Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gelecek ve gençlik

Bu Makaleyi Dinle!


00:00

Geleceğimizi bırakacağımız, yarının dünyasının söz sahipleri ve ümidimizin yeşermesine vesile olan gençler.

Bulunduğumuz jeopolitik konum itibariyle diğer ülke gruplarına göre bizdeki önemi çok daha büyük olan gençler.

Orta gelir tuzağından kurtulup gelişmiş ülkeler kategorisine geçme arzusu ile çalışan işgücünün ortalama yaşının çok daha önemli olduğu gençlerimiz.

Her geçen gün eğitim düzeyinin biraz daha arttığı ülkemizde son dönemlerde yapılan araştırmalar şu gerçeği gözler önüne seriyor: Gençlerimiz gelecek konusunda oldukça kaygılı.

Kaygı düzeyi her yıl bir önceki yıla oranla daha da artıyor.

Ama biz bu düzeyi minimuma indirmek için konunun üzerinde çok ciddi çalışmalar yaparak bu çalışmaları biran evvel hayata geçirmek zorundayız. Değilse geri dönülemez bir yola girilebilir.

Bunun için öncelikle eğitim sistemimizi gözden geçirmeli, aksayan yönleri tamir edilmeli ve dünya ölçeğinde bir sistematik geliştirilmelidir.

Gençlerimizin yeteneği olduğu konuları saptayabilmek için ilkokul çağlarında gerekli testler yapılmalı ve üniversitede seçeceği bölüm konusunda alt yapı en fazla ortaokul düzeyinde iken kendisiyle birlikte ebeveynlerine söylenmelidir.

Maalesef üniversite çağında okuduğu bölüm ile ilgisi olmayan o kadar çok öğrenciyle karşılaşabilirsiniz ki bu durum sistematik yanlışlığı size o kadar aşikar bir şekilde anlatabilir.

Çünkü ülkemizde gençlere gerek ailesi gerekse de sosyal çevresi tarafından pompalanan tek şey üniversite de okuyup okumadığıdır.

Aslında olması gereken gencin yeteneğinin olduğu ve istediği bölümde okuyup okumadığının sorulması gerekliliğidir.

Hatta dönemlere göre popülaritesi değişen meslek gruplarına gençlerin çevreleri tarafından yönlendirilir hale gelmesi durumun ne kadar vahim bir noktada

olduğunu bizlere göstermektedir. Son dönemlerde özellikle sağlık ile ilgili bölümlerin çok daha fazla tercih edildiği bu durumun bir yansımasıdır. Nasıl her genç işletme okuyamazsa aynı konumda her genç sağlıkla ilgili bir bölümde okuyamayabilir.

Eğitim sisteminden sonra istihdam politikaları üzerinde özenle çalışılması gençlerin geleceğe kaygısız bakmasına vesile olacak bir diğer önemli konudur.

Üniversite mezunu gençlerin önünü açacak, daha rahat iş bulabilmesine vesile olacak ve çalıştığının karşılığını maddi olarak alabileceği politikalar hayata sokulmalıdır.

Bir diğer konu ise sosyal çevrenin gençleri olumlu düzeyde etkilemesi sağlanmalıdır. Yani gerek okul çevresinden arkadaşlar gerekse de sosyal çevrede ki arkadaş grupları gençlerin geleceğe umutla bakması noktasında her anlamda gençlere yardımcı olmayı kendilerine şiar edinmelidirler.

Öncelikle ben odaklı olan sosyal çevredeki insanlar biz odaklı konuma gelmelidir. Öyle örneklerle karşı karşıya kalıyoruz ki kendi konumunun sürekliliği devam etsin diye en yakın arkadaşına yardımcı olmayan sadece ben diyen insanları görüyoruz.

Son noktada ise ekonomik ortamında gençleri kaygıdan uzaklaştırması gerekmektedir.

