Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Değişmek gönül işidir

Halini değiştirmek akıldan dile, dilden gönüle bir yol ile olur. Bakıyorsun, halinden memnun değilsin. Ne yapacağını bilmiyorsun. Oturmuş rutin işler ve ilişki biçimleri var, değiştirmek çok kolay değil. Sistem seni içine çekmiş ilerliyor. Bu durumda azar azar da olsa durmak gerekiyor, düşünmek ve daha iyisi için gönülden dualar yazmak gerekiyor. Bu ise bir sonuçtur. Bu sonuca bizi götürecek ilk adım farkındalıktır. Durumum şu ve benim için bu gidişin anlamı şu diyebilmek. Bundan sonra objektif tespitlere ihtiyaç var. Kimseyi suçlamadan, kendi eksiğini görebilmek ve bunu kendisinin düzeltmesi gerektiğini kabul etmek. Üçüncü olarak daha iyi olabileceğine inanmak ve kavli ve fiili dua ile Allah’tan (cc) yardım dilemek. Dördüncü madde ise kesintisiz çabadır. Yani sistemi ve kendisini gereksiz bir zorlamaya sevk etmeden, ufak ufak adımlarla, yeni bir alışkanlığın başlamasını sağlamak.

Önemli olan, hayatın ve içindekilerin çok anlamlı olduğunu idrak ederek, bu önemli çerçevede senin katkının da çok önemli olduğunu ve bunun ne olması gerektiğini kavramak. Beyin ne kadar bilirse bilsin, yüreğin desteği olmadan düzgün bir gidişi sağlayamaz. Sürekli tökezler, hep arkasından itilmek ister. Ancak yürek devreye girdiğinde akıl kanatlanır, beden ise onu takip eder. Dolayısıyla, Allah (cc) bize, kendimizi görecek bir göz, halimizi anlayacak bir derinlik lütfetsin inşallah. Bu arada, halimizi gösteren bir diğer ayna da çevremizdekilerin bize uyarıları ya da tepkileridir. Aslında bize gelen her mesaj bir bilgidir. Bu bilgilerden istifade ederek, kendimize bir projeksiyon tutabilmeliyiz. Her olumlu ya da olumsuz geri bildirim, benim ve karşımdakinin durumu hakkında bana bilgi verir.

Bu arada Allah’tan (cc) sürekli, “Doğru düşünmemi, doğru anlamamı, doğru konuşmamı ve doğru yaşamamı nasip et, beni hakikati gösteren bilgi ile süsle, zenginleştir. İrademi doğrudan yana kullanabilmem için bana güç kuvvet ver. Zihnimi son anıma kadar doğru bilgi ile aktif kıl. Gönlümü Senin ve sevgili Habibinin sevgisi ile besle. Bana gelen tepkilerin, bende oluşmasını istediğin yapıya tesirini nasip eyle. Her durumda görmem gerekenleri göster, duymam gerekenleri duyur. Sonunda da yapmam gerekenleri yapmam konusunda, plânlı, programlı, olarak sonuç alabilmem konusunda beni destekle, yardım et ve hayırlı güzel sonuçları halk et. Doğru zannederek yanlışa bulaşmaktan, yanlış konuşmaktan sana sığınırım. Beni günlük telâşeler arasında kaybolmaktan koru. Dinlenmemi, düşünmemi, akledip fikretmemi, hayırlı neticelere ulaşmamı benim nasibim kıl. Beni hayırlı işlerle meşgul ve hayırlı kişilerle birlikte kıl. Seninle aramızdaki engelleri kaldıracak amelleri bana nasip et. Sana kulluğuma yakışmayan hallerden beni arındır. Bütün bunların gerektirdiklerini yapmamı lütfet ikram et. Seni düşünerek aklımı, davranarak bedenimi, hissederek duygularımı ve itaat ederek imanımı sağlamlaştır” diye sürekli talep edelim.

Her an her şey değişiyor ve yenileniyor. İnsan buna uyum sağlarsa, terakki eder değilse dibe çöker. Allah (cc) terakki sebeplerini halk ederek, bizi onlara itibar ettirerek, sonucunu da Kendi ikramıyla güzelleştirerek bizi ödüllendirsin inşallah.