Son Dakika

Kusura bakma hocam…

Başakşehir-Fenerbahçe maçında Sarı Lacivertli takımın galip gelmesiyle Aykut Kocaman’ın dediği gibi ligi yeniden başlattı. Lakin Fenerbahçeli futbolcular kolay geçecekleri maçlarda bireysel olarak öyle hatalarla dolu maçlar oynadılar ki. O maçlarda kaybettiklerinin sadece iki tanesini kazansalardı bugün en az üç, beş puan farkla belki de liderlerdi. İşte futbol böyle bir oyun bir varmış bir yokmuşsun gibi. Aslında Fenerbahçeli oyuncuların bizlere gösterdiği resimde maç seçme gibi bir hastalıklarının olduğu gerçeği de var. Ligde kaybedilen puanlara ve rakiplerine bakın bu hastalığı ziyadesiyle göreceksiniz.

Büyük maçları çok daha isteyerek oynayan Kocaman’ın öğrencileri M. Başakşehir maçını da istisnasız hedeflerine aldıklarını henüz ikinci dakikada Giuliano ile gösterdiler. Topa sahip olma yüzdesini rakibe bırakıp kendi birinci bölgelerinde pas yapmalarına müsaade eden Fenerbahçe, alanları daraltıp pres yaparak rakibi hataya zorladı ve bunda da başarılı oldu. İlk yarıda en az mutlak üç gollük pozisyonun ikisinde Giuliano vardı; birinde çaprazdan vuruşu dışarı gitti diğer pozisyonda direği geçemedi. Fernandao ve Mehmet Topalın da girip sonuç alamadığı kaçan pozisyonlarda cabası. Yani attığının üç katını da heba etti Sarı Kanarya. Sahasının üç bölgesini de en iyi şekilde parselleyen Fenerbahçe her bölgede baskı uyguladı bir kişiye iki, üç kişi daldı rakibini adeta ezdi. Fiziki üstünlüğe bir de kalitesi eklenince Emre ve Mossoro’dan yoksun Başakşehir’in yapacak fazla da bir şeyi kalmadı.

Sonuçta olmak ya da kopmak arasında çıktığı bu maçı Fenerbahçe hak ederek kazırken hayal kırıklığı yaşayan sadece Başakşehirli futbolcular değildi; teknik adam Abdullah Avcı da bundan nasibini alanlar arasındaydı. Aslında Abdullah Hoca’nın duruşunu futbola bakış açısını bu oyuna yaptığı katkıları çok iyi bilen biri olarak maç sonu kullandığı şu cümlelere şaşırdım: Fenerbahçe bizi “Oynatmamaya gelmiş bu bizim için daha değerli…’’ İşte ne kadar nükteli ne kadar manidar bir açıklama. Futbol denen bu oyunda kimse kimseye buyur geç kafana göre takıl işte kalemiz de burada at golünü yoluna devam et demez. Kusura bakma ama sevgili hocam, ben bu tezinizi tartışmam bile.

Allaha emanet olun…

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar