Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Meclis Başkanı’nın mesajları

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop önceki akşam medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ve Parlamento muhabirlerine Meclis’te iftar verdi.

Meclis başkanı Şentop’un iftar davetine medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ve parlamento muhabirlerinin tamamı katıldı. Meclis Başkanı Şentop, iftar yemeği ve duasının ardından şu önemli mesajları verdi:

“Haber yaparken demokrasimizin, kurumlarımızın ve siyasetin itibarının zedelenmemesine dikkat etmek, zannederim ki kamu yararına bir davranış olur.

Elbette yaptığınız her haberden hoşnut olduğumuzu söyleyemem. Zannederim ki sizler de, aldığımız her kararı sevinçle karşılamıyorsunuz.  Demokrasi dediğimiz tam da budur.

Siyaseti ve siyasetçiyi eleştiren haberlerin, okurlar ve izleyiciler nazarında karşılığı olduğunu biliyoruz. Bu noktada, sizden ricam, eleştirilerinizi ve eleştirel haberlerinizi hepimizin ortak değeri olan Yüce Meclisin saygınlığına ve siyaset kurumunun itibarına halel getirmeden ifade etmenizdir.

Demokrasimiz, hepimizin ortak çabasıyla inşa ettiğimiz bir kazanım olduğu gibi, hepimizin ortak hassasiyetle korunmasına ve gelişmesine gayret göstermemiz gereken bir değerdir.

Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçekleşirken basın yayın organlarımızın demokrasiden yana takındıkları tavrın takdire şayan olduğu açıktır. Bu Meclis’in Gazi unvanı hem Millî Mücadele’nin karargâhı olması dolayısıyladır, hem de 15 Temmuz hain darbe girişiminde darbecilerin bombalarına maruz kalması sebebiyledir. Ve 15 Temmuz’un o karanlık gecesini aydınlatan demokratik tavrın, millî iradeyi esas alan direnişin önemli bir parçası olduğu için basın mensuplarımıza ve medyamıza buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Demokrasinin temeli, çok sesliliktir. Bu noktada, çok sesli ve özgür bir basının demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesi için son derece önemli bir işlev görür. Coğrafyamız başta olmak üzere dünyada gündemin çok hızlı değiştiği göz önüne alındığında, toplumumuzun doğru ve hızlı bir şekilde haberdar edilmesinin lüzumu ortaya çıkar. Bu konuda, basının yüklenmiş olduğu toplumu doğru bilgilendirme görevinin ne kadar değerli ve önemli olduğunun farkındayız.

2020 yılı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılı olacak. Sadece millî tarihimiz için değil, Türk ve İslam dünyasının tamamı için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılı önemli. Bu sebeple önümüzdeki yılın ülkemiz, demokrasimiz ve özetle hepimiz için özel bir anlamı var.

Yapacağımız hazırlıklarla, özel kutlama takvimimizle Gazi Meclisimizin hürriyet ve istiklâlimizin merkezi olduğunu bir kez daha göstereceğiz. Türkiye’yi ve Türk milletini ebediyete kadar yaşatmak için büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğimizi bütün dünyaya tekrar ilan edeceğiz.

Bu vesileyle, Türkiye’de siyasetin ve demokrasinin gelişmesinde, milletimize hizmette emeği geçtiğini yakinen bildiğim medya mensubu, haberci ve haber temsilcisi arkadaşlarımın, 100. yıl kutlama faaliyetlerine dair görüş ve önerilerini beklediğimi ifade etmek istiyorum.”

Selam ve dua ile…