Son Dakika

Çocuklar üzerinden verilen zihniyetler savaşındaki ironi nedir?

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ‘Çocuklar zorla türbana sokuluyor. Bu yaştaki çocuklara yaşam biçimi dayatmak istismarın başka bir şeklidir. Milli Eğitim Bakanlığı, laikliğe savaş açtı’ diye söyleyerek kendince medeniyetin göstergesi olarak ortaya bir görüş koyduğunu düşünmüş olabilir.

CHP’li vekilin bu medeni görüşü, söylemesine sebep olan durum ise bir öğretmenin çocukların başlarını kapatması ile beraber kapanma partisi verdiğine dair sosyal medyada yaptığı paylaşımlarmış. Vekilin kendince haklı olduğunu zannettiği görüşünün dayanağı ise laiklik ilkesi. Bu insanların ağızlarına laiklik ilkesini alarak üstten bakan bir yaklaşımla görüşlerine artık itibar eden yok ama biz olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaşalım.

Bu zamana kadar ülke insanının kutuplaşıp ayrıştığını söyleyenlerin laiklik ilkesini yanlış yorumlaması ve bunun ülkeye nelere mal olduğunu kavramamasını geçtik artık. Çünkü kavrama kabiliyeti biraz o zihniyetin boyunu aşıyor. Laikliği bir zamanlar Müslüman insanların bazı haklarını ellerinden almak olarak görüp katı bir ideoloji olarak uygulayanların yıllardır zaten ülkeyi gerip ve ayrıştırdığını fark edememesi aslında eğitimin bir sonucu. Halbuki çok iyi eğitimli olduklarını düşünen bu laik kesimin bir şeylerin farkında olamaması veya olmak istememesi bizlere durumun anladığımızdan daha farklı olduğunu gösteriyor.

Küçük yaşta evlatlarına istediği gibi eğitim aldırma her ebeveynin hakkıdır. İsteyen çocuğunu bale kursuna gönderir, istediği kıyafeti çocuğuna giydirebilir, istediği şekilde noel kutlamasına dahil edebilir. Burada çocuğuna alkol tattıran insansılara kızsam da evlatlarına verdiği zararı göremeyecek olanların sadece evlatlarına acımaktan başka bir şey de elimden gelmez. Sorun kendi çocuğunu laik ve seküler zihniyette yetiştiren insanların çocuklarını İslami değerlerle yetiştirmek isteyenlere karşı sahip oldukları bakış açısında.

CHP’li vekilin küçük yaşta çocukların örtünmeden dolayı istismar edildiğini söylemesine karşılık çocukların küçük yaşta bale kursuna gidip bale elbisesini giymeleri de istismar olarak görülebilir. Çocukları ile beraber alkollü masalarda noel kutlamaları da istismarın başka bir boyutu olarak değerlendirilebilir. Normaldir, bu ülkede herkes hakaret taşımayan her değerlendirmeyi yapabilir.

Anormallik, çocuklarını istediği gibi laik değerler açısından yetiştirebilen kesimlerin çocuklarını İslami değerler ışığında yetiştiren insanları gerici olarak görebilme küstahlığındadır. Yabancı ülkelerin kolejlerine çocuklarını yazdıran ebeveynlerin noel kutlamlarını çocuklarına bir değer gibi aşılama özgürlüğü nasıl varsa muhafazakar kesimlerin çocuklarına da noel kutlamalarının kendi inançları doğrultusunda yasak olduğunu anlatabilme hakkıda mevcuttur. Asıl laikliğin bu anlayıştan ibaret olduğunu idrak edemeyen beyinlerin uzun yıllar laikliği demokrasin kılıcı gibi muhafazakar kesimlerin üzerinde sallandırması ve bundan hala medet umması gericilik ve arsızlık olarak görülmeliyken biz yine nezaket gösterip tane tane yazılar yazıyoruz.

Evlerde cam kenarlarına ışıklı noel süslemelerini koyarak çağdaş ve medeni olduğunu düşünen herkesin yanında yeni yılı kutlamanın yasak olduğunu düşünen bütün kesimlere de 2018’de sağlıklı huzurlu ve mutlu bir ömürler diliyorum. En önemlisi yeni yılda çocuklar üzerinden zihniyetler savaşının bitmesini temenni ediyorum. 

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar