Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Eşim beni aldattı çok mutsuzum” -12

  1. Ailede mutlaka şartsız saygı, şartsız sevgi ve değer katıcı yaklaşım biçimi olmalı.
  2. İnsanı istikamet üzere tutacak bilgi kaynağı olmalı ve bunun devamlılığı sağlanmalı. Eve gazete ve dergi girmeli, bir âlimi, bir eğitimciyi, bazı kitapları, bazı köşe yazarlarını birlikte takip etmeliler.
  3. Kur’anı Kerim’i ve Allah Rasulü’nün (sas) hayatını iyi bilmeli, iyi anlamalı ve hayata geçirebilmek için çaba sarf edilmeli. Ailede küsme, darılma, inatlaşma, basit sebeplerle yatağı ayırma ve çocuklara, iki tarafın aile büyüklerine ve dışarıdan kimselere ailedeki yaşananlar anlatılmamalı. (İki taraf ta ailelerine en ufak sıkıntıyı bile paylaştıklarında, gençler unutur ama büyükler unutmaz, biriktirir ve bunaldıklarında “Olmuyorsa boşanın” demeye başlarlar)
  4. Eşler mutlaka küçük çocukları da olsa, baş başa zaman geçirecek bir fırsat oluşturmalılar. Birlikte yemeğe çıkmak, kahve içmeye, dondurma yemeye ya da kısa arkadaş ziyaretlerine gitmek gibi.
  5. Mutlu çiftlerle daha çok görüşmeliler, bir birlerine zaman zaman sebepsiz hediye almalılar, sevdiklerini söylemeliler.
  6. Gençleri aileleri değil, kendi kendilerini yönetmeliler ve dışarıda biri birlerinin aleyhine de olsa konuşulan sözleri eve taşıyarak huzur bozmamalılar.
  7. Eşler asla yalan söylememeli ve güven sarsıcı hareketlerden, yanlış anlaşılmaya müsait tutumlardan şiddetle kaçınmalılar.
  8. Telefon ve bilgisayarların şifrelerini eşler bilmeli ve telefon geldiğinde beraberken konuşmalılar.

Bu maddeleri daha da artırmak mümkün. Dosdoğru bir hayat için, insan ve eş olma hakkına ve hukukuna göre davranmaya ve Allah’a (cc) hesap vereceğimizi aklımızda tutmaya ihtiyaç vardır.

Zihnimize sipariş verebileceğimiz bazı ayetler, Veda Hutbesinden sözler ve bir aforizma.

Furkan Suresi, 68. ayet: Ve onlar, Allah (cc) ile beraber başka bir İlah’a tapmazlar. Allah’ın (cc) haram kıldığı canı haksız yere öldürmezler ve zina etmezler. Kim bunları yaparsa ‘ağır bir ceza ile’ karşılaşır.

İsra Suresi, 32. ayet: Zinaya yaklaşmayın, gerçekten o, ‘çirkin bir hayasızlık’ ve kötü bir yoldur.

Nur Suresi, 3. ayet: Zina eden erkek, zina eden ya da müşrik olan bir kadından başkasını nikâhlayamaz; zina eden kadını da zina eden ya da müşrik olan bir erkekten başkası nikâhlayamaz. Bu, mü’minlere haram kılınmıştır.

Nur Suresi, 2. ayet: Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüzer değnek (celde) vurun. Eğer Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, onlara Allah’ın (cc) dini(ni uygulama) konusunda sizi bir acıma tutmasın; onlara uygulanan cezaya mü’minlerden bir grup da şahit bulunsun.

“İnsanlar!.. Bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur” … Zina eden kimse için mahrumiyet vardır”…. “Allah (cc) yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır”. “Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz” Veda Hutbesi

“Eğer varsa aranızda sadakatsiz kadını yargılayacak olan, kocasının yüreğini de tartsın terazide ve ruhunu ölçülerle vursun ölçüye. İnciteni kınayan varsa, incinenin de ruhuna baksın.” Halil Cibran

Son…