Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Meksiko City’de Kırımlı Meryem

7 Ağustos 2013 Çarşamba

Milli Sporcu sonradan Müslüman Ömer Wetson

Bu sabah bir Sefarad Yahudisi Aron beyle randevumuz var. Aron beyin evi elçilikler bölgesinde. Güvenlikli bir kapıdan siteye giriyoruz. Derin bir vadi içinde ağaçlarla bezenmiş apartmanlar. Bir apartmanda görevliler bizi Aron beyin evine çıkarıyor.  Aron beyin evi de müze ev görünümünde. Her tarafta antika eşyalarla süslü bir salona giriyoruz. Aron bey tam bir macera perest. Hayatı gerçekten roman olacak cinsten. Türkiye’den Congo’ya oradan Fransa’ya, oradan Kanada’ya, daha sonra Brezilya’ya en son eşi nedeniyle Meksika’ya gelmiş ve Meksiko City’de kalmış. Hanımı da Suriye asıllı.  Hikâyesini anlattıktan sonra ailesinin fotoğraflarını gösterdi.

Aron Araf Bey’den sonra İslam Merkezi Başkanı İngiliz asıllı Müslüman Ömer Wetson’ la görüşmek üzere yola çıkıyoruz. Ömer Bey bayram nedeniyle bulunduğu şehirden Meksiko City’ye ailesiyle beraber gelmiş. Bizi kaldığı otelde kabul etti.  Kendisiyle otelin bahçesinde konuştuk. Kendisi sörf sporuyla uğraşıyor. İslamı da çevrecilik üzerinden anlatıyormuş. 20 sene önce Müslüman olmuş.

Bayram Namazı Meksiko City

Bahçede havuzun kenarında eşi ve çocuklarıyla bizi tanıştırıyor. Hanımı tesettürlü. Ömer beye yarın kılınacak bayram namazını da görüntülemek istediğimizi ifade ediyoruz. Ancak Ömer Bey yarın bayram olup olmadığı konusunda henüz bir netlik olmadığını söylüyor.  İletişim bilgilerini alıyor eğer yarın Bayram namazı kılınacaksa bizimde katılmak istediğimizi söylüyoruz.

Şehir görüntüleri çekmek istiyoruz ancak aniden yağan sağanak yağmur bütün planlarımızı bozuyor. Erkenden otele dönüyoruz. Bu akşam iftarda pizza yiyeceğiz. Ali beyin tarif ettiği lokantayı buluyoruz. Temiz ve iyi görünümlü bir yer. Garson turist olduğumuzu anlayınca İngilizce bilen garsonu yönlendirdi. Sebzeli peynirli pizzalar yedik. Sokağa çıktığımızda Meksiko City’nin öteki yüzü bizi karşıladı. Sokaklar hareketli ve birazcıkta ürkütücü, garip tipler dolaşıyor. Etrafta çok sayıda polis var.

8 Ağustos 2013 Perşembe

Spor Salonunda Ramazan Bayram Namazı

Bugün bayram erken kalkın çocuklar!

Erkenden kalkıyoruz. Bayram namazı bir kapalı spor salonunda kılınacakmış. Yerini Ömer Wetson bildiği için önce onun oteline gidiyoruz. Ömer ailesiyle otelden çıkıyor. İlk bayramlaşmayı onlarla yapıyoruz. Sonra namaz mekânına gitmek üzere Ömer beyin aracını takip ediyoruz. Yolculuğumuz uzun sürüyor ve sürücü sık sık arabadan inerek yol tarifi alıyor ancak bir türlü adrese ulaşamıyoruz. Sonunda müdahale etmek zorunda kalıyoruz. Bir taksiden bize rehberlik yapmasını istiyoruz. Nihayet büyük kapalı spor salonun önünde uzun araç kuyruğunu ve takkeli, tesettürlü insanları görünce tamam burası diyerek biz de arabamızı yol kenarına park ederek salona geçiyoruz. Salonda olağanüstü bir trafik var. Bir taraftan namaz için mekân düzenleniyor diğer taraftan namaz sonrası için yemek hazırlıkları yapılıyor. Yemekleri bir Müslüman lokantanın ikram ettiğini öğreniyoruz. Namaza her renkten insan geliyor ancak büyük çoğunluğu yerli Müslümanlar teşkil ediyor. Ortalıkta fazla Türk göremiyorum. Arkamda oturan beyefendi Türkmüsün diye soruyor. Sonra bayramlaşıyoruz. O da oğluyla namaza gelmiş. Anladığım kadarıyla Türkler başka bir organizasyon yapmışlar. Buna üzüldüm Müslüman gruplar burada ve ortak bir organizasyon yapılmış. Şii bir molla bile bayram namazı için burada.