Gelir politikalarının belirli düzeylere yükseltildiği ve çalışanların emeğinin karşılığını tam olarak alabildiği bir ortamda gençlerimiz yarından daha emin olarak yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Gençlerimiz ne kadar kaygıdan uzak olurlarsa geleceğimiz de bir o kadar berrak ve hoş olacaktır.

Yorumlar (52 Yorum)

 • Avatar

  Turgut Ustaoğlu

  uygulanan vergi politikaları yasa koyucuların zihniyetini ortaya koyuyor.Sermaye sınıfının vergi borçları silinip, kayıtdışı affedilip, indirimler yapılırken bir asgari ücretli vergi veriyor, mutfak tüpünden ÖTV alınıyor, gelir vergisini işçi-memur ödüyorsa, gelecek ve gençliğin durumu da ortadadır .

 • Avatar

  Melis Yeşil

  Maalesef gençlerimiz gelecekten kaygılı…

 • Avatar

  Murat Kaymak

  Gelecek perspektifimiz net olsa kaygımız azalacak.

 • Avatar

  Ebru Çeliktaş

  Ailelerin kendi isteklerinden çok çocuklarının yetenekleri doğrultusunda bir gelecek planlaması yapması daha mutlu ve geleceğe umutla bakan nesiller yetişmesi adına büyük önem taşımaktadır. Burada aile ile birlikte en büyük görev devlete düşmektedir. Kaleminize sağlık hocam

 • Avatar

  Beytullah Demir

  Kaleminize sağlık, geleceğimizin teminatı gençlerimize gelecek kaygısı yaşamayacağı bir ülke bırakırız İnşAllah.

 • Avatar

  Ender Çeliktaş

  Mustafa hocam bu hafta gençlerin gelecek kaygıları ve eğitim hayatları ile ilgili önemli konulara değinmiş. Eline sağlık.

 • Avatar

  Aslı Taşcı

  Biz gençlerde işsizlik oranının yüksekliğinden yola çıktığımızda geleceğe nasıl pozitif bakabiliriz ki hocam?

 • Avatar

  Ramazan Genç

  Mustafa hocam gelecek ve gençlik adına yazdığınız bu düşüncelere katılıyorum aynı zaman da Türkiye sermaye sınıfının bir yüzyıllık açmazı da budur: Zenginlik sadece kişisel mülkiyetle ve elde edilen kazançların yüksekliği ile ölçüldüğü için, uygar bir toplum, yaşanabilir kentler, barış, özgürlükler, gelecek güvencesi gibi endişeleri olmadı.

 • Avatar

  Dursun Günay

  Yeni nesil gençlik sporcu ve sanatcı ruhlu olsun …..lakin çoğu gençlik müptezel ve nahoş bir hayat yasamak arzusunda!
  Din iman hak getire!..akıllarına bile gelmiyor.Allah sonumuzu hayır etsin.

 • Avatar

  Ayşe Gürler

  Gelecek kaygısın dan dolayı gençlerimiz evlenmiyor, evlenseler de çocuk yapmıyor.

 • Avatar

  Erdil Dursun

  Mustafa bey şurada bahsettiğiniz
  Gençlerimizin yeteneği olduğu konuları saptayabilmek için ilkokul çağlarında gerekli testler yapılmalı ve üniversitede seçeceği bölüm konusunda alt yapı en fazla ortaokul düzeyinde iken kendisiyle birlikte ebeveynlerine söylenmelidir.
  Bu testleri en iyi hangi kurumlar yapıyor ?

 • Avatar

  Turgay Büyükcebeci

  Bizim çocuklarımız , bizim gençlerimiz kıymetli ve özeldir. Şimdilerin gençlerini beğenmeyip “bunlardan bir şey olmaz “ diyenler hata ediyor

 • Avatar

  Yavuz Çetin

  Gençler ülkeden kaçmasın.Gelecek kaygıları olmasın.

 • Avatar

  Emel Dişbudak

  Gençlerimiz siyaset yapsınlar

 • Avatar

  Talat Ergin

  Bu ülkenin birinci gündemi genç işsizler olması gerekiyor. Yüzde 28 genç işsizlik var .

 • Avatar

  Erhan Uğur

  "Düşüncelerimizin kalitesi yükseldikçe yaşam kalitemiz de yükselir."Gençlerin kaygıları ortadan kaldırılmalıdır.

 • Avatar

  Gülşen Kayaoğlu

  Kalitesiz eğitim sistemi , kalitesiz sağlık sistemi ve işsizlik. Bunların neticesinde, gençlerimiz kaygılanmakta haklılar.

 • Avatar

  Ziya Keskin

  Sanayi toplumu olmaya başlamamız, teknolojik ve bilimsel gelişmeler, eğitim düzeyinin yükselmesi, bu konuların özellikle gençlerimizi yakından ilgilendirdiği gerçekleştirilen politikaların yetersizliği ortadadır.

 • Avatar

  Ayhan Kamalı

  Mustafa hocam gençlerimiz ile ilgili yazınız için teşekkür ederiz yurtdışına göç etmek ile büyük kentlerden uzaklaşma eğilimi, faklı kategoride değerlendirilmelidir. Ancak yine de her iki eğilimin ortak siyasi, toplumsal ve kültürel nedenleri vardır. Bu boyutta da değerli yazılarınızı bekliyoruz.Kolay gelsin

 • Avatar

  Şebnem Hiçyılmaz

  Gençlerin kaygıların dan dersler çıkarmak herkesin (siyasetçinin, yazarın, düşün insanının, devlet erkânının ve sorumlu şahsiyetlerin) de görevidir.Gençler bizim geleceğimizdir .Konuyu köşenize aldığınız için tebrikler

 • Avatar

  Mustafa Gidemez

  Kaygılar, Karamsarlık ve yılgınlık emareleri bir salgın hastalık gibi her yere yayılıyor.

 • Avatar

  Faruk Bohçacı

  Kriz dönemlerinde ortaya çıkan karamsarlık ve bezginlik halleri, aynı zamanda büyük devrimci atılımlarında habercisi örneğin gündem de yeni partilerin oluşumu var .Gençlik politikaları ne olacak doğrusu çok merak ediyoruz.

 • Avatar

  Haluk Karakaya

  Batı toplumlarının bunaltıcı doğasında huzur arayan gençlerimiz in vay haline
  Doğu kültürünün […] bir damlasına sahip olmak için çok şey vermeye hazır batılı var,batı da çalışıp doğuda emeklilik yaşıyorlar.

 • Avatar

  Mert Yıldırım

  Ekonomik gelişmeler işgücünde farklılıklar sebep oluyor.Bu durumda da biz gençler için kaygı kaçınılmaz bir hal alıyor.

 • Avatar

  Rıdvan Çil

  gençler neden okumuyor? Neden çocuk işçilerimizin sayısı artıyor ? Neden gençler Avrupa'ya gitmek istiyor? Gençlerin gelecek kaygısı neden var?siyasiler neden bu kaygıları ortadan kaldıramıyoruz diye düşünün artık.

 • Avatar

  Adnan Tozcu

  Gençlerin işi var ama huzuru yok.
  Gençlerin geleceği var ama güveni yok.

 • Avatar

  Bilal Çağlar

  Gençlerimiz endişelerinde haklı gelecek kaygıları artıyor sevdikleri kızlar birer birer garantili, saygın ünvanları olan adamlara gittiğini gören, parasızlığından dolayı terk edilen bir sürü vatansever delikanlılar var.Çalıştığı şirket küçülünce işsiz kalan genç yöneticiler de var.Bu topraklar da her şey var kaygılanmamak gerekir.

 • Avatar

  Hasan Gülmez

  Şimdinin gençliği çocukluğunda açlıktan ne bulsa yiyen Çinli nin çocukları Kısa süre önce 5G teknolojisini kullanılmaya başlayan şimdinin Genç Çinlisi 6G’nin araştırılması için akademisyenler ve özel sektörden uzmanlardan oluşan ekipleri hazır bizim gençlik ne zaman Tr ye gelir onu konuşuyorlar .

