Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Edison cennete girebilecek mi?!

Diriliş Postası Yazarı, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı, Türkiye Gençlik Vakfı – TÜGVA Samsun Şubesi’nin düzenlediği, ‘Medya, Hukuk, Anayasa ve Başkanlık Sistemi Paneli’, dinleyicilerin konu hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarıyla güzel bir ortamda gerçekleştirildi.

Konu anayasa olunca, ilk yazılı anayasanın Magna Karta olduğunun söylenmesi üzerine, bir dinleyici söz alarak Magna Karta’ya kadar gitmeye gerek olmadığını ve anayasanın Kur’an olduğunu ifade etti.

Bir başka dinleyici de söz alarak batıda da insanlığa hizmetleri bulunan insanların olduğunu belirterek, insan tecrübelerinden yararlanmak gerektiğini söyledi.

Batıda da insanlığa hizmetleri dokunan kıymetli insanların var olduğundan bahsedilince, çok tabi olarak akla Edison ve onu cennete sokma çabaları geliyor.

Edison’un ampulü – lambayı bulması hasebiyle cennete girebilme ihtimalinin tartışmaları ziyadesiyle yapılmış, yapılmaktadır.

İslam’ın cennetine Edison gibi gayri müslimleri koymaya çalışmanın sebebi ne olabilir.

Olsa olsa, İslam’ın bazen ‘hümanist’, bazen de ‘evrensel’ olduğuna vurgu yapabilmek ve dinler arası diyalog cephesini sağlamlaştırmak için girilen yersiz bir gayretkeşliktir bu ve buna benzer hevesler.

Fakat bence Edison Hıristiyanlık inancına göre bile cennete giremeyecektir.

Hıristiyan ilahiyatının bu konulardaki hükmünü bilmiyorum ama ne yapmışsa para için yapmış olan ve daha fazla kazanabilmek için ortağının hakkını vermemiş bir insan hangi dinde olursa olsun muteber sayılmaz.

Üstelik lambanın mucidi de Edison’un değildir.

Elektron mikroskobu, radyo dalgası, telsiz, neon lamba, kablosuz telgraf, uzaktan kumanda, kablosuz elektrik aktarımı, elektromanyetik motor, elektrikli raylı sistem ve jeneratör gibi bir kısmı hayata geçmemiş 700 icat ve buluşun patent sahibi olan Nikola Tesla, bir süre Edison’la birlikte çalışmış ve Edison’un üzerinde çalıştığı lamba ve doğrudan akım jeneratörlerinin geliştirilmesini üstlenmiştir.

Ne var ki, bütün bu çalışmalarının karşılığı olan parayı Tesla’ya vermeyen Edison, onunla dalga geçer gibi bir de şu cümleyi sarf etmiştir; “Sen hiç Amerikan şakasından anlamıyorsun!”

Bunun üzerine Tesla, Edison ile yollarını ayırmış, çalışmalarını başka bir destekçi bularak devam ettirmiştir.

Artık ezeli iki rakip olan ikiliden Edison, başarısız olsun diye Tesla’nın üzerinde çalıştığı alternatif akımını kötülemek için zararlarını önce kedi ve fil, sonra da bir idam mahkûmunun üzerinde denemiş, böylece elektrikli sandalyeyi icat etmeyi başarmıştır.

Görüldüğü gibi, Edison’un cennete girme ihtimali yok.

Fakat Edison özelinde anlatmak istediğim şey, insanlığa hizmet ettiği gerekçesiyle onun gibileri cennete sokma gayretlerinin beyhude olduğudur.

Çünkü, yakından bakılınca görülüyor ki, keşifler ve icatlar öyle insanlığa hizmet için gerçekleştirilmemiştir.

Tesla gibi çok ender iyi niyetlilerin yanında, bir kısmında ticari kaygı, bir kısmında da Hıristiyanlığın kutsal hedefleri söz konusudur.

Daha iyi anlayabilmek için Macellan’dan, Vasgo da Gama’ya kadar ünlü batılı kâşiflerin keşfettikleri yerlerde gerçekleştirdikleri vahşetlere, zulümlere yakından bakmak gerekiyor.

Bir de Arabistan’a çıkan Portekizlilerin asıl niyetlerinin ne olduğuna…

Hülasa, Batının merhameti yoktur!