Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dehlizlerde çizgiler, çizgilerde gelecek

TRT Çocuk’un sevilen animasyonu Rafadan Tayfa beyazperdeye uyarlandı. 

Bugün vizyona giren çalışmanın ismi Rafadan Tayfa Dehliz Macerası…

Bizim küçük kafadarlar yine iş başında. Bu defa mahalleliye bela olmuş bazı sahtekârları alt etme peşindedirler. Bunun için de İstanbul’da çok eski zamandan kalmış dehlizleri kullanacaklardır. Daha doğrusu, kötü adamlar dehlizleri kullanmak isterler ve Rafadan Tayfa ekibi aynı mekânda sorunu çözme peşindedir.

Mahalleliye eklenmiş yeni komşular ve karakterler ile hikâye zenginleştirilmiş. Baştan sona bir aksiyon söz konusu olsa da bazı yerlerde aksamalar var. Senaryo başlangıçta biraz sarkıyor gibi. 

Rafadan Tayfa Dehliz Macerası, hedef kitlesini değiştirmemiş. Yine televizyondaki gibi 3-10 yaş arası bir kitleye hitap ediyor. Fakat sıcak dokusu ve samimi karakterleri itibariyle gençlere ve büyüklere de hitap etmiyor değil. TRT’deki yapımı da aynı şekildeydi.

Büyükler olarak izleyince eleştirel bakacağımız husus çoğaltabilir. Ancak böyle bir yapım için bunu yapmak doğru olmaz. Filmi çocuklarla beraber izledik. Onlar için eğlenceli bir zamandı.

Filmin süresi biraz uzun geldi. Bunun sebebi hikâyeden sarkma. Aksiyon olsa da bir yerden sonra dikkat dağılıyor.

Teknik olarak genel manada başarılı bir çalışma ortaya çıkmış. Başlarda ses miksajında rahatsızlık var. Salonun ses sisteminde de sorun vardı. 

Her şeyiyle yerli bir yapım olması açısından, artısıyla eksisiyle tebrik ve takdire şayan bir çalışma.

Geleneğimiz, kıymetlerimiz, İstanbul’umuz açısından önemli olan Rafadan Tayfa’nın mahalle kültürünü çizgilerde de olsa yaşatıyor olması çok önemli.

Yerli yapımcıların ve bütünüyle üreticilerin bu alana yönelmesi de mühim.

Evlatlarımız, gençlerimiz ve geleceğimiz ve elbette hepimiz için animasyon/çizgi film sektörü hayati derecede önemli. Tam manasıyla hayal dünyamızı şekillendiren, bu yolla idrakimizi yönlendiren animasyonun, bu toprağın insanlarının elinden çıkması çok çok önemli.

Çizgi filmi kendine ait olmayanın hayal dünyasını da başkaları çizer.