Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dubai Emiri’nin trol isyanı

Diriliş Postası Apple Podcast ButtonDiriliş Postası Google Podcast ButtonDiriliş Postası Spotify Podcast ButtonDiriliş Postası Youtube sayfası

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid  Al Mektum, her yıl olduğu gibi bu yıl da hicri yılbaşı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Al Mektum, bu yılki mesajında BAE vatandaşlarının sosyal medya paylaşımlarını eleştirdi ve binlerce kişinin çalışarak inşa ettiği icraatları yıktığını söyledi.

BAE adına herkesin konuşamayacağına ve bir grup trolün, ülkenin sevgi ve saygı üzerine kurulu imajına zarar verdiğine dikkat çekti.

Bütün bu sözler ilk bakışta sıradan bir uyarı gibi gelebilir.

Fakat BAE’yi yakından takip edenler Al Mektum’un mesajında Abu Dhabi’nin politikalarına öfkesini ve itirazını dile getirdiğini fark etmekte zorlanmaz.

BAE’nin fiili yöneticisi Abu Dhabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in emrinde sosyal medyada ülkenin gayri resmi sözcüleri gibi faaliyet gösteren bir takım kişiler var.

Örneğin Dubai Polis Şefi Yardımcısı Dhahi Khalfan, onlardan biri.

Twitter paylaşımlarıyla tepki çeken Khalfan, Dubai’de görevli olmasına rağmen Dubai Emiri kendisine hiçbir şey yapamıyor ve açıklamalarıyla ülkenin imajına zarar vermesini engelleyemiyor.

Çünkü Khalfan, Muhammed bin Zayed’in adamı.

Kendi emirliğinde çalışan bir görevliyi susturamamak Muhammed bin Raşid için acı verici olsa gerek.

Polis şefliğinden daha çok sosyal medya trollüğü yapan Khalfan, dış politika gibi kendi görev alanına girmeyen konularda pervasızca konuşuyor.

BAE’de Husiler resmi olarak “terör örgütü” kabul edilmesine rağmen Khalfan geçenlerde Twitter hesabında liderleri Abdülmelik el-Husi’ye övgüler yağdırmış ve Kuzey Yemen’de kendilerine karşı çıkanları ezip geçmelerini istemişti.

Muhammed bin Zayed’in trolleri arasında bir tanesi var ki, hakaret ve ahlâksızlıkta hiçbir kırmızı çizgi tanımıyor.

Katar Emiri’nin annesinin şeref ve namusuna dil uzatmaktan, Yemen Cumhurbaşkanı’na ağır hakaretlerde bulunmaktan çekinmiyor.

BAE’nin imajını bir süredir bu troller belirlediği için Arap sokağında BAE’nin yeni adı “el-Hıyânât el-Arabiyye el-Muttehide” (Birleşik Arap İhanetleri) ve Muhammed bin Zayed’inki de “Şeytânu’l-Arab” (Arapların Şeytanı).

Geçmişte herkesle dost olan BAE, Abu Dhabi’nin politikaları sebebiyle bugün tüm Arap halklarının nefret ettiği bir ülkeye dönüşmüş durumda.

Son olarak Aden’de yaşananlar sebebiyle Yemenliler BAE havayollarını ve ürünlerini boykot çağrıları yapmaya başladı.

BAE’nin petrol kaynaklarının yüzde 95’ine ve doğalgaz kaynaklarının yüzde 94’üne sahip olan Abu Dhabi, kimin ne düşündüğüne ve ne dediğine aldırmayabilir.

Fakat gelirlerinin neredeyse tamamı ticaret ve turizmden olan Dubai için aynı şey söylenemez.

Abu Dhabi’nin yanlış politikaları yedi emirlik içinde en büyük zararı Dubai’ye veriyor ve Muhammed bin Raşid hicri yılbaşı mesajında aslında bu duruma isyan ediyor.

Dubai Emiri’nin mesajına cevap, Muhammed bin Zayed’in kardeşinden geldi.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, “Vatan için tweet atmak soylu bir görevdir” diyerek trolleri savundu.

Abu Dhabi ve Dubai arasındaki görüş ayrılığı her geçen gün büyürken Al Mektum’un Zayed’in oğullarının şımarıklıklarına daha ne kadar dayanabileceği merak ediliyor.