Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dünya, çölleşmeye karşı Ankara’da toplandı!..

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 1994 yılında, ciddi kuraklık ve çölleşme yaşayan ülkelerde, arazi tahribatı konusunda halkın bilinçlendirilmesini sağlamak ve farkındalık oluşturmak için, sözleşmenin yürürlüğe girdiği gün olan 17 Haziran tarihini “Çölleşmeyle Mücadele Günü” ilan etti. Bu sözleşmeye 1998 yılında Türkiye resmen taraf oldu.

Bu nedenle her yıl 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele günü kutlanıyor. Bu yıl kutlamanın adresi Ankara oldu. Çölleşme ile mücadele günü için Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Polonya, Hindistan, Pakistan, Lübnan, Slovenya, Kırgızistan, Japonya, İran, Norveç, Bulgaristan başta olmak üzere, bir Başbakan Yardımcısı, 8 Bakan, 2 Bakan Yardımcısı, 2 İcra Direktörü, 5 Genel Müdür, 19 ülkeden 45 uzman, 12 ülkeden 58 araştırmacı akademisyen 17 Haziran çölleşme ile mücadele günü kapsamında Ankara’da bir araya geldi.

Ankara’daki organizasyon için “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Cumhurbaşkanlığı Genelgesi” yayınlanarak, tüm kurumların iş birliği sağlandı.

Geçtiğimiz pazartesi günü ATO Kongre Merkezi’nde başlayan etkinlik hafta boyunca sürecek. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de katılımı ile ilk gün üst Düzey Bakanlar Oturumu, Uluslararası Toprak Kongresi, 25. Yıla Özel Panel, Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi, Uluslararası Resim Sergisi, Çocuklar, Gençler, Kadınlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik yan Etkinlikler, Toprakla ilgili çalışan Kurum ve Kuruluşların ve STK’ların çalışmaları sergilendi. Yıl sonuna kadar 3 büyük şehirde farklı etkinlikler de düzenlenmesi bekleniyor.

Etkinliklerin başlamasından bir gün önce, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Ahmet İpek, etkinliğe katılmak üzere Ankara’ya gelen 12 ülkeden 50’ye yakın yabancı gazeteci ile bir araya gelerek etkinlik hakkında bilgi verdi. Genel Müdür Ahmet İpek, gazetecileri bilgilendirdiği toplantıda dünyada Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele konularında öncelikle medyanın doğru bilgilendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Etkinlikler çerçevesinde uluslararası ödüllü ‘Çölleşme ve Hayat’ konulu fotoğraf yarışması da düzenlendi. Bu yarışmaya ABD, Bangladeş, Dominik Cumhuriyeti, Cezayir, Fas, Filistin, Finlandiya, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Irak, İran, İspanya, Japonya, Kıbrıs, Madagaskar, Malezya, Portekiz, Türkiye, Ürdün, Vietnam, Yemen’den katılımlar sağlandı.

Yarışmada 1. seçilen eser İran’dan, 2. seçilen eser Hindistan’dan ve 3. Seçilen eser ise Türkiye’den oldu. 6 eser Mansiyona, 22 eser ise Sergilemeye layık görüldü.

Bu çok önemli organizasyonun ülkemizde yapılması gurur verici. Emeği geçenleri içten kutluyorum. Türkiye de çölleşme ile karşı karşıyadır. Toprak hayatın ta kendisidir. Gelin hep birlikte çölleşme ile mücadeleye katkı sunalım.

Selam ve dua ile…