Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Fikrin düzelmezse zikrin de düzelmez”

Kızım, uzunca zamandır hep bir şeylerden şikâyet ediyorsun. Tavsiyelerimi dinliyorsun ama kendi bildiğini yapmaya devam ediyorsun. Sana yaptıklarının dışında bir şey söylediğimde itiraz ediyorsun ve yaptıklarının devamını sağlayacak savunmalar yapıyorsun. Seni konuşturan, bir şeyleri isteten ya da hayır dedirten düşüncelerin, senin hangi yolda ve hangi yoldaşlarla yürüyeceğinin de ifadesidir. Söylemler eylemleri besler. Yaptıklarını savundukça ve aynı bilgi kaynaklarından beslendikçe, sonuçların değişmesi mümkün değildir. Sen haklı bulunmak, onaylanmak istiyorsun. Tamam, seni onayladım, ‘Çok haklısın kızım’ dedim. Bu sana nasıl bir çözüm getirecek? Seni anlık rahatlatan şeylere değil, senin şikâyetlerini en aza indirecek şeylere yönelmelisin.

Soru sormuyor, sadece şikâyet ediyorsun, farkında mısın? Meselâ, ‘Yavrucuğum çocuklarına biraz daha sakin ve sevecen yaklaşırsan hem sen strese girmezsin hem de çocukların seni dinler ve anlar’ diyorum. Sen hemen, ‘Sakin olursam beni ciddiye almazlar’ diyorsun. Şimdiye kadar söylediğin gibi davrandın. Senin dediğin gibi olsaydı şimdi şikâyet ediyor olmamalıydın. Eşine karşı hürmetli saygılı ol diyorum, ‘O bunu hak etmiyor’ diyorsun. Böyle davranmanın doğru olduğunu kim söyledi, bu bilgilerin kaynağı ne? Bir şey doğruysa, sonuçlarından belli olur. Sen iyi bir şey yapıyor olsan, bu seni çoğunlukla sakin, anlayışlı ve sevecen yapar. Hep gerginlik içindeysen, hep şikâyet ediyor hiç memnun olmuyorsan, hep çevrendekilere bakıyor, hiç kendine bakmıyorsun demektir. Kendini görmeyenlerin gözü karşısındakilerdedir. Karşısındakilere bakan da genellikle eksik, yanlış ve hataları görür. Allah herkesi önce kendinden hesaba çekecek. Amel defteri tek kişilik, kabir tek kişilik yavrucuğum. Bu sebeple önce kendi bilgilerini sonra da eylemlerini düzeltmeye bakmalısın.

Eğer sana yapılan tavsiyeleri ciddiye alıp, değerlendirmezsen, şikâyetlerin hep devam eder. Çünkü, sen kendini değiştirmeye yanaşmıyorsun demektir. Karşılaştığın sıkıntılarda, hemen suçlamaya değil, önce kendi yaptıklarına ve sonuçlarına bakmalısın. Doğru soru doğru cevaba, doğru cevapta doğru davranmaya götürür. En son ne zaman, kendini daha iyi insan yapacak bilgilerin arayışına girdin? En son ne zaman, ‘Ben doğru davrandığımı zannediyorum ama ya yaptıklarım yanlışsa ve ondan dolayı ben yanlış karşılıklar alıyorsam?’ diye düşündün? Evde sürekli temizlik düzen, çocukların yeme içmeleri ve sana itaat etmeleri üzerine odaklanıyorsun. Kendi mutluluğunu, dinlenmeyi, eşinle zaman geçirmeyi ve çocuklarında sarmaş dolaş çok özel zaman geçirmeyi hiç aklından geçirdin mi? Geçirmedin çünkü bu düşünerek, doğru sorarak ve okuyup dinleyerek bu günkü zihin yapına yeni bilgiler ilâve ettiğinde olacak bir düşünce biçimi. Yani değerli ve akıllı kızım, canım yavrum, fikrin değişmeli ki zikrin de değişsin. Yeni bilgiler kazanmalısın ki, eski ve yanlış bilgilerin hükümranlığı bitsin. Kendine değer vermelisin ki, başkalarından da değer göresin.

‘Hep ben mi hatalıyım, niçin eşime ve çocuklarıma da bir şey demiyorsun?’ diyorsun ya. Yaptıklarını daha iyisiyle değiştirmeden sana gelenler değişmezde onun için önce sen kendinden başla diyorum. Çünkü, ‘Hayat hiçbir zaman alışveriş değil, ve fakat daima alış ve veriştir. Bunun için de, içindekiler düzelsin ki dışa yansıyanlar düzgün olsun. Bunun içinse, ‘Ben de hatalı olabilirim, ne yaparsam doğru olur? Ben hangi kitapları okumalı, kimleri dinlemeyim? Ben kimlerden olumsuz etkileniyorum, kimlerin fikirleri beni yanlışa sevk ediyor?’ diye düşünüp, zarar veren kaynaklardan uzaklaşmalı, vaktini dolduran, çalan ve seni yanlış fikirlerle bezeyen her ne varsa, onlar ile hayatına kalın ve kırmızı bir çizgi çekerek mesafe koymalısın.

Sen hayatının en baş aktörüsün. Hayatını doğru yönetmek istiyorsan, doğru bilgi, doğru çevre ve duaya sarılmalı, kendini korumaya almalısın. Bunu sen yapmazsan, senin adına kimse yapamaz. O halde, önce kendini suçlamadan, yargılamadan hata yapma payı tanıyarak ve o noktada fazla oyalanmadan hemen şimdi daha iyi neler yapabilirim diye sor ve tabiri caizse, yeniden başla. Göreceksin ki inşallah her şey daha iyi olacak canım kızım. Bil ki, İnsanı asıl savuran şey yanlış yapması değil doğruyu aramamasıdır.