Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gençliğin imanını vaazlarla çalmayın

İnsanların Allah’a olan inancı zayıflıyor, gençlik dinsizleşiyor, hatta İmam Hatip’te okuyan gençler arasında dahi deizm artıyormuş. Bu hızla giderse Türkiye’deki ateist oranı Batı’yı geçecekmiş. Öyle diyorlar. Bu kadar “destekli attıklarına” göre bir bildikleri vardır deyip, kabul edelim. Peki suçlusu kim?

O en kolay cevap: Hükümet, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanı, medya, kadın örgütleri, şarkıcılar.. Listeyi uzatabilirsiniz. Listede kim mi yok? Din adamlarımız. Televizyon ekranlarından inmeyen, sosyal medyada gürleyen ilahiyatçılarımızın, sarıklı mollalarımızın, şeyhlerimizin hiçbir sorumluluğu yok “bu durumdan” tabii ki.

Nasıl olsun?

Tarikat mensupları diğerlerini sünnetsizlikle, Kur’an merkezli din iddiasında olanlar ise tasavvuf erbabını sapıklıkla itham etmekle meşgul.

Bir taraf akla hayale gelmeyen meseleleri toplum önünde olanca açıklığıyla tartışıp tuhaf fetvalar veriyor. Bu videolar din düşmanlarının elinde “Müslümanların cinsel saplantılı” olduğuna delil diye pazara düşüyor.

Diğer taraf, âlemlere rahmet olarak gönderilen Muhammed Mustafa’nın (sav) ve güzide ashabının örnekliğini tahfif ediyor.

Tasavvuf ve ehl-i sünneti müdafaa adına ortaya çıkanların hiçbirisi de demiyor ki; acaba ben Balkanlar’a güzel örnekliğiyle İslam’ı taşıyan Sarı Saltuk‘a, 12. yüzyılda bir güneş gibi etrafını aydınlatan Abdülkadir Geylani‘ye ya da devletimizin manevi mimarı Şeyh Edebalı‘ya bu ölçüsüzlük ve üslupsuzluğumla ne kadar benziyorum?

Hurafe ve bid’atlerle mücadele ettiğini iddia edenlere ne demeli? Onların üslup, yaşantı ve örnekliklerinde acaba İmam Maturidi‘den ya da İmam Ebu Hanife‘den ne kadar iz var?

Osmanlı Devleti’nin 600 yıllık sürecini “bozgunculuk ve talan”la itham eden; “Madem hacamat yaptırmak sünnet, Peygamber yetimdi, hadi sünnet için ananı öldürsene” diyecek kadar düzeysizleşen Mustafa İslamoğlu, bu tutumuyla vahiy merkezli İslam anlayışına hizmet ettiğini gerçekten düşünüyor mu?

Sabahları namazdan sonra bin tane salavat getirdiği için Müslüman genci bid’atle suçlayan bu adam; içtiği çayın artığını, üstüne giydiği donunu şifa için öteye beriye gönderen, dünyanın en sapık, dünyanın en cani adamı “Pensilvanya Şeytanı” için ulemaya “siz onun ayakkabısı olamazsınız” dememiş miydi?

Birisi Allah’ın ahlakiliğini sorguluyor; diğeri kendisi bir akademisyen olmasına rağmen “çocuklarınızı ilahiyata göndermeyin, dinsiz olurlar” diyor. Bu çirkinliğin ortasında, asrımızın tüm cezbedici haramlarını elinin tersiyle itip dinini öğrenmeye çalışan gençler ne kadar da temizler.

Fuhşiyat, gıybet, dedikodu, hasetlik haram da, sırf sosyal medyada biraz daha popüler olmak adına sansasyonel konuşmak; ille de görünür olmak adına tuhaflıklar sergilemek helal mi?

Kilometrelerce öteden attığı sırıkla düşmanın kafasını yaran; takma sakalıyla sürekli gülen TGRT’nin oyuncu şeyhleri bile daha sevimliler. Hiç olmazsa güldürüyorlar.