Son Dakika

İlker Başbuğ meselesi tam olarak nedir?

Geçen hafta, memleketin kafasına gökten bir İlker Başbuğ attılar. “Afrin siyasi malzeme yapılmasın” demiş İlker Başbuğ. Bu laf ağzından bir çıktı, ortalık bayram yeri oldu. Hiç lafı uzatmayayım, meselenin aslını yazayım.

“İlker Başbuğ’dan çatı aday olur mu” diye hesap yapıyorlar. Akıllarında var ama emin değiller. Açıktan anket yapsalar olmaz; aday dediğini daha pişirmeden fırından çıkarsan bir daha geri de sokamazsın, elinde hamur kalır. Gizli zannettikleri ama WhatsApp gruplarında çılgınlar gibi herkesin paylaştığı o meşhur villada, listeyi yatırmışlar sehpaya, şu olsa fazla ulusalcı, bu olsa geçmişi patlak derken ellerinde kalan son üç isimden birinin ucunu gösterip piyasa testi yapıyorlar akılları sıra...

Dün de bugün de ve muhtemelen yarın da kaybetmelerine sebep olan vahim hesap hatasını tekrar ediyorlar...

Bir: Gizli gizli iş yapmayın.

İki: Çıkın adam gibi aday olun.

Üç: İntikam arz etmeyen bir teklifiniz olsun; millete teklif lazım intikam değil.

Dört: Erdoğan’ı yenmek için değil halkı ikna edip kazanmak için gelin.

Beş: Vatandaş kinlere, ergenlik bunalımlarına, dengeci korkulara, depresyonlara, halüsinasyonlara oy vermez; ideallere, hedeflere oy verir.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Afrin operasyonunu devlet yapıyor; siyaset yapmıyor” lafını, ne dediğini bilerek mi söylüyor; yoksa Fetullahçıların ezberlettiğini mi tekrarlıyor bilmiyorum ama lafın anlamı şudur: “Siyaset ayrı devlet ayrı” demek; “Vatandaş kime oy verirse versin devleti yönetemez” demektir. İşte bu, eski derin devlet kafasıdır, Gladyo aklıdır, vesayetçi reflekstir. Vatandaş kime oy veriyorsa devlet odur. Halkın oy verdiği, siyasetten ayrı, kafasına göre hareket eden derin devlet yok artık. Sandıklarda oy vere vere, sizden hakaret işite işite, en son 15 Temmuz’da kanını akıta akıta bu millet, o eski ceberut diktayı başınıza yıktı. Ama siz, bu lafınızda bile tutarlı ve samimi değilsiniz. Fırat Kalkanı’nı eleştirirken siyaseti hedef alıyorsunuz; Zeytin Dalı hakkında konuşurken “Siyasetle alakası yok” diyorsunuz. Böylesiniz işte…

Yorumlar

Ahmet Köse Helal olsun ne de güzel yazmışsın...

Baris Ilker basbugun da haberi oldu mu acaba isminin masada oldugundan?

Furkan Erem Bey Kadir Mısıroğlu ile bir mülakat yapar mısınız ?

cihangir arabacı erem bey wikipedia bile hükümetle devleti birbirinden ayrı tutmuş.siz hükümetin devlet olduğunu söylüyorsunuz.erdoğanın arkasında hükümet olduğu içinmi bu kadar başarılı yoksa binlerce yıllık devlet geleneği tüm gücü ile arkasında durduğu içinmi başarılı.

SERAP Erem bey epeydir sizi televizyonda görmüyoruz,sebebi nedir.

Yazara ait diğer yazılar