Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Duydunuz mu?

Ciddi bir değişim ve dönüşüm içinde olan dünyada, belki de en ciddi dönüşümü yaşayan toplumlardan biriyiz.

Coğrafyamız yeniden şekilleniyor, sınırlar değişiyor. Haliyle insan zihninin sınırları ve algı şeklinde de ciddi bir dönüşüm söz konusu.

Tarih boyunca değişen algı biçimlerini ve sebeplerini ifade edebilmek için en kalıcı yol sanattır. Sanatın en güncel ve etkili yolu olarak da sinema

İşte bu çerçeveden sinemayı ele alıp değerlendirmek, buna göre bakış sağlamak ve gençlere de bunu ulaştırmak lazım.

Üniversitelerde verilen sinema eğitimlerinin dışında düzenlenen atölyeler ve akademiler hayati derecede ehemmiyet taşıyor. Zira sinemaya ilgi duyan bir genci birkaç hafta içerisinde sanattan tamamen uzaklaştırabilir ya da doğru bir bakış açısı sağlayarak, değişen algı biçimlerine hazır hale getirir ve zamanın ruhunun en etkili araçlarından biri için nitelikli bir icracı hazırlayabilirsiniz.

Bu bağlamda, kısa zamanlı, yoğunlaştırılmış ve para tuzağı olmayan (olumsuz örnekler var maalesef) çabaların desteklenmesi ve arttırılması gerekiyor.

Tam olarak bu bağlamda projelendirilen bir çaba için de kollar sıvandı. Uluslararası Medya ve Enformasyon Derneği’nin (UMED) Kültür Bakanlığı desteği ile hazırladığı UMED Sinema Akademisi kapılarını açıyor.

Organizasyon içinde yer aldığım ve dernek yöneticilerini yakinen tanıdığım için güzel bir akademinin hazırlandığını vurgulamak isterim.

Kıymetli dostum UMED Başkanı Aslan Değirmenci ile akademi hakkında konuştum. Kendisi oldukça heyecanlı. Bugüne kadar medya alanında çokça faaliyete imza atan UMED, bütün bu tecrübeyi sinema eğitiminde de göstermek niyetinde.

Ülkenin birçok bölgesinde gerçekleştirilen medya okulları, sempozyumlar ve paneller sonrasında akademi hüviyetinde yoğunlaştırılmış uygulamalı bir eğitim için harekete geçmek cesaret isteyen bir iş. Benzerlerinin arasında kendini gösterebilmesi ve nitelikli sonuçlar verebilmesi açısından UMED’in referansları ise hayli sağlam.

Zamanın en etkili kitle işletişim araçlarından biri olan sinema hususunda gençleri doğru yönlendirip, yetenekli insanlarımızı piyasaya kazandırma noktasında hedefleri net olan akademide eğitim verecek isimler de birbirinden önemli.

Son başvuru tarihi 4 Nisan… Ayrıntılar için www.umed.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Akademi için başvurular ise info@umed.com.tr adresinden kabul ediliyor.

Sivil toplum örgütlerinin bu minvaldeki çalışmalarının artarak devam etmesinin önemli olduğunu da ifade etmek gerek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın böyle bir çabayı desteklemesi de takdire şayan.

UMED Sinema Akademisi’nin hatırlı sonuçlar vermesini temenni diyorum.