 • Avatar

  Fazlı YAMALI

  Gençlerde bir yıldan fazla iş arayanların sayısı %54 arttı.
  İşsizlik maaşı başvuruları %48.8 arttı. (Kaynak: Genel-İş Raporu)

 • Avatar

  Furkan Sarı

  Gençlerin en büyük sorunu işsizlik! henüz iş arama noktasına gelmeyenlerin de ciddi sıkıntıları var. burs sorunu, örneğin af sorunu, örneğin barınma, ulaşım, yemek sorunları.

 • Avatar

  Barış Ünlüer

  Gençlerimizin hayran olduğu, önemsediği, günümüz tabiriyle "fanı olduğu" ünlü/sanatçı tiplere bakın.
  Kaçı entelektüel? Kaçı tarihimizi biliyor? Kaç tanesi memleketin sorunları hakkında bilgi/fikir/çözüm sahibi? Yok denecek kadar azlar.

 • Avatar

  Elif Oruç

  Mustafa hocam,

  Avrupa İstatitik Ofisi (Eurostat), Türkiye ve Avrupa ülkelerinde zorunlu okul öncesi eğitime dair 2017 yılı verilerini açıkladı. AB Ortalaması %95.4 iken, Türkiye %54.7 ile sondan ikinci sırada.

 • Avatar

  Can Ersoy

  Mustafa bey , Gençlerimiz ne yapsın ?
  Üniversite mezunu Mehmet, 21.500 ₺ lik kredi borcunu yapılandırınca 26.500 ₺ oluyor.
  Türkiye'nin en zengin işadamlarından birinin 424.400.000 ₺ vergi borcunu yapılandırıyor ve borcu 0 ₺ oluyor.

 • Avatar

  Cihan Uzunalp

  Netfliks 160 milyar dolar. THY +KoÇ+ Sabancı’yı toplasanız 1 Netfliks etmeyince gençlerimiz açıp izliyor.

 • Avatar

  Çiğdem Kutlu

  Bu güne kadar hiçbir krizde genç işsizlik %27 olmamıştı.

 • Avatar

  Faruk Başer

  gençler, ne olursa olsun kaygılı olmamalı, telaş yapmamalı acele etmemeli,bilgilerine ve gösterdikleri çabalara güvensinler.

 • Avatar

  Ahmet Sevsin

  Gelecek kaygısı artan gençler, eğitim konusunda da kaygılı: Yurt dışına giden öğrenci sayısında patlama var

 • Avatar

  Tuğrul Mazlumcu

  İnternette Ve tv de geçirilen uzun saatler sebebiyle gençler giderek gerçek dünyadan uzaklaşıyor; kaygı, stres bozukluğu, depresyon sorunları yaşıyor. Yalnızlaşıyor, sosyal medyadaki mükemmellik algısı nedeniyle öz güven kaybı yaşıyor, farkına varmıyor gençlerimiz.

 • Avatar

  Esin Turan

  Gençlere gereken şey; birçok alanda yarım yamalak bilgiye sahip olup vasat biri olmak değil, bir alanda derinlemesine iyi olup, o konunun en iyisi olmaktır.Artık herkes üniversite mezunu..

 • Avatar

  Sibel Tolun

  Fark şöyle ; Endişe düşüncedir,kaygı duygudur.Anne,babalar kendi kaygılarını kontrol alamadıkları sürece sınava girecek , yasa evlenecek gençler kaygı duymaya devam ederler.

 • Avatar

  Ekrem Karaca

  Mustafa hocam başarılar diliyorum. Ayrıca Öğretmenler gününüzü kutlar nice sağlıklı ömürler diliyorum

 • Avatar

  Latif Şenol

  Mustafa hocam ,TÜİK verilerine göre bile daha üniversite mezunu potansiyel genç işsizleri saymadan 2005'ten itibaren hesaplanan genç işsizlik oranı %27.4 ile en yüksek seviyede"

 • Avatar

  Harun Okçu

  Mustafa bey , Türkiye'nin 2018 yılı toplam ihracatı: 168 milyar dolar
  Volkswagen'in 2018 yılı cirosu : 263 milyar dolar
  Gençlerimiz mühendislik okumaya devam etsinler hem de Almanca öğrenseler kaygıları kalmaz öyle değil mi?

