Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kurbanlık seçerken “kulağınıza küpe” olsun

Önümüzdeki hafta Kurban Bayramı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar satış yerlerindeki yerini aldı. Kurbanlık hayvanları seçerken dikkat edilmesi gerekenleri üç ana başlık altında toplamak mümkün. Dini gereklilikler, sağlık ile ilgili konular ve ekonomik boyut. Ancak bunları keskin hatlarla birbirinden ayırmak mümkün değildir.

Bilindiği üzere koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurbanlık olabilmektedir. Koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kurbanlıkların yaşı, kulak küpesindeki numara ile hayvan bilgi sisteminden sorgulanabileceği gibi dişlerden de anlaşılabilir. Bir yaşını doldurmuş küçükbaş ve iki yaşına erişmiş büyükbaş hayvanlarda alt çenedeki ön orta iki kesici süt dişinin yerini kalıcı dişler alır.

Günümüzde kültür ırkı hayvanların yetiştiriciliği yaygınlaşmış olup bu ırklar daha kısa sürede iri bir cüsseye sahip olabilmektedir. Gerekli yaşta olmamasına rağmen yetişkin bir hayvan gibi bir cüsseye sahip olanların da kurban edilebileceği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. Her ne kadar bu konu dini gereklilik olarak karşımıza çıksa da aslında işin ekonomik ve insani boyutuyla da ilişkilidir. Burada hayvanın sütten kesilmiş olmasına ve yeterli miktarda et tutmuş olmasına dikkat çekilmiştir. Cüssesi yeterince gelişmemiş hayvanlarda et-kemik ağırlığının hayvanın canlı ağırlığına oranı yani karkas randımanı düşük olur. Bu hayvanlarda ağırlığın büyük bir bölümü baş, deri ve iç organlardan oluşur. Hayvanın iyi et tutup tutmadığını anlamanın en pratik yolu kemik çıkıntılarını gözlemlemek ve sırtı elle yoklamaktır. İyi besili bir hayvanın kaburga ve kalça kemik çıkıntıları belirsiz, arkadan bakıldığında butları dış bükey ve elle yoklandığında sırt bölgesindeki omurlar belli belirsizdir.

Yine dini kaynaklarda belirtilen, kurban için seçilen hayvanların kör olmaması, kesim alanına yürüyerek gidebilecek kadar topal/sakat olmaması, aşırı zayıf ve/veya hasta olmaması, yavru emziriyor olmaması, memelerinde hastalık olmaması, çeşitli uzuvlarında büyük yaralarının olmaması gibi kusurlar aslında doğrudan sağlık ile ilgili olup bazı önemli bulaşıcı hastalıkların belirtileridir. Hayvanlarda görülen hastalıkların çoğu insanlara da bulaşabildiğinden; aşırı zayıf, zor hareket eden, tüyleri karışık, iltihaplı, açık yarası bulunan, vücut ısısı yüksek, burun ucu kuru, öksüren, hırıltı soluk alıp veren, doğal deliklerinden akıntı gelen, ağzında aşırı bir salya bulunan ve ishalli hayvanlar tercih edilmemelidir.

Ayrıca kurban alırken ülke hayvancılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde kasaplık hayvan varlığında tehditler söz konusu olup damızlık özelliğini yitirmemiş dişi hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemesi sürdürülebilir bir hayvancılık için çok önemlidir.