Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Erdoğan ve 3. Cumhuriyet dönemi

24 Haziran seçimlerinin Türkiye siyasi tarihindeki anlamı çok büyük. O nedenle çok kritik bir aşama kat edilmiştir.

24 Haziran seçimleri Türkiye’ye büyük bir eşik atlatmıştır.

Erdoğan’ın ilmek ilmek dokuduğu bu süreç 2002’de başlamış ve 24 Haziran 2018’de amacına ulaşmıştır. Bu tarih bir ‘nihayet’ değil hedeflenenlerin gerçekleştirmesi adına ‘taşıyıcı’ bir unsurdur.

24 Haziran bir dönemi kapatan ‘bitiş’i, yeni bir dönemin kapısını açan ‘başlangıç’ı temsil eder.

 Siyaset sosyolojisinde kabul edilen temel bakışı açısına göre; Türkiye Cumhuriyeti 1923-1946 arasında Birinci Cumhuriyet dönemini yaşamıştır. Tek partili hayattan çok partili sisteme geçiş ile birlikte İkinci Cumhuriyet başlar. 1946’dan 2018’e kadar devam eden çok partili siyasi hayat, yeni sistemin hayata geçirilmesiyle birlikte 3. Cumhuriyet dönemine geçiş yapmıştır.

3. Cumhuriyet’e geçişin aşamaları var.

Erdoğan’ın basamak basamak inşa ettiği süreç 2002’de başladı. Vesayet odakları ve bürokratik oligarşi ile savaştı. İlk büyük atılımı Cumhurbaşkanlığı makamını halka seçtirebilmekle başarmış oldu. Bu gelişme Cumhuriyet ve demokrasi için büyük bir kazanım demekti. Böylelikle Cumhurbaşkanlığı makamı tüm vesayetlerden, demokrasi ise prangalardan kurtulmuş oldu.

2002’de başlayan değişim rüzgarı nihayet 2018 Demokrasi Devrimi ile yeni sistemini pratize etme hakkını elde etmiştir.

3. Cumhuriyet döneminde elitlerin değil halkın istekleri muktedir olacaktır.

Yeni dönemi ‘rejim değişikliği’ olarak addedip “geriye-Osmanlı’ya dönüş” olarak ifade edenler var. Bu kesim sosyolojiyi okuyamadığı gibi siyaset analizi yapmaktan da aciz ne yazık ki…

Ak parti yenilikçi bir oluşum olarak kendini ispatlamıştır. Derdi geçmişi tekrar etmek değil, geçmişten kopmadan yeni açılımlar yaparak muasır medeniyetler seviyenin üzerine çıkmaktır. Toplumun tümünü kuşatabilecek bir yelpazenin içinde pergel metaforunda olduğu gibi pergelin bir ucunu tarih-medeniyet bilincinin üzerine inşa eder, diğer ucuyla da tüm dünya tecrübeleri üzerinde gezinir. Bu anlayış, bu perspektif, bu aksiyon ruhunu anlamak ve yorumlamak tarihine yabancı kimselerin veya objektif bilime uzak sözde aydınların çözebileceği bir konu değildir.

Erdoğan 3. Cumhuriyet dönemini neden inşa etmiştir? Sadece Türkiye için değil. Türkiye’yi birinci lige taşıyacak bu tecrübe öncelikli olarak gönül coğrafyamıza peşi sıra da tüm insanlık için güçlü bir mirası inşa etmek adına tüm mesaisini harcamaktadır.

2018 Demokrasi Devrimi ve 3. Cumhuriyet Dönemi Türkiye’mize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olsun.