Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kuzey Kıbrıs’ta tek imam hatip okulu ve yeniden 28 Şubat!

Cânım kâri, insan bazı vakitler hep uzaklara bakmaktan hemen önünde duranları göremez. Hani kaybettiğini ırakta arayıp da yakınında olduğunu fark edemez ya bazen işte tam da onun gibi. Lakin bazı vakitlerde de çok yakınlarına bakındığından ve gözünü önünden ayırmadığından ötelerde olanı, uzakta kalanı görmez, bilmez ve işitemez. Kanaatimce her ikisi de kusurdur lakin insan da kusurludur. Belki bir yerde bu kusuru örtmek gerekir. Ama şu da var ki biri işaret edip de o yanlışı, o hatayı ve o kusuru gösterdiği vakit de görmemek kusurdan fazlasıdır. Söylememek zulümdür işte o ve hatta zulme rıza göstermek de zulümdür uzakta da yakında da olsa…

Şimdi bütün bu yazdıklarımı ve yazacaklarımı aslında çok uzağımızda olmayan ama belki de bunca yakınlığından göremediğimiz Kuzey Kıbrıs’tan gelen birkaç mesaj üzerine yazıyorum. Aslında bir hafta evvel Kıbrıs’ta askerlik yapmış bir arkadaşımla da muhabbet ederken onun dilinden de buna benzere cümleler duymuştum. Türkiye’ye bakışı, orada olanları, Türk askerine tavrı hayretle ve hatta biraz da inanmayarak dinlemiştim. Şimdi üzerine bir de hiçbir menfaati olmayan lise talebesi gençlerin ve hem de “dini açıdan zor durumdayız” feryadıyla gönderdiği mesajları okuduktan sonra bunları yazmaya vicdanen mecbur olduğuma inanıyorum.

Benim cehaletimden olacak ki Kuzey Kıbrıs’ta bir imam hatip okulu olduğunu şimdiye değin bilmiyordum. Belki duymuş ama unutmuştum. Benim kusurum ve hatam. Ama bu mesajdan sonra araştırdım. Kuzey Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanımızın himaye ettiği ve alanında tek olan bir okul var;  Hala Sultan İlahiyat Koleji… Ve karşıma çıkan ilk haberin metni tam şöyle; “Hala Sultan İlahiyat Kolejinde tepki çeken mezuniyet konuşması” mezun olan kız öğrencinin sözlerini tam olarak aktarıyorum:

“Osmanlıyı, atalarımızı, ecdadınızı ne vakit İngiliz sevdasına değişir olduk? Ne vakit batı kültürüne entegre olduk ve ne vakit bizlere dayatılan sahte bir hayatı idrak eder olduk?” Giydiğimiz markadan girdiğimiz arabaya kadar eşimize dostumuza gösteriş yapıyoruz. Kendimize rol olarak kabul ettiğimiz ünlüleri tanıdığımız kadar peygamberimizi tanıyor muyuz? Hz. Muhammed’e layık olacak bir gençlik olabiliyor muyuz? Hayır.

Liselerde alkol kullanımının yüzde 86’yı bulduğu, boşanma oranının yüzde 70’i geçtiği bu topraklarda yavru vatan için kaygılanan Sayın Cumhurbaşkanımız Tayip Erdoğan ve onun yardımları ve onun ekibi ile -Allaha sonsuz hamdolsun ki- bu okul açılmış ve Kuzey Kıbrıs’a bir rahmet gibi doğmuştur.”

İşte bu konuşma çok fazla tepki almış. Dahası var kapatılma davaları açılmış ve protestolar olmuş. Anlıyorum ki gençlerin bana mesajla anlatmaya çalıştıkları sıkıntı yeni bir sıkıntı değil. Ve elbette tam olarak ne olduğunu, meselenin iç yüzünü ne hakkıyla bilebilirim ne de bunu sorgulamak benim işim. Ben sadece benden destek ve yardım isteyen ve mağdur olduklarına inandığım imam hatip okulu öğrencisi kardeşlerimin feryadına ses olmaya çalışıyorum. Ve gelen mesajlardan birini yerine ulaşması niyeti ve duasıyla, aynıyla ve olduğu gibi paylaşıyorum…

“Selamünaleyküm, Ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tek İlahiyat Okulu olan Hala Sultan İlahiyat Koleji öğrencisiyim Okulumuza Türkiye’den gelen meslek dersleri öğretmenleri geri gönderilmeye çalışılıyor. Ve bu öğretmenlerimiz bize din konusunda en çok bilgi veren ve bizim için gecesini gündüzüne katan öğretmenlerimiz. Okulumuzdan gönderilmeye çalışıyorlar bizim için canla başla çalışan öğretmenlerimizin okuldan ayrılması asla istemiyoruz ve okuldan ayrılmaları tek İlahiyat Okulu için tehlikedir cumhurbaşkanımızla görüşmemize engel olanlar yüzünden henüz irtibata giremedik maalesef. KKTC’deki Türk halkı ve okulumuzun öğrencileri şuanda dini açıdan zor durumda… Yetkililerle irtibata geçemiyoruz. Lütfen siz de yetkililere ulaşmamızda bize yardımcı olun.”

Anlaşılan Kuzey Kıbrıs’ta takvim 28 Şubat…