Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dizi mi, sinema mı?

Dizi, yeni medyanın da etkisiyle kitlelerin başucu araçlarından biri haline geldi. Araçsallaştırmak nâhoş kaçabilir ama vakıa böyle.

Uluslararası enteresan bir bağlantı olmuş durumda. Gençlerin gündemi dizilerle belirleniyor. Beğeniler dizilere göre şekilleniyor. Karakterler, gençlerin dimağını etkiliyor. Neredeyse sinema kadar etkili bir alan haline geliyor.

Dizi ile sinemanın birbirinden farklılık arz eden unsurlarının artık eskisi kadar baskın olmadığını belirtmek gerek elbet. Ve elbette ülkemizdeki dizilerle yabancı yapımları aynı kefeye koymamak lazım. ABD’nin başını çektiği merkezlerin dizi üretimleri sinema kalibresinde. Sinematografisinden senaryosuna, mekan uygulamalarından oyunculuklara kadar film dili unsurlarının tamamında üst seviye işler beğenimize sunuluyor.

Yabancı dizilerin böylesine kaliteli olması, bilgisayar (hatta telefon) başında bütün faaliyetlerini tamamlama peşinde olan genç nesil için bulunmaz Hint kumaşı.

Bambaşka bir hayal alemi…

Hayallerde hayat bulan yaşam biçimlerinin görselleştirilmiş hali…

Görmeye mahkum bir idrake mahkum hale gelmiş dimağların bombardımana maruz kalması…

Peki, bu yeni alanla alakalı biz ne yapıyoruz?

Evet, çabalar var. Fekat geleceğe yatırım yapacak şeyler değil. Ve elbette finans kaynaklı sorunlar önümüze çıkıyor.

Bir yabancı dizinin bütçesinden söz ederken 10 milyon dolarlardan söz ediliyor. Dolar söz konusu olunca Türk lirası ne kadar miktarlara tekabül ettiğini varın siz düşünün.

Türkiye’de dizi bütçeleri ise ortalama 600-700 bin lira seviyesinde. Major kanallar için geçerli bu… İnternet için hayata geçirilen bazı projelerde bu miktar 2 misline kadar çıkabiliyor. Fekat çok az projeye nasip oluyor bu…

1 milyon lira ile çekilen dizi ile 40 milyon lira ile çekilen dizinin aynı kalibrede olmasını beklemek elbette gerçekçi değil. Ülkemizde sinema filmlerinin bütçesi bile 40 milyon lira değil. Bugüne kadar hayata geçirilmiş projeler arasında en yüksek bütçeli Türk filminin bütçesi 25 milyon lira civarında.

Bütçe her şey değil ama çok şey…

Maddi kaynaklarla bağlantılı olarak esas noksanımız tecrübe… Yapılması gereken çalışmaların tecrübesi… Film ya da dizi yapıp yapmamak meselesi değil. Yeni nesil üretimlerin izinde çalışma yapabilmenin tecrübesinin eksikliğinden söz ediyorum.

Dünden yarına olacak bir şey değil bu. Sektörel yanı ağır basıyor. Bütün olarak tecrübe birikimi gerekli. Ve bu da finansa ve politika üretimine bakıyor.

Haliyle politika üreticilerin en azından orta vadeli yol haritası ile davranması gerekiyor. Ve bunu da finans ile birlikte yapmalı…

Yeni dönem dizi akımının sinemayı da besleyeceği kesin. Aynı şekilde sinema da bu alana fayda sağlar.