Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kahraman ırkıma bir gül!

Baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda neden “Kahraman ırkıma bir gül!” diyor hiç düşündünüz mü?

İsmet Özel’in savunduğu Türklük mefhumunu bir türlü kabul edemiyorsunuz ama nedense Akif’i ırkçılıkla, faşistlikle suçlamıyorsunuz. Nasıl iş bu!

Durun ben size biraz yardımcı olayım; Mehmet Akif Ersoy’u ırkçılıkla suçladığınız vakit Hırant Dink ve Selahattin Demirtaş ile aynı çizgide buluşmaktan imtina ediyor olabilirsiniz.

Hrant Dink, İstiklal Marşımızı “reddetmediğini, benimsediğini” söylüyormuş ama “Kahraman ırkıma bir gül”e geldiği zaman susuyormuş. Çünkü ona göre İstiklal Marşı, “ırk” kelimesi ile ırkçılık, hatta “bölücülük” yapıyormuş. Ona göre bu dize “Çalışkan yurttaşlarıma bir gül” şeklinde değiştirilmeliymiş.

Saftirik Demirtaş da hatırlayın, İstiklal Marşı için “Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal, diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor, Yıl 2015. Etnik kimliklerin, ırkın, mezhebin, dinin, inancın bu kadar çoğulcu bir toplumda bir arada yaşamasını savunduğumuz bir dönemde…” şeklinde bir cümle kuruyordu.

Mesele Batı tarz eğitim ve düşünce sisteminin kısırlaştırdığı dünya görüşümüzde.

İslam’ı Rene Guenon’dan, Seyit Hüseyin Nasr’dan, Roger Garaudy’den, Peygamberimizin hayatını Martin Lings’ten, sosyolojiyi Emile Durkheim’dan psikolojiyi Freud’dan, tasavvufu bile Batı kaynaklarından öğreniyor olmanın tabii sonucudur ki; Türklüğü bir soy sop olarak tasavvur edebilmenin dışına bir türlü çıkamıyor, yıllar yılı bileğimize takılı bu zinciri kıramıyoruz.

Bakın şimdi, Akif neden “Kahraman ırkıma bir gül!” diyormuş:

“İstiklal Marşı’nda Türk ve İslam kelimesi geçmiyor. Bunun bariz sebepleri var. Çünkü Türk dediğin zaman Bolşevik anlıyorsun. Türkler o sıralarda Bolşevikler’le iş tutuyor. Türk demek, Bolşevik demek.

İslam dediğin zaman Yahudi anlaşılıyor. Çünkü ortada İsrail yok ve İngilizler’in etkilerine karşı Amerikan mandasını savunanlar, aynı zamanda İsrail’in güvenliğine de oynayanlar. O sırada İslam demek de Yahudi demek. Yani onun için Halide Edip Sultanahmet’teki konuşmasında “Ben İslam’ın mustarip kızıyım” dediği için çok eleştiriye uğramıştı. Bunu demeyecektin. Yani bunu söylemen bir angajman oluyor. İslam dediğin zaman bir Yahudi programının içinde yer almak manasına geliyordu. Onun için İstiklal Marşı’nda Türk ve İslam kelimeleri yok ama Türk ve İslam’dan başka bir şey de yok İstiklal Marşı’nda. Türk olmayan bir Müslüman, Müslüman olmayan bir Türk yok.” (Bir Akşam Gezintisi Değil Bir İstiklal Yürüyüşü. Sayfa –176)

Haydi angajman kuralları gereği İsmet Özel’e sırtınızı dönüyorsunuz diyelim.

Peki, Kut’ül Amare Zaferi konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti:

“Batı medeniyetinde Türk belli bir kavmin adı değil, tüm Müslümanlar’ı ifade eden bir isimdir. Dünyada 200 milyonun üzerinde bir varlığa sahip Türkçe konuşan toplumlar denince de akla önce Türk milleti gelir.”

Son söz yine İsmet Özel’den: “Türk varlığı dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şeyi ortaya çıkarma hadisesidir. Türk oldu, vatan oluyor, millet olacak. Çünkü Türklük, Müslümanlık ve bilhassa Sünniliktir. Türklük Müslümanlığın bir siniridir. Evet sinir! Yani Türksüz Müslümanlık sinirsiz kalır.” (age –118)