Son Dakika

Futbol dininde maçın, İslam dininde orucun telafisi yoktur

İkinci maçta Pote yedekler arasındaydı ve Adana Demirspor Hatay’a yenilerek elendi. Kim bilir oruç tutan bir Pote, takımı da ayakta tutacaktı.

Bir konuda ahkâm kesecekseniz o alanda ya eğitim almış olmanız ya da kendinizi o alanda yetiştirmiş, o alana özgü okumalar, araştırmalar yapmış olmanız beklenir. Eğer ki bunların hiçbirini yapmamışsanız haddinizi bilip susmanız ve konunun uzmanlarına kulak vermeniz beklenir. Eğer ki haddinizi aşıp ahkâm kesmeye kalkarsanız rezil olursunuz veya rezil edilirsiniz.

Edebiyat, şiir, sanat, matematik, teknoloji vb. her alanda böyledir.

O alanla ilgili hiçbir bilginiz yoksa kalkıp bu alanda ahkâm kesemezsiniz, kesmeye kalkarsanız hemen birileri sesinizi keser.

Bu durum, iki alan hariç her alanda geçerlidir bizde: Eğitim ve din.

Eğitim ve din konusunda uzmanlığa gerek yoktur, önüne gelen konuşabilir…  

Adana Demirspor, Süper Lig’e çıkmak için Hatayspor ile bir maç oynuyor ve Pote isimli futbolcu, ramazanda sağlıklı her Müslüman’ın yapması gerektiği gibi inancının gereği maç günü oruçlu… Teknik Direktör Ümit Özat’a Pote’nin durumunu soruyorlar, verdiği cevap aynen şöyle:

"Pote'nin durumu ortada. Oruç tutma dememize rağmen maalesef. Orucun telafisi var ama maçın telafisi yok. Kendisiyle birebir konuşacağım. Hiçbir şey, ekmeğini yediğin yerden önemli değildir. Bizler Müslümanız elhamdülillah. Bir gün tutma arkadaş bu zor bir şey değil ki. Bir şehrin kaderiyle oynamasına da müsaade etmem. Biraz daha duyarlı olmak lazım... Bugün mağlup da olabilirdik.”

Bu açıklamanın neresinden tutalım ki elimizde kalmasın…

Yaşantısını inançları belirlemesi gerekirken inançlarını yaşantısına uydurmaya çalışanların cahilliği, cüretkârlığı, tutarsızlığı maalesef ki çok sık karşılaştığımız bir durum.

Müslüman, inandığı gibi yaşamaya çalışır; yaşadığı gibi inanmaz.

Bir Müslüman için paradan, işten, makamdan, şan ve şöhretten çok daha önemli şeyler vardır ve inandığı değerler uğruna bunlardan gözünü kırpmadan vazgeçebilir.

İki üç yıl önce Millî Takım teknik direktörü iken Fatih Terim de şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Eğer maça uzun zaman varsa, oyuncular oruç tutabilir. Ama iş varsa, sonra tutarlar. Biz onların yerine tutarız.”

 “Biz onların yerine tutarız.” cümlesine güler misiniz, ağlar mısınız?

Bu inancı, dinî değerleri hayatta nereye koyduğunuzla ilgili doğrudan…

Liverpool Menajeri Klopp ise Muhammed Salah’ın oruç tutması ile ilgili “Oruç tutmak çok kişisel, dinî bir inanç... Buna saygı göstermeniz gerekiyor. Hayatta futboldan daha önemli şeyler de vardır.” açıklamasını yapmıştı.

İki Müslüman teknik direktör ile dünyanın sayılı teknik direktörlerinden gayrimüslim birinin açıklamalarını sizlere bırakıyorum.

NOT: Bu arada ikinci maçta Pote yedekler arasındaydı ve Adana Demirspor Hatay’a yenilerek elendi. Kim bilir oruç tutan bir Pote, takımı da ayakta tutacaktı.

Adana sıcağında tarlada, açık arazide akşama kadar çalışan çiftçi, inşaatta çalışan işçi, sokakları temizleyen temizlik görevlisi vb. için de oruç tutamaz fetvası var mıdır Sayın Özat? Allah, bu işleri yapanların yazın zorlanacağından habersiz miydi orucu farz kılarken acaba?

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.