Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Emlak Vergi artışına ayar

Her dört yılda bir belirlenen emlak vergi değeri  en son 2013 yılında belirlenmişti.

Bazı bölgelerde fahiş oranda artan emlak vergisine vatandaş adeta isyan etmişti. Şimdi sıra 2018 yılında uygulamaya girecek olan yeni emlak vergi değerlerinde.

Yeni oranlar Temmuz ayında muhtarlıklarda ve belediyelerde askıya çıktı. Görüldü ki değişen bir şey yok.

Bazı semtlerde ev sahiplerini mağdur edecek kadar yüzde 500 oranında artış yapılmış. Askıda ki yüksek emlak vergi değerini gören vatandaşlar soluğu mahkemelerde aldı.

Kimisi bireysel kimisi mahalle bazında vergi mahkemelerinin yolunu tuttu.

Başınızı sokacak bir ev alıyorsunuz sonra evin vergisini ödeyemiyorsunuz. 300 liralık emlak vergisi olmuş 2 bin 500 lira. İnsanların cebini zorlayacak bir rakam.

Hatta bu nedenle evini satmayı düşünenler var. Emekli olanı, yaşlı olanı var. 40 yıldır aynı binada oturan emekli maaşıyla geçinen vatandaş astronomik oranda artan emlak vergisini nasıl ödeyebilir.

Kredi mi çekecek?

Çok şükür bu konu aydınlanıyor. Vatandaşı zor durumda bırakan yüksek emlak vergi değerleriyle ilgili Başbakan Binali Yıldırım önemli bir açıklama yaptı ve yüreklere su serpti.

Başbakan konuya son noktayı koydu. Emlak vergi değeri artışı yüzde 50’yi geçemeyecek. Yürürlüğe girdiğinde keyfi uygulama da son bulmuş olacak.

Keyfi diyorum çünkü semt semt neye göre yapıldığı bilinmeyen bir uygulamaydı. Özel bir komisyon tarafından belirleniyordu ama bilinen bir gerçek belediyelerin son sözü söylediğidir.

Özellikle bazı belediyeler fahiş oranda artışlar yapıyordu.

Yeni uygulama yakında zamanda çıkacak torba yasa ile yürürlüğe girmiş olacak. Yasal düzenleme bu yıl yürürlüğe girer ve 2018 yılında uygulamaya geçer ise yüksek emlak vergi oranlarına dava açan ya da açmayan herkesi olumlu etkilemiş olacak. Çünkü 2017 yılında arsa ve arazi değerleri neyse 2018 yılı için yapılacak artış bunun yüzde 50’sini geçemeyecek.

Böylece bazı belediyeler ile semtlerde ortaya çıkan yüzde 500-1000 leri bulan artışlarda tarih olacak.

Dört yılda bir yapılan emlak vergi değeri artışları kanun gereği ilçe takdir komisyonları tarafından yapılıyor. Bu komisyon vergi dairesi başkanının belirlediği iki memur, muhtar, tapu müdürü veya yetkilisi, ticaret odasından bir yetkili, belediye başkanı veya vekili, ilgili belediyeden bir memur olarak yedi kişiden oluşuyor. Yapılan emlak vergi değeri artışına vatandaş vergi mahkemesine başvurarak itiraz edebiliyor. Vergi mahkemesinde itirazlarını dile getirenlerin sayılarında son yıllarda ciddi bir artış var. Özellikle bu yıl ki emlak vergi değeri artışlarından sonra binlerce insan mahkemenin yolunu tutmuştu. Milyonlarca insanda önümüzde ki sene emlak vergisini ödemeye gittiğinde artışı öğrenmiş olacaktı. Ancak torba yasa ile bunun önüne geçiliyor.