Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Masum bir kedi, katil bir köpek ve insanlığı katletme potansiyeli taşıyan üç çocuk azmanı

Malumunuz olduğu üzere hamile bir kediyi pitbull cinsi köpeğe atıp yem eden üç kişinin haberi bir hayli tepki çekti son günlerde.

Olay şu: Adana Seyhan’da üç kişi, yanlarındaki köpekle yolda ilerlediği sırada park hâlindeki minibüsün altında bekleyen hamile kediyi görüyor. Bu sırada çocuk demeye dilimin varmadığı bir insan azmanı, kediyi kuyruğundan tutup köpeğin önüne atıyor. Kediyi havada kapan köpek, onu saniyeler içinde parçalıyor. Hamile kedi, köpek gittikten sonra kalkıp gitmeye çalışıyor, ancak olduğu yere düşerek telef oluyor.

Hamile kediyi pitbull cinsi köpeğin ağzına atarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan üç çocuk adliyeye sevk ediliyor. 

Çocukların polis tarafından gözaltına alındıktan sonraki söylemleri ise insanı dehşete düşürüyor.

Kediyi tutup köpeğin ağzına atan A.Y, basın mensuplarının “Kedi öldü, hiç mi üzülmedin?” sorusu üzerine “Ben seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim.” yanıtını veriyor. Çocuklardan bir diğeri ise görüntülendiklerini fark edince “Çekin, âlem yakışıklı görsün!..” diyor. 

Ardından A.Y. “Ağabeylere selam, çatışmaya devam. Yaşımızın yetmediği yerde yaşantımız yeter, biz Denizli çocuğuyuz!..” diye kendi çapında racon kesiyor. 

Çocuklarda en ufak bir pişmanlık, utanma, korkma emaresi yok; hatta yaptıklarının reklamını yapma ve bundan nemalanma gayreti söz konusu…

Bu sırada onlara eşlik eden polislerin de neredeyse çocukları cesaretlendirir bir tavrı var. Çocuklara o kadar rahatlık vermişler ki sanki çocukları mahkemeye götürmüyorlar da ödüllendirmeye götürüyorlar.

Çocuklar, mahkemeye çıkarılıyorlar ve ev hapsi alıyorlar.

Peki bu ceza ne işe yarayacak?

Suç işlemeyi bir ayrıcalık, üstünlük gören bu pişkinlikteki çocuklar, bu cezayla ıslah mı olacak?

Bu çocuklar, şimdiden geleceğe atılmış saatli bombalardır. Devlet, adalet eliyle bu çocukları ıslah edemezse birkaç yıl sonra bu çocukların köşe başında hamile bir kadının karnını deştiğini, bir çocuğu öldürdüğünü, bir kıza tecavüz ettiğini vb. duymamız sürpriz olmaz.

Suç işlendikten sonra vereceğiniz ceza da bir anlam ifade etmez. Suç işlemesi kuvvetle muhtemel bu çocukları suç işlemekten nasıl men edeceksiniz, bunları nasıl ıslah edeceksiniz? Önemli olan, suç işlemeden bunları engellemektir.

Anlaşılan şu ki bu çocukları ailesi ve çevresi ıslah edemez. Hatta suç işleme potansiyellerinin arkasında muhtemelen aileleri ve çevreleri etkili… Devlet, bu çocukları alıp ıslah etmeli, eğitmeli, insani yönlerini güçlendirmeli, toplum hizmetinde çalıştırmalı, vicdani yönlerini geliştirecek ortamlarda bulundurmalı, sonra topluma karışmalarına izin vermelidir.

Hapis cezası sorunu çözmez; onları insani, vicdani, İslami yönlerini geliştirecek yaptırımlara ve eğitimlere tabii tutmalı!..

Bu çocuklar, maalesef ki istisna değil; sokaklar, caddeler, meydanlar böyle psikopat çocuklar ve gençlerle dolu…

Bu çocuklara, gençlere hoşgörü gösteren, yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmayan, vicdan, merhamet aşılamayan; günah, Allah korkusu, ahiret kavramını hayatlarından çıkaran sistem başta olmak üzere hepimiz suçluyuz!..

Sizin Kemalizm ve laikliğiniz çözüm bulsun bakalım bu insaniyet ve İslamiyet yoksunluğuna!..

Çözüm ne mi? Çözüm, millî ve manevi değerleri önceleyen, insani yönleri geliştiren, İslam bilinci aşılayan; Hak, hukuk, adalet kavramını yerleştiren eğitim sistemini bir an önce inşa etmektir.

Zaman; siyasi, ideolojik takıntılarımızı bir kenara bırakıp yeni neslin insani yönlerini geliştirmek için seferber olma zamanıdır!..