Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kültür mü, turizm mi? Yeni dönem ne demek?

Yeni dönem hatırlı olsun. Türkiye artık bambaşka bir sürece girdi. Herkes kendi açısından yeni bakış açısına intibak aşamasındayız.

Öyle mi olmalı?

Yeni sisteme hazırlıklı olmamız gerekmez mi?

Her alan için durum aynı.

Kültür ve sanat için ise daha bir ayrı…

Yeni dönemin iki sac ayağı var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu…

Yeni bakanımız Mehmet Ersoy hayli şaşırttı. Zira bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kültür’ kısmı öncelikliydi. Yani bakanlar kültür alanına yakın isimlerden olurdu. Şimdiyse turizmci bir bakanımız var. Haliyle Turizm ve Kültür Bakanlığı sürecine girdik diyebiliriz.

Fekat esas mesele sanırım Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda saklı. Politika üretilecek olan makam burası. Bakanlıklar icracı konumda olacak. Haliyle, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda görev alacak isimler yeni dönemi belirleyecek.

Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledikten sonra yeni Kültür ve Turizm Bakanı’nın turizmci olmasını yegane gösterge olarak ele almak hata olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı görev alacak Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu kadrosunu ve icraatlarını merakla bekliyoruz.

Yeni kurulların yapısını incelemek gerek.

Kurullar, Cumhurbaşkanınca alınacak kararlar ve oluşturulacak politikalarla ilgili öneriler geliştirecek, geliştirilen politika ve strateji önerilerinden Cumhurbaşkanınca uygun görülenler hakkında gerekli çalışmaları yapacak, küresel rekabetin getirdiği ani değişimlere karşı strateji ve politika önerileri geliştirecek.

Çok mühim! Hayati derecede mühim!

Ayrıca…

Görev alanlarına giren konularda Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum ve sektör temsilcileri, alanında uzman kişiler ve ilgili diğer ilgililerin görüşünü alarak uygulanan politikaları ve gelişmeleri izleyecek, yapılan çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanına rapor sunacak.

Cumhurbaşkanı programına uygunluk açısından, bakanlıklar ile kurum ve kuruluşların uygulamalarını izleyecek ve Cumhurbaşkanına rapor sunacak kurullar, bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum ve sektör temsilcileri, alanında uzman kişiler ve ilgili diğer ilgililerin davet edilmesi suretiyle genişletilmiş kurul toplantıları gerçekleştirecek.

Görev alanlarına giren konularda talep, ihtiyaç ve etki analizi yapacak veya yaptıracak kurullar, Cumhurbaşkanınca verilen diğer görevleri de yapacak.

Kurullar, doğrudan Cumhurbaşkanı ile çalışacaklar.

Yeni sistemin sağlıklı olarak işlemesi, uyum süresinin en aza indirilmesi ve sektörel sorunların giderilmesi için hızlı hareket edilmesidir beklentimiz.

Sistem yeni olduğu için politikacı, sanatkar, yazar, halk kesimlerinin toleranslı davranması gerek.

Buna mukabil, kültür-sanat alanında kat edemediğimiz yolların hızlıca gidilebilmesi adına politika üreticiler de elini taşın altına koyup yeni kapılar açmalı.

Herkes üzerine düşeni yapmalı.

Biz de…

Ben de…

Hatırlısıyla…