Son Dakika

Hayırlı olsun!..

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en öneli 3... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en öneli 3. Gelişmeyi önceki gün Başkanlık sistemine geçmesi törenleri ile yaşadık...

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en öneli 3. Gelişmeyi önceki gün Başkanlık sistemine geçmesi törenleri ile yaşadık.

Yeni sistemin Başkanı Erdoğan önce Meclis’e gelerek yemin etti. Yemin için Meclise girişi uzun süre ayakta alkışlandı. Yenimin ardından da milletvekilleri uzun süre ayakta alkışladı. Alkışı bitiren ise Meclis geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, İstiklal Marşı okunacağını iki kez duyurması ile oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de yeni sisteme geçişin başlangıcına sahne oldu. Tüm dünyanın gözü de bu törene kilitlendi.

Başkan Erdoğan’ın külliyedeki törende verdiği mesajlar çok önemli. Özellikle yeni sisteme geçişin zorlama ile değil, millet iradesi ile gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile 150 yıla yaklaşan demokrasi arayışı ve 95 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanılan denemelerin çok ötesinde yeni bir yönetim modeline geçildiğine işaret etti ve şu önemli vurguyu yaptı:

“Geçmişte yol açtığı, siyasi, sosyal ve ekonomik kaoslar sebebiyle ülkemize çok büyük bedeller ödeten bir sistemi artık geride bırakıyoruz. Bundan sonra, milletin doğrudan yetki verdiği ve dolayısıyla hesap sorma hakkına sahip olduğu Cumhurbaşkanı çalışmalarını, yasama ve yargı organlarıyla uyumlu bir şekilde yürütecektir.”

Evet bu bir demokratik dönüşümdür. Türkiye artık vesayetten darbelere, terör saldırılarından ekonomik tuzaklara kadar her türlü sıkıntıyı geride bırakmıştır.

Yeni Türkiye’ye geçiş töreninde “Bugün burada milletimize, 95 yıllık Cumhuriyetimizi, yeni bir yönetim anlayışıyla şahlandırmanın sözünü veriyoruz. Milletimizin bize sağladığı bu imkânı en iyi şekilde kullanarak, güçlü meclis, güçlü hükûmet, güçlü Türkiye için yola koyuluyoruz” diyen Erdoğan’ın bu sözünün arkasında durmak adına tüm teşkilatların artık sorumlulukları daha büyük.

Yeni sistemde her başarısızlığın sorumluluğu Başkan’a pay edilecektir. Dolayısı ile Başkan’ın başarısızlığına zemin hazırlayacak veya başarıyı engelleyecek her üst düzey bürokratın sırtında artık küfe vardır.

Başkan Erdoğan, ülke ve millet sevdasından Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmek adına tüm sorumluluğu üzerine almakla başarı iddiasını en üst seviyeye çıkarmıştır. Başkan Erdoğan’ın ilk sınavı ise önümüzdeki yerel seçimlerde olacaktır. Yerel seçimlere 7-8 aylık bir süre kaldı. Bu süre içerisinde Başkan’ın başarıları seçim sonuçlarına önemli katkı sağlayacağı gibi, olumsuzluklar da başarısızlığa zemin hazırlayacaktır. Şimdi Ak Parti teşkilatlarının daha sorumlu ve duyarlı, milletin taleplerine göre hareket etme, gönül alma konusunda daha çok çaba sarf etmek zorunlulukları var. Yeni sistemde onların imtihanı daha büyük.

Türkiye ve milletimiz için hayırlar getirmesini Allah’tan (cc) dilerim. Başkan Erdoğan’ın yolu açık olsun.

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.