Son Dakika

Fener’den gönüllere

Deniz Feneri Derneği’nin internet sitesinde nice güzel iyilik notları not edilmiş. Bir tıkla umut kazanmak, bir tıkla geleceğe daha şen bakmak mümkün.

Dün benim için hayatımda önemli bir yeri olan kurumlarımızdan Deniz Feneri Derneği’ne ziyarete gittik. Hasbihal eyledik. İyilik hikâyeleri dinledik. İyiliklere niyetlendik. Bir bakıma enerji depoladık.

Deniz Feneri’nden Başkan Av. Mehmet Cengiz Bey, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Recep Koçak Bey, Genel Başkan Yardımcısı Turan Yalçın Bey ve Kurumsal İletişim Müdürü Emre Salman Bey ile gazetemiz Reklam Genel Müdürü Süleyman Alpaydın ve Reklam Müdürü Yücel Kayıkçı beylerin bulunduğu güzel bir ziyaret oldu.

Enerji ve motivasyon depoladık; çünkü iyilikler, biz sıramızı savmış gibi olsak da devam ediyordu. 2004-2005 yıllarında Deniz Feneri Derneği’nin bir projesi vardı. Proje o yıl ilk defa başlatılmıştı. Sonraki yıllarda da artarak devam etti bildiğim kadarıyla. Ramazan ayında her gün aşevinden yemekleri alıp önceden belirlenmiş ihtiyaç sahibi ailelere iftar öncesi sıcak yemek ulaştırıyorduk. Çoğu zaman iftara geç kalırdım. Ama orada karşılaştığım manzaralar ve sıcak yemek bekleyen çocukların yüzlerindeki mutluluk zaten bana iftarların en güzelini yaptırırdı. Açlığımızı hiç hissetmez ve zevkle yapardık bu hizmeti.

Bir aile vardı Zeyrekhane’de. Uzaktan baktığımızda metruk olarak göreceğimiz ahşap binada yaşayan bir aile. Kadıncağızın 4 çocuğu vardı. Birisi akıl hastasıydı ve bir odaya kilitlemeden zapt edemediğini söylüyordu. Metruk görünümlü ahşap bina dedim ya. En üst çatı çökmüş kadın üst kata korkudan çıkamadığını ifade ederdi. “Yağmur sanki evin içine yağıyor” derdi. Diğer çocukları da küçüktü. Arabanın ön tamponunu gördükleri ilk anda çığlık atmaya başlayan bu küçükler için Deniz Feneri’ni temsilen giden bizim araba, onlara sanki hep bayram müjdesi getirirdi. Benim için en dokunaklısı da zihinsel engelli olan o çocuğun yüzündeki sevinç ve gözleriyle yaptığı dualar olurdu. Emaneti her teslim edip ayrılırken yarını iple çekmeye başlardım. Bilvesile hatırlamış olmakla bahtiyarım.

Üzerinden uzun yıllar geçmiş ama bu iyiliklerin ışıkları Fener’den aydınlatmaya devam ediyor. Yeni yeni projeler, yeni yeni el uzatmalar var. Görüşmemizde İyilik Okulu projeleri yapıldığından ve ödüllü bir yarışma haline dönüşen bu iyi yürekli gençlerin birbirinden güzel iyilik hikâyeleri biriktirdiğinden bahsedildi. Mevzu olan küçük örnekleri buradan da iyiliklerin yayılması adına aktarayım istedim. Samsunlu gençlerimiz kendilerine “İyilik Hamalı” demişler, giymişler yazılı yeleklerini ve çıkmışlar pazara. Bir yıl boyunca pazardaki yaşlı teyzelere, amcalara eşyalarını evlerine kadar taşımada yardımcı olmuşlar. Dualar almışlar. Gönüller fethetmişler. Bir başka ekip, yarışmada kazandığı ödülü bile başka bir projede kullanılmak üzere Deniz Feneri’ne bağış olarak geri bırakmış...

Deniz Feneri Derneği’nin www.denizfeneri.org.tr internet sitesinde nice güzel iyilik notları not edilmiş. Bir tıkla; umut kazanmak, bir tıkla; geleceğe daha şen bakmak mümkün. Hakikaten böyle gençlerin, böyle gönüllerin olduğu bir ülkede ve dünyada Allah’ın izniyle kötüler asla galip gelemez.

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.