Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Direniş Karatay” Konya’dan Hollywood’a meydan okuyor!

TRT’nin “Diriliş Ertuğrul” ile başlattığı tarihimizin işlendiği dizi filmleri halkımız tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. İlginin sadece duygularda kalmayıp reytinglere de yansıması, hem TRT’yi hem diğer TV kanallarını bu tür dizileri çekmeye teşvik etti…

*
Osmanlı Devleti 600 yıl, üç kıtada zamanın süper gücü olarak hüküm sürdü. Ancak müstemleke medya Cihan Devleti Osmanlı’yı “Hürrem Sultan” filmiyle bir harem odasına sığdırdı. “Diriliş Ertuğrul” ve “Payitaht” gibi diziler, “Hürrem Sultan” haremine çomak soktu…

*
“Diriliş Ertuğrul”, “yerli ve milli” dizi filmleri konusunda TV kanalları için ne kadar önemli bir eşikse; “Direniş Karaya” filmi de sinema dünyası ve beyaz perde için o kadar önemli bir hamle ve adımdır. Bu girişim ve hamlenin yanında durmak; bu girişime omuz ve destek vermek hayati önemdedir.

*

İslam coğrafyasını kan denizine çeviren ABD’ye gösterdiğiniz tepkiyi “Diriliş Karatay” filmine giderek gösterebilirsiniz. Coğrafyamızı işgal ettiği gibi, sinema salonlarımızı da işgal altında tutan ABD yapımı filmlere bir meydan okumadır “Direniş Karatay!” Diriliş Postası Gazetesi de bu bilinçle ilk günden itibaren “Direniş Karatay” filmini konu alan köşe yazıları yayınlıyor…
*

“Direniş Karatay” filmini Türkiye ve dünya ile buluşturan KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk, bir teşekkürden öte bir takdiri hak ediyor. Bu filmle açtığı yolun anlam ve önemi önümüzdeki dönemde daha iyi anlaşılacaktır. “Yerli ve milli” sinema için atılmış çok büyük bir adımdır “Direniş Karatay!” Projede yer alan tüm sanat emekçileri bir ilke imza attılar. Bir çığır açtılar, devamı gelmeli!
*
İlk kez Selçuklu Devleti’ni konu alan bir film beyaz perdede. Şimdi buna sevinelim mi, üzülelim mi kararsız kaldım. Üzerinde yaşadığımız vatanı bize canları ve kanları pahasına miras bırakanlara bir filmi bile çok görmüşüz. Onlara borcumuzu ödeyemeyiz. Ancak onların mesaj ve davalarını insanlığa sunarak bir nebze olsun görevimizi yerine getirmeye çalışmış olduk.

*

Olmayan tarihlerini, katliamlarla dolu mazilerini bize kahramanlık destanları diye sunan Hollywood’a Konya’dan bir meydan okuma geldi. Bu meydan okumayı sahipsiz bırakmayın. Film 20 milyonluk bir bütçeyle beyaz perdeye geldi. Türkiye ile birlikte 8 Avrupa ülkesinde gösterime giren filmin çıktığı bu kutlu yolculukta yalnız bırakmayacağınızı umuyorum.
*
“Direniş Karatay”, iki yıllık bir çalışmanın eseri. Bunun için Konya’da 25 dönümlük bir Selçuklu film platosu inşa edildi. Bu döneme ait tarihi filmlerin çekilebileceği bir alan Konya’ya kazandırıldı. Dedim ya çok büyük bir adım atıldı. Devamının gelmesi için kalıcı bir temel atıldı. Filme giderek bu temelin üstüne bir tuğla da sen koy!

*

Filmde akılda kalan güzel replikler var. Bir tanesini sizinle paylaşmak istiyorum:

“Celaleddin Karatay: Konya düşmeyecek.

Moğol Kralı (Noyan): Neyine güveniyorsun?

Celaleddin Karatay: Milletime…”

Ben de “Direniş Karatay” filminin açtığı yoldan başka senaryoların sinemada hayat bulması için milletimize güveniyorum…

Haydi hep birlikte Hollywood’a meydan okuyalım. Tıpkı Afrin’de Washington’a meydan okuduğumuz gibi…