 • Avatar

  Yusuf Yalçın

  Genciz düşünmeyelim mi ? Sormayalım mı? Mesela..
  -Ayasofya cami olacaktı, oldu mu?
  -Yerli uçak hangardaydı, uçtu mu?
  -Petrol,doğalgaz bulmuştuk, ne oldu?
  -Gazze'ye gidiyorduk ,ne oldu?
  -Dolar 3 lira olacaktı, ne oldu?

 • Avatar

  Erhan Daştan

  Gençlerimiz düşünsünler cevabını kendileri bulsunlar.Gerekirse siyaset yapsınlar ..
  58 milyon 719 bin ton BUĞDAY ithal
  15 milyar 613 milyon$ ödedik
  19 milyon 545 bin ton MISIR ithal
  4.2 milyar$
  2 mil. 573 bin ton PİRİNÇ ithal
  1 milyar 420 milyon
  9 mil. 873 bin ton AYÇİÇEĞİ TOHUMU ithal
  5 milyar 68 milyon$
  8 milyon canlı HAYVAN ithal
  81 Milyar$ ödedik.
  NEDEN?Biz tarım ülkesi değilmiyiz? Ne oldu?

 • Avatar

  Alihan Tamer

  Gençlerimiz tabi ki kaygılı sebebi:
  ÜRETİM :Gavur ALMANYA
  FAİZ :Müslüman TÜRKİYE

 • Avatar

  Yasemin Demir

  Gençlerimiz kaygılanmasın bizim Hereke halımız var.

 • Avatar

  Ömer SARI

  HOCAM SİZİNDE BAHSETTİĞİNİZ GİBİ GELECEĞİMİZDEN KAYGILANMAMAK İÇİN İNANIN HİÇBİR SEBEP YOK.ÜNİVERSİTE MEZUNU OLARAK YAKLAŞIK 2 YILDIR İŞ ARIYORUM BU ARADA ASKERE DE GİDİP GELDİM Kİ ASKERLİK YAPMAMA PROBLEMİNİ DE AŞMIŞ OLAYIM DİYE FAKAT BAŞVURDUĞUM HERYER ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNÜ VERMİYOR.VASIFSIZ BİR ELEMAN İLE ÜNİVERSİTE MEZUNU ARASINDA ÇOK FARKIN OLMADIĞI GÜZEL ÜLKEMDE OKUMANIN, EĞİTİMLİ BİREY OLMANIN VE KÜLTÜREL BİRİKİMİN KARŞILIĞI BU MU OLMALI???

 • Avatar

  Vedat Durukan

  Gençlerimiz arasında yurt dışına göç ciddi sayılara ulaştı. Türkiye’deki ekonomik ortam dolayısıyla yetişmiş, iyi nitelikli gençlerimiz umutlarını kaybediyor ve yurt dışında, yetkinliklerinin çok altında konumları bile kabul ederek göç ediyor.

 • Avatar

  Cevat Bohçacı

  Gençlerimizi umutsuzluğa mahkum edip çok değerli insan kaynağımızda kan kaybı yaşandığı için işsizlik artıyor.

 • Avatar

  Mete Şener

  Gençlere dolayısıyla da geleceğimize sahip çıkmalıyız.

 • Avatar

  deniz özsoy

  gençleri iş ve gelecek kaygısından kurtarmak için anasınıfından itibaren ilgi, istidat ve kabiliyetleri ortaya çıkaracak etkili bir rehberlik anlayışının geliştirilmesi mesleki ve teknik eğitimin tüm toplumu kapsayacak şekilde yapılandırılması gereklidir

Yorumları Gör (52 Yorum)