Son Dakika

Makama oturan FETÖ ile mücadeleyi niye bırakıyor?

Yazılması gereken o kadar çok konu varken çoğu köşe yazarının son bir yılda değindiği konuların en başında FETÖ ile mücadele geliyor desek yanlış olmaz. Gerçi darbe girişiminden sonra FETÖ ile ilgili yazı yazmaya başlamış ama öncesinde FETÖ konusunda yazı yazamamış yazarlardaki artış oranını bu değerlendirmeden ayrı tutalım.

Neden bu kadar FETÖ konusu ele alınıyor? Bir, bu alanla ilgili yazı yazmak ilgi çekici olabilir ve medya dünyasında yer edinmenize vesile olabilir. İkinci neden ise bu örgüt oluşturduğu tehlike boyutu gereği deşifre edilmek zorundadır, bu deşifrede gazetecilere, politikacılara veya bürokratlara düşmektedir denilebilir. Bu iki sebepten hangisi ile yapıldığını ise yani herkesin hangi niyetle yaptığını da ancak Allah bilir.

Bu örgütü deşifre eden samimi medya mensuplarının yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çapulcu’ tabirine uyan ve sözde mücadele içinde olan medyacıların da varlığı yok değil. Siyasiler açısından ise Cumhurbaşkanımızla beraber belli bir grubun dışında olanların ise FETÖ ile ettiklerine mücadele mi denir yoksa mübadele mi o da ayrı bir tartışma konusu.

Bürokratların işi daha da karışık, karışıktan öte samimiyetsizlik ve biraz da vurdumduymazlık derecesinde. Tabii tüm bürokratların öyle olduğunu söylemek yanlış olur. Şef’inden şube müdürüne, daire başkanından genel müdürüne, genel müdüründen yönetim kurulu üyesine, dekanından rektörüne kadar makama oturmadan önce FETÖ düşmanı ve uzmanı olan bürokratların çoğu makama oturduktan sonra “FETÖ ile mücadele benim işim değil, eski dosyalar beni bağlamaz, ByLock yoksa bu kişi tehlike arz etmez, bankaya para yatırmasını neden tehlike göreyim” gibi sözleri dile getirmekte bir sakınca görmemeleri de manidar. Dahası da var eşleri FETÖ’den ihraç olan bazı akademisyenlerin profesörlükleri yeni atanan rektörlerin onayı ile veriliyor.

Onun ailesini de tanıyorum, onun için soruşturmayı kapattım, ben olmasam yakayı kurtaramazdı” diyen bürokratların söylemlerini duymayan kalmadı bu toplumda artık. Toplum bundan şaşkın ya! Tepeden mücadele edin talimatına rağmen bu mücadeleden korkan tiplerin bu makamlara atanması nasıl gerçekleşiyor diye düşünmeden de edemiyorlar.

Doğu bölgelerinde hendek kazılan ve devlete kurşun sıkılan mahallelerde doğalgaz hatları döşenirken asayiş adına hiç bir problem olmayan bir yere üç yıldır teknik bahanelerle doğalgaz döşemiyorlar dedi Vanlı bir dostum. Arkasından şunu dedi: “2019 yaklaşırken bürokratları iyi gözlemle! Ben de sordum; bu bürokratları kim atıyor? Olay bildiğin gibi değil, perdeleme yöntemi siyasilerin içinden bürokratlara kadar etkili bir şekilde gerçekleşiyor, dedi. Anladım, dedim!”

Peki siz anladınız mı? Makama oturan FETÖ ile mücadeleyi niye bırakıyor? Ve bu bürokratları devletin üst makamlarının görmemesi adına kimler perdeliyor?

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar