Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstifa süreci AK Parti’ye oy kazandırır mı?

Soruyu kimilerine göre tersten sordum.

Tartışılan soru: İstifalar AK Parti’ye oy kaybettirir mi?

Şimdiye kadar altı belediye başkanı görevinden istifa etti. Hukuk uzmanlarına göre süreçte hukuka aykırı bir husus yok. Sürecin işletilme tarzı ise gündemde tartışma konusu. Durum böyleyken kimse neden böyle bir sürece gelindi? Sorusunu sormuyor.

Sn. Erdoğan, siyasetin ana dinamiklerini bilen ve bunu mahir üslubu, kendine özgü stratejileri ve yöntemleriyle pratize eden bir lider. Genel Başkan olarak Sn. Erdoğan ‘belediyeler’i iktidarı almanın ve iktidarda kalmanın kilidi olarak görüyor. Hal böyleyken uzun süre partisinden uzakta kalan bir lider olarak önce ‘yönetici kurullar’a ardından da belediyelere el attı. Sonrasında 2019 seçimlerine hazırlık babında yenilenme süreci aşama aşama devam edecektir. Belediyelerdeki bu değişimi bütünün bir parçası olarak okumak gerekiyor.

Sn. Erdoğan siyaseti icra ederken ilkeler ve hedefler koydu. Dava adamlığı kavramını önemseyen Sn. Erdoğan, inisiyatif alanı açılan dava arkadaşlarından ilkelere sadık kalınarak vatandaşa hizmet etmelerini bekledi. İstifa eden kimlikleri beri tutarak ifade ediyorum ki; 2002’den bu yana uzun süren siyaset pratiğinde AK Parti üyeleri çok şeyle sınandı. Makam-mevkiinin getirdiği sorumluluklar, insani zaaflar ve ülkenin içinden geçmiş olduğu badirelerde sadakat testi de olmak üzere sayısız süreç yaşandı. Bu süreçlerde hem Sn. Erdoğan hem de taban görev alan kişileri gözlemledi.

Görev alan kişiler inisiyatif alanlarında adalete ve doğru yola bağlı kaldılar mı?

Görev alan kişiler insani zaafları aşabildiler mi?

Görev alan kişiler terörle mücadelede ve önemli kırılma anlarında dik durabildiler mi? Doğru refleksi gösterebildiler mi?

Bu soruların cevabını uzun zamandır taban da gözlemleyerek yorumluyordu.

Değişim, Sn. Erdoğan’ın 2019 seçimleri öncesi elzem gördüğü bir strateji ve fakat tabanın da bir beklentisiydi. Dolayısıyla bu süreç orta vadede AK Parti’ye olumlu katkı sağlayacak bir süreçtir. AK Parti’nin oylarına olumlu katkı sağlayacağı gibi tabanın motivasyonunu artıracak bir unsurdur. Bu süreçte taban, “Liderimiz sesimizi duydu ve gerekeni yaptı” demekte…

2019 öncesi değişim rüzgârının 2018’in ilk aylarına kadar tamamlanması bekleniyor. Sonrasında Ak Parti arazide çalışmaya ve söylem geliştirmeye odaklanacaktır.