Son Dakika

Huzur arıyorsak!..

Hayal kurmak serbest. İstediğin hayali kur. Ancak, kurduğun hayali eyleme geçirmen sorumluluk gerektirir. Çünkü insan iyiyi de kötüyü de hayal edebilir...

Hayal kurmak serbest. İstediğin hayali kur. Ancak, kurduğun hayali eyleme geçirmen sorumluluk gerektirir. Çünkü insan iyiyi de kötüyü de hayal edebilir. Şeytan boş durmuyor ki…

İnsanlığa faydalı olabilecek hayaller de kurabilir ve bu yöndeki hayalini eyleme geçirme çabasına da girebilirsin. Ya da çevrene, ülkene faydalı olabileceğin projelerin de hayalini kurabilirsin. İşte o zaman sen sorumluluğunu bilerek hayallerin peşinden gidensin.

İnsanlık adına nasıl faydalı olabileceğini düşünenler, her daim saygın kişiliklerdir. Bireysel çıkar ve nefsinin peşine kurdukları hayallerle yaşayan ve bu hayalleri gizlice eyleme geçirmek isteyenler ise, bencillerdir.

Aslında ‘Ben’ yoktur. ‘Ben’cillik şeytanın düşmanı olduğu insanın aklına soktuğu bir kavramdır. Yoktan yaratılan insanın ‘Ben’cillik duygusu; yani kişisel nefsinin taleplerine esir olması kendini kandırmasından başka bir şey değildir.

Yaratan ve tüm imkanları veren Allah (cc) her yarattığını sorumlu kılmıştır. Yaptığı eylemler, hatta söylemleriyle… Ama eylemler hayallerle başlar. Görmediğini ve bilmediğini hayal etmek ise çok zordur.

Görmediğini ve bilmediğini insanlık yararına hayal edebilen ve bunu eyleme geçirene zaten ‘Mucit’ diyoruz. Dünyada insanlık yararına faydalı olma çabası da zaten yaratıcının rızası için ise amaç hasıl olur. İşte o zaman tam 12’den vurursun.

Peki toplumun iyi ya da kötü yönde hayal kurmasını sağlayan kaynakların en önemlisi nedir?

Eğitim işin başı tabi… Tabi bir de kitle iletişim araçlarıdır. Yani, günümüzde televizyonlar ve internet. Bu iletişim araçlarına insanları bağlama, izletme adına oynanan oyunlar…

İnsanları izleme alışkanlığı oluşturulmasının arkasında ise maddiyat yatar elbet. Sizler bunları izledikçe, onlar daha çok reklam alacak ve kazanacak. Hem de reklam veren size istediğini satacak. Bu işlerle ilgili görevliler de ekmek parasını çıkaracak.

Senaristler, hayalperestlerdir. Kurdukları hayallerle insanları dizilere ve filmlere bağlar, dizi ve filmlerde ürettikleri kahramanlar aracılığı ile de insanları etkilemeye çalışırlar.

Oyuncular ise Senaristlerin yazdıklarını en iyi şekilde millete para karşılığında sunanlardır. Tüm bu dizilerle meşgul olanlar ise esasen kendilerine verilen mesajlara ikna olmaya hazır kesimlerdir. Bu yüzden herkesin kendine göre takip ettiği dizisi vardır.

İnsan, algısı açık bir şekilde yönetilmeye açıktır. Çünkü yaradılışı budur. Hal böyle olunca da insanın algısına dönük oyunlarla insanlar istenildiği şekilde yönetilmeye çalışılır.

Hiç dizi izlemem, ancak bazen gittiğim misafirlikte dizi takipçilerinin açık tuttuğu dizilere mecburen bakmak durumunda kalır ve çok üzülürüm. Çünkü o kısa sürede baktığım dizilerde, insanın aklına gelmeyecek entrika, sahtekarlık, dolandırıcılık, yolsuzluk, cinayet, yalan, riya, yasak aşk adıyla zina dahil her şey var.

Aslında izleyenin vicdanını yaralayan ve izlerken bu denli insanlık dışı eylemlere tepki gösterenlerin algılarına, hiç akıllarına gelmeyecek şekilde bu işlerin olabileceği, yapılabileceği olgusu yerleştiriliyor.

Hele gençler, insanlığa dahi sığmayacak eylemleri öğrenebiliyorlar. Dizilerle öğrettiklerimizi, sadece dizi sandığımız için, eylemlerle ortaya çıktığında haberlerde oluyoruz.

İşte, yaratan Allah (cc) bu yüzden son peygamber ile kitap göndermiş ve insanı, şeytanın aldatmalarına kanmamasını istemiştir. Huzur arıyorsak, önce kendimizi çek edelim. Yolumuzu kontrol edelim. Yanlışlarda ve günahlarda huzur yok çünkü.

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.