Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Eğleniyor muyuz gençler!

Kültür-sanat meseleleri söz konusu olduğunda gözler hemen Ankara’ya çevrilir. Yani devlet ne yaptı, ne yapıyor, ne yapmalı soruları üzerinde tepinmeye bayılıyoruz.

Hakkımız var. Hakkınız var. Hakları var…

Herkesin, her mevzuda bir şeyler söylemeye hakkı var.

Hele hele internet mecralarında atıp tutmak daha kolay. Zira yasal zemin tam oturmadı. Kullanıcı ve üretici açısından da prensipler netleşmiş değil. Netleşmesi zor da. Çünkü bir şeye karar veriyorsunuz, ertesi gün değişiyor.

İnternet öyle bir alan ki, dünü yok, bugünü yok, yarını yok. Sadece ve sadece ‘an’ var. Her an her şey değişebilir.

Bu manzara içerisinde hep dikkatimi çeken bir şey olmuştur. İnternet mecralarında kültür-sanat konularına ne kadar yer veriliyor? Kim, ne kadar önemsiyor?

Haber sitelerinden tematik yayın yapsa da kitleselleşen alanlara ve büyük gazetelerin internet edisyonlarına uzanan geniş bir yelpaze söz konusu. Bu alanda maalesef can sıkıcı bir durum var.

İnternet mecralarında kültür-sanat haberlerine, yorumlarına, yazılarına ya da bütün olarak içeriğine verilen ehemmiyet çok az.

Daha kötüsü, kültür-sanat diye magazin içeriği sunuluyor. Hangi ünlü nerede, ne yapmış? Kiminle yapmış ya da yapamamış? Kim, kimin hakkında ne demiş?

Dedikodu üreten bir mecra…

Kültür-sanat içeriği hususundaki ümidimi kaybedeli çok oldu. Nadir olarak hakikaten kültür ve sanatla alakalı içerik üretiliyor.

Misal, her cuma yeni filmler vizyona girmese sinema haberi girilmeyecek. Ya da galalar yapılıp ünlüler bir araya gelmese kimsenin sinemadan söz edeceği yok. Allah’tan, sinemanın kendi güncel ağırlığı ve kitle iletişim aracı olma işlevi var.

Bariz göstergelerden biri de internet mecralarının ana sayfalarındaki menü butonları…

Anasayfa menü butonlarında kültür ve sanat kategorisi olan o kadar az ki… Zaman zaman şöyle bir karıştırıp bakıyorum. Genelde değişen bir şey yok. Bazı mecralar ise yenilendikçe huy değiştiriyor.

Bu hususta en istikrarlı olan yer www.ntv.com.tr… Başından beri ‘sanat’ kategorisi ana sayfada. Üretilen içerikler de zaten NTV farkını ortaya koyuyor.

Diriliş Postası’nın internet edisyonu da bu konuda popülizme kaçmadan kültür kategorisini ana sayfada tutma istikrarını koruyor.

Ensonhaber.com’un anasayfadaki üst bandında kültür-sanat kategorisini görmek şaşırttı mesela. Tebrik ediyorum.

Ancak ‘en çok okunan/tıklanan’ meraların tamamına yakınında anasayfada kültür ya da sanat kategorisi yok. Kimisi ‘yaşam’ başlığı altında, kimisi ‘eğlence’.

Ne acı…

Kültür ve sanatın üst başlığı ‘eğlence’.

O halde eğlenmemize bakalım…