Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gelecek zamanların estetik mühendisleri

Geçtiğimiz hafta, yazımızda, ismi meful olan “mühendis” kelimesinin köküne inmiş, biraz gayretle hendeseye varınca, bir sonraki sohbetimizin sorun-çözüm ilişkisi ve düşünce sistematiği üzerine olacağından söz etmiştik.

Bu mevzuu enine boyuna ele alınmadığı takdirde, matematiği şaşmış bir düzen içinde savrulmaktan öte bir yolculuğumuzun olmayacağına inanıyorum.

Cennet vatanımızın hürriyeti, devletimizin bekası, milletimizin saadeti ve dahi dünyayı aydınlatacak yeni bir medeniyet tasavvurumuzun hayata geçmesi adına her siyasi, her ebeveyn, her eğitimci, her yetişkin bireyin günü kurtaran adımlarla değil, sorun tespiti ve çözüm için sistemli düşünce pratiğini edinmesi gerekiyor.

Aksi durumda, ülkemizi kuşatmış, matematiksel zeka ile 50-100 yıllık planlar üzerinden hareket eden haçlı zihniyetinin fikri, zihni, akli ve ahlaki planlarına direnmek güçleşecektir.

Bu mevzua, genç zihinlerle sürdürdüğümüz sohbetlerimiz gerçekleştikçe değinmeye devam edeceğim. Ancak şimdi tatlı bir telaşın girdabındayım.

Haftada bir yazıyor olmanın darlığı içerisinde, neyi, ne kadar yazayım handikabına düştüğümü itiraf ederek, bana ayrılan bu köşenin kalan kısmını “Bahar Çiçekleri’min sergi ve şiir dinletilerine ayırmak diliyorum.

Hazırı tüketen, her istediğini elde eden, yegâne hedefi okul başarısı olsun istenen bir nesil yetiştiriyoruz.

Mevsimleri, dört duvar arasında, test kitaplarına, çalışma masalarına gömerek yetişen bu neslin, “Üslubunun kaba, davranışlarının hoyrat yahut tepkisiz oluşunun matematikten yoksun gelişmesinin ceremesini nasıl öderiz?” sorusuna cevaben ücra bir semtte, kendi gücümüzün yettiğince sanata, şiire ve estetiğe dair çalışmalar yapıyoruz.

Gönüllülük esasına dayalı bu çalışmalara katılan öğrencilerime Bahar Çiçeklerim diyorum. Çünkü onların bir gün gelecek zamanlarda, ben erişsem de erişemesem de, güzel vatanımızda dört mevsimi bahar eyleyeceklerine dair matematiksel hayaller kuruyorum. Üstelik bu hayalime de gönülden inanıyorum. Yalnız değilim… Öğrencilerimin ebeveynleri, zaman zaman atölyemizi ziyaret eden, gerek siyaset, gerek edebiyat, gerekse eğitim camiasından güzel dostlarımızda inanıyorlar.

16 Bahar Çiçeğinden oluşan küçük sanatçı ve yorumcularımla “Bir tatlı Huzur” adlı sergi ve şiir dinletilerini bu yıl İstanbul Kültür Elçileri Derneği ile birlikte gerçekleştiriyoruz.

Çünkü bizler, hoyratlığın ve hırçınlığın çok hızlı yayıldığı dünyamıza, İstanbul’dan başlayarak sanatın renkleri, şiirin ahengi ile estetiğe ve zarafete dair iz bırakmayı diliyoruz.

Çokça emek, çokça gayret ile yaptıkları tablolarının telif haklarını “Mülteci kardeşlerinin eğitimleri” için bağışlayacak Bahar Çiçeklerim ise, sanatın şefkat eli olup her kalbe uzanarak acıları dindirebileceklerine inanıyorlar.

Bahar Çiçeklerim, Üsküdar-Altunizade Kültür Merkezi’nin fuayesini tablolarıyla donatarak, sahnede Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini sesleri ve nefesleriyle fiyonklar yapıp yorumlayarak, yaşıtlarına, yetişkinlere sunmayı heyecanla bekliyorlar.

Ve tüm Diriliş Postası Gazetemizin yöneticilerini, yazarlarını ve okurlarını aileleriyle birlikte sergi açılışlarına ve şiir dinletilerine davet ediyorlar.

Onlar gelecek zamanların medeniyet mühendisleri, estetik ve zarafete dair gayrete düşmüş şuurlu 10 ile 18 yaş arası genç kızlar. Umudum, umudumuz…

Bu satırlara gözü değen herkesi 13 Mayıs Pazar günü Altunizade kültür Merkezi’nde saat:12.00’de ağırlamaktan mes’ud olacağız. Sürurumuz, inanarak yaptığımız dualarımızın “amin”i olacaktır. Görüşmek dileği ile…