Son Dakika

Haydin bilet almaya!

Önceki gün iki cihan serveri Hz. Muhammed (sav)in dünyaya teşriflerinin yıldönümünü idrak ettik. Bu vesileyle de cep telefonlarımız toplu mesajlarla doldu taştı.

Pek çoğumuz mesajları okumadan silmekle baş edemedi. Samimi, nezih ve gönülden gelenleri istisna tutarak söylüyorum, çarşaf çarşaf sıradanlık ve riya kokan kandil mesajları uçuştu ortalıkta.

Epey zamandır cep telefonuma gelen cuma ve kandil mesajlarına cevap veremiyorum/vermiyorum. Bu mesajlar öylesine sıradanlaştırıldı ki antipati oluşturmaya başladı.

Toplu gönderildiği her halinden belli olan bu basmakalıp mesajlar nedense artık duygularıma ve yüreğime hitap etmiyor.

Pek çok arkadaşımın da bu mesajlarını hiç okumadan sildiğine ve şikâyetlerine şahidim.

Bir mesajlar mı sıradanlaşıp değersizleşen. Pek çok kavramımız bazen birilerince bilinçlide tahrip edildi ve değersizleştirildi. Bazen de bizzat kendimiz bilerek veya bilmeyerek bunu başardık.

İmam, cemaat, himmet, hizmet, hadis, sünnet, şehitlik ve şehadet, Taliban vs. vs.

Kendi emellerimize ve fikirlerimize mesnet kılmak için uydurulmuş saçma sapan bir kısım söz ve eylemleri Hz. Peygamber’e (sav) isnat ederek O’nun manevi şahsiyetini tükettiğimiz yetmedi yeni arayışlara yelken açtık.

Mevlidini kutladığımız Nebimizin sünnetini ihya etmek yerine sahtelik, riya kokan söz ve tavırlarımıza ek olarak kopyala yapıştır tekniğiyle veya teknolojiyi kullanarak toplu mesajlarla sevap avcılığı veya sevap toplayıcılığı yapıyoruz. Hz peygamber’i ve kutsallık atfettiğimiz şeyleri “anma”dan ziyade “anlama” ve hayatımıza tatbik etme sorunumuz olduğunu ıskalıyoruz.

“Şunu şu gece yaparsan 10 yüz bin milyon sevap” kolaycılığı ve aldatmacasının sabahında Kapitalizmin iliklerimize kadar işlediğini ispat etmenin peşine düşüyoruz.

Devlet eliyle “Milli Kumar”da bu yılki rakam 61 milyon eski bilindik parayla büyük (!) İkramiye 61 trilyon. (Telaffuzu bile kolay değil) Ayrıca dağıtılacak toplam rakam 300 milyondan fazla.

En sahtekârın en namuslu adam rolü yaptığı günümüzde Mevlid Kandili vesilesi ile gece saatlerce Tesbih Namazı vs. kıldıktan sonra yatan, sabah erkenden kalkıp sabah namazını cemaatle camide eda ettikten sonra doğru piyango bayiinde kuyruğa giren ve bilet seçerken "inşa Allah bana çıkar" duasını da eklemeyi unutmayan Müslüman profilleriyle karşı karşıyayız.

Umarım ilerleyen süreçlerde minarelerden “Haydin bilet almaya” nidalarını işitmeyiz.

“Ahireti bir şekilde hallederiz (nasıl olsa çantada keklik), siz şu dünyayı verin bize” mantığı sahipleri korkutuyor beni.

Farklı saiklerle içi boşaltılmış, değersizleştirilmiş güzel şey ve kavramlarımıza itibarlarını ne yapıp edip yeniden kazandırmak zorundayız.

Başkaca çıkar yolumuz yok.

Güzellikler sizinle olsun…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar