Son Dakika

Fener’in kaybedecekleri çok daha fazla

Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'ın karşısına son yılların en büyük stres yüküyle çıkacak.

Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'ın karşısına son yılların en büyük stres yüküyle çıkacak. Durumu bu hale getiren unsurları şöyle bir sıralayalım: Öncelikle Fenerbahçe maçı kaybetmesi halinde, çok büyük olasılıkla yeni hedefini lig ikinciliği olarak belirlemek zorunda kalacak. Şampiyonluk yolundaki rakiplerinin bir değil üç olduğunu düşündüğümüzde bu öngörü çok da akıl dışı değil.

Ancak bu noktada şampiyonluğun kaçmasından daha ağırı, Galatasaray'a 18 yıl sonra iç sahada yenilmek olacaktır elbette. Böyle bir yenilgi, özellikle Başkan Aziz Yıldırım ve teknik direktör Aykut Kocaman için altından kalkılması çok zor sonuçlar doğurabilir. Mayıs ayında Ali Koç'a karşı çok çetin bir başkanlık yarışına girmesi beklenen Yıldırım, henüz resmi olarak açıklamadığı aday olma kararını yeniden gözden geçirebilir. Kocaman'ın da hemen maç sonrasında ya da takip eden günlerde istifa ettiğini duymak, en azından şahsım adına hiç de şaşırtıcı olmaz. Bu kadar ağır baskı altında sahaya çıkacak olan Fenerbahçe, maçı psikolojik açıdan lehine çevirebilmek için gerçekten büyük çaba sarf etmek durumunda.

Bunun yanında Galatasaray için şartlar, her zamankinden daha olumlu gözüküyor. Puan tablosuna bakıldığında ve fikstür de göz önüne alındığında, kaybetmek, Galatasaray için büyük bir kayıp olmayacaktır. Ancak Kadıköy'de 18 yıl sonra alınacak bir galibiyet, Galatasaray'ın başkanına da teknik heyetini de futbolcularını da tarihe geçirecektir. Şampiyonluk yolunda elde edilmiş müthiş avantaj da cabası. Hülasa edersen saha dışı etmenlere bakıldığında Galatasaray’ın rakibine oranla bir adım önde olduğu söylenebilir.

Buna karşın Fenerbahçe, rakibine oranla büyük maç oynamayı daha iyi bilen bir takım. Özellikle derbilerde planlı, disiplinli ve sabırlı oynayarak sonuca gitmeyi iyi biliyorlar. Galatasaray’ın elindeki en önemli silah kuşkusuz gerçekten de ligin genel kalitesinin çok üstündeki hücum silahları. Ancak Fenerbahçe ilk yarıdaki maçta orta alana ördüğü duvar ve akıllı pas bağlantılarıyla rakibini etkisiz kılmış ve galibiyeti kaçıran taraf olmuştu. Aykut Kocaman ve talebeleri, bugün de oyun disiplinine ve planına sadık kalırsa maçın psikolojik şartlarını lehe çevirebilirler.  

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.