Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mahalle değişti be abi!

Bir mevsim-i bahârına geldik ki âlemin

Bülbül hamûş havz tehî gülistan harâb

-İzzet Molla-

Bizim mahallede her şeye yer var kâri. Mahalle bizimdir, bizlerdendir, bize benzeyenler vardır ya da en azından öyle zannederiz ama her şeye ve herkese yer bulunur orada. Hatta “salyangoz satıcıları” bile kendilerine yer bulurlar. Sonradan bu mahalleye gelenler, hiç bize benzemeyenler, bize benzer gibi görünüp de aslında bambaşka olanlar, sadece bu mahallede görünebilmek için ayda yılda bir kere uğrayan ve bunun için de kendine bir yer edinenler… Bolca ve çokça var bunlardan. Hepsinin yeri var bizim mahallede, hepsine bir yer var. Hatta çoğu zaman başımızın üzerinde ve en kıymetli yerinde bile bir mekân buluruz onlara. Daha düz cümleyle söyleyeyim; tepemize çıkartırız. Zira sonradan gelmişlerdir, daha evvel zamanlarda hayranlıkla baktığımız, lüks, otoparklı, bahçeli, havuzlu ve bizim asla giremediğimiz daha doğrusu kapısından içeri alınmadığımız sitelerden bizim buralara gelmişlerdir diye hayran hayran en güzel yerlerde ağırlarız. Misafirperverdir bizim mahallenin insanları, doğru. Ama bazen bu misafirperverlik bir yaranmak haline evrilebilir. Ve canını yakar bu hal mahallenin güngörmüş, aklı başında, sözü dinlenir abilerinin. Seslerini çıkarmak isterler belki ama dinleyeni bulamazlar artık. Zira neredeyse herkes mahalleye yeni gelen devşirmelerin etrafında dönmekte ve anlamsız bir eziklik ve kompleksle yanlarından ayrılmamaktadır. Hem kimse böyle bir durumu ne yadırgıyor ne de yabancılıyor bu devşirme mahallelileri. Onlar da sanki hep bizim içimizdenmiş gibi, bizimleymiş gibi davranıyorlar.

Zaman pek çok şeyi değiştirdi bizim mahallede. Yeni gelen komşular bize benzemeye çalışmadılar belki de hiç ama eskiden beri bizim mahalleli olanlar onların hallerine döndüler. Belki bir yarım saatlik yolu yürüyüp de vakit namazları için camiye gelen amcalar kayboldu mesela ya da gözlerimiz görmüyor. Onların yerine son model Alman arabalarıyla caminin merdiveninin dibine kadar park eden, siyah cam filmlerinin ardında son bir hareketle başlarına takkelerini takıp da arabalarından inen ve camide sonradan ihdas edilmiş ama resmen var olmayan localarda ya da protokolde yerlerini alır oldular. Allah kabul etsin elbette.

Sonra mahallenin kahvehanesinde belki gün boyu oturup karbonat katılmış çayın dibini görene kadar içen ve her muhabbetlerinde devleti kurtaran abilerimizin çoğu bir yerlere aday adayı ve hatta hiç değilse onun adayı olur olmuşlar. Tuhaf! Kahvehanede çay içenler de kalmadı diyeceğim geldiği vakit kahvehanenin yerinde bizim mahallede daha evvel görmediğim ve alışılmadık yerde duramayan bir “cafe” ne at ne eşek kıvamında duruyor öylece ve senelerce orada oturan ve sandalyelere mıhlanmış olduklarına neredeyse inanabileceğim abilerin orada bilumum frenk isimleriyle bilinen kahvelerini yudumladıklarını gördüm.

Bir de şu var; misal ki bizim mahalleden çıkan hali vakti yerinde ve hatta zengin adamların listesinde atbaşı olan abilerimiz, senelerce acısını çekip, omuz omuza durdukları, aynı fırından ekmek alıp, aynı düğünde oynadıkları, aynı cenazeye ağladıkları ve gece vakti ufak bebeği hastalandığında elinden tutmak için çağırdıkları adamları görse tanımaz oldular. Tanısalar da tanımaz oldular. Onlar yerine zamanında mahalleye devşirilenleri tercih eder, çay içtiklerini kahve yudumladıklarının önüne geçirir oldular. Kimileri koca koca inşaat firmalarına sahip oldular ama yıllarca geldikleri o mahalle camiinin kırık kapısının bir tek cıvatasını bile alıp getirmediler mesela, televizyon kanallarına, gazetelere patron olanları oldu ama ne çelişki ki oralarda zamanında bizim mahallenin insanlarına sövenleri baş tacı ettiler.

Hepsine hayırlı işler elbette…

Mahallede herkese yer var, devşirmelere, değişmişlere, değiştiğini söyleyenlere, değişmiş gibi davrananlara hepsine yer var ama mahalleyi dert edinenlere, derdi dava olanlara, gerçekten ve sahici bir hayali olanlara yer yok gibi duruyor. Hani şöyle köşe başı bir yer olmasına gerek yok ortalardaki bir yerlerde olsa da olur. Ama yok illa bir merdiven altı yerde saklıyorlar dava adamlarını, eskiden bu mahallenin direği dediklerimizi, bayram günleri ellerini öptüklerimizi, hepsini…

…      

Mahalle yerinde duruyor hâlâ, ara sıra uğrayan da oluyor, çay içenler de var ama eskisi gibi değil be abi, değişti mahalle hem de çok değişti…