Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hamas’ın söyleyemediği gerçek

İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti, 24 gün süren Kahire ziyaretini tamamlayıp geçen hafta Çarşamba akşamı Gazze’ye büyük bir müjdeyle döndü.

Ağustos 2015’te Mısır topraklarında kaçırılan İzzeddin El-Kassam Tugayları üyesi dört genç, heyetten bir gün sonra Rafah Kapısı’ndan geçerek Gazze Şeridi’ne girdi.

Filistinli gençlerin kaçırılışıyla ilgili soru işaretlerini 24 Ağustos 2015’te yayınlanan “El-Kassam Tugayları mücahitlerini kim kaçırdı?” başlıklı yazımda gündeme getirmiştim.

Hamas’ın silahlı kanadına üye olan gençler, Mısır’a yasal yollarla girdikten sonra Kahire’ye giderlerken kaçırılmışlardı.

Bindikleri otobüs Rafah Kapısı’ndan uzaklaştıktan kısa süre sonra Kuzey Sina’da silahlı kişilerce durdurulmuş ve 50 yolcunun içinden sadece o dört genç isimleri okunarak otobüsten indirilip götürülmüştü.

Hamas, ilk andan itibaren gençleri kaçıranların Mısır İstihbaratı görevlileri olduğunu anlamıştı.

Hatta Mısırlı emekli bir General, El-Kassam Tugayları üyelerinin Mısır Ordu İstihbaratı’nın elinde olduğunu ve İsmailiye kentindeki bir üste tutulduklarını, Mısır’ın gençlerden El-Kassam Tugayları’nın tüneller birimi, füze yapımı ve deniz komandoları hakkında bilgi edinmek istediğini söyledi.

Fakat Hamas bu gerçeği hiçbir zaman dile getirmedi, getiremedi.

Tıpkı bugün dört gence tüm o süre boyunca ne yapıldığını açıklayamadığı gibi.

Çünkü Mısır, El-Kassam Tugayları üyesi gençleri şartlı olarak serbest bıraktı.

Hamas’tan ve gençlerden kaçırılma olayıyla ilgili konuşmayacaklarına dair söz alındı.

El-Kassam Tugayları üyesi dört gencin kaçırılması ve sonrasında yaşananlar medyanın ve kamuoyunun ilgisini çekecek önemli bir olay.

Nasıl kaçırıldılar ve kaçırıldıktan sonra nereye götürüldüler?

Kaçıranlar kimdi, ne istiyorlardı ve gençlere ne sordular?

Yaklaşık dört yıl boyunca nerede ve hangi koşullarda tutuldular?

Normalde medyanın tüm bu soruları gençlere sorması ve kamuoyunu aydınlatması gerekir.

Fakat El-Kassam Tugayları üyesi gençler, medyaya konuşamayacak ve tek kelime açıklama yapamayacak.

Mısır-Hamas ilişkileri gereği kendilerini kaçıran kimliği belirsiz silahlı kişilerin gerçekte Mısır İstihbaratı görevlileri olduğunu ve gözaltında tutuldukları süre boyunca ağır işkencelere maruz kaldıklarını anlatamayacaklar.

Hamas liderlerinden de Mısır yönetimine teşekkür ve övgüden başka bir şey duyamayacağız.

Çünkü buna mecburlar.

Filistinli araştırmacı-yazar İbrahim Hammami, yaklaşık dört yıl Mısır zindanlarında oldukça kötü koşullarda alıkonan ve çeşitli işkencelere maruz kalan El-Kassam Tugayları üyesi gençlerin hayalete dönüştüklerini, bu nedenle serbest bırakılmadan önce özel bir beslenme programına tabi tutulduklarını yazdı.

Hammami, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin de konuya duyarsız kaldığına ve hatta Abbas’ın Mısır Dışişleri Bakanlığı’na kaçırılan gençlerin akıbetini soran Filistinli bakan Selim Es-Saka’yı ertesi günü Gazze’yle işbirliği yaptığı suçlamasıyla görevden aldığına işaret etti.

Kaçırılan gençlerin yıllar sonra da olsa evlerine ve acılı ailelerine dönmeleri güzel bir gelişme.

Anlatmasalar dahi neler yaşadıkları üç aşağı beş yukarı tahmin edilebilir.

Asıl önemli bir soru şu:

Mısır ve İsrail ilişkileri tarihinin ileri seviyesindeyken Kahire’nin Hamas’a bu derecede ilgi göstermesinin amacı ne?

Netanyahu’nun gözdesi cunta lideri Abdülfettah Es-Sisi Gazze’den ve Hamas’tan ne istiyor?