerdeki rantcilik her parti icin gecerli.Baskanlik sistemine gecerken tarihi bi firsati kacirdik.Belediyelerin valilere baglanmasi.Devlet icin onemli bir firsatti.Ne yazik ki bu firsati kacirdik.Ama telafisi olaniksiz degil.En kisa zamanda Belediye secimlerinin kaldirilmasi lazim.

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.