Endülüsten sürülen Müslümanlar adına yapılan Morisko Anıtı

Çocuklar için çok keyifli bir ortam. Koşuyor eğleniyorlar. O yüzden ortam çok canlı ve gürültülü. Bir de ses düzeni kötü olunca imamın hutbesini anlamakta mümkün değil. Namaza yaklaşık 500 kadar Müslüman katılıyor. Ortak bir organizasyonun ilk defa yapıldığını söylediler. Namazda aynı zamanda Meksika’nın dini konularda yetkilisi de bulunuyor. Herkesin inancını yaşayabilmesi için devletin gerekli kolaylığı ve yardımı sağladığını ifade ediyor. Güzel ortamı pekiştirmek için burada bulunan grup ve cemaatlerin temsilcileriyle ayrı ayrı röportajlar yaptık. Namaz sonrası bu tabloyu pekiştirmek için bütün cemaat önderleriniz beraber fotoğraf çektirdik. Şii molla biraz acele ediyordu. Onu da beklettim. Hep beraber bir fotoğraf çektirdik.  Namazdan sonra önümüze denk gelen herkesle bayramlaştık. Sonra bayram yemeği yiyelim diye sıraya girdik. Yemekler gerçekten çok lezzetli.

Dünyanın en zengin adamlarından El Turko Carlos Selim’in otelinde

Prof. Carlos Martinez Assad’la görüşmek üzere Ceneve Oteline gidiyoruz. Otel dünyanın en zengin adamlarından Carlos Selim e ait. Carlos Selim de Suriye göçmeni bir El Turko. Otelin lobisi çok şık dizayn edilmiş her yer kütüphane, duvarlarda Selim ailesine ve önemli isimlere ait resimler var. Otelin lobisinde çekim yapıyoruz. Otelin giriş çıkış trafiğini aksatıyoruz. Prof. Carlos uzun konuştu. Konuşmanın sonunda otelle ilgili bilgi verdi.

Kırımlı Meryem Hanım

Ermeni asıllı Sevan Avitoğlu Ciril’in tekstil antikaları satan dükkânına gidiyoruz. Sevan bizi güler yüzle karşılıyor. 17 yılldır Meksiko City’de yaşıyor. İstanbul’dan getirdiği geleneksel desenli ürünlere uzun zaman talebin iyi olduğunu ancak son zamanlarda yapılan taklit ürünlerin rekabet ortamını etkilediğini söyledi. Kalitesiz ve taklit ürünler nedeniyle işi bırakmayı düşünüyor. Müzmin meselemiz Ermeniler konusuna da giriyoruz. Sevan açık sözlü bir adam. Vatansever bir Ermeni. Türkiye ‘nin bu ülkede neler yapması gerektiği konusunda fikirlerini aktarıyor.

Meksiko City’de Osmanlı Saat Kulesi

1908 yılında Meksika Devletinin yüzüncü yılı dolayısıyla Meksiko City’nin ana caddelerinden birinde şık bir saat kulesi hediye ediliyor. Uzun zaman bakımsız kalıyor. Burada yaşayan Lübnanlılar Osmanlı ibaresinin yerine Lübnan ifadesi ve bayrağının konulmasını istiyorlar. Türkiye itiraz ediyor. 2010 yılında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ziyareti nedeniyle kule yeniden restore ediliyor. Bayrak krizini aşmak için Lübnan bayrağı, Türkiye bayrağı ve Meksika bayrağı bir arada kulenin üzerinde dalgalanıyor. Saat kulesinin ana caddelerinden birinde olması kendimizi hatırlatmak açısından iyi bir tanıtım unsuru.

Meksiko City’de Müslüman Önderler

Meksika İsrail Kültür Merkezi’ne gidiyoruz, yönetici Eugenia hanım 1492 den başlayarak Yahudilerin hikâyesini heyecanlı bir sunumla anlattı. Merkez müze formatında, tarihi bir bina yenilenerek merkez haline dönüştürülmüş. Binaya bir ana kapı ve ara bir avludan sonra merkez avluya giriliyor. Ana avlunun iki tarafında altlı üstlü salonlar var. Bu salonlarda Yahudilerin hayatlarından kesitler bulunuyor. Eşyalar, kıyafetler, resimler, tablolar vb. Biz çekim yaparken giriş katında yapılacak konferansın hazırlıkları yapılıyor. Bizi de davet ediyorlar. Dil sorunu nedeniyle kalmak istemiyoruz.

9 Ağustos 2013 Cuma

Meksiko City’de Kırımlı Meryem Hanım

Dr. David Sarquis’le buluşmak üzere Mexico City’nin dışında 45 dakikalık bir mesafede bulunan Tecnologico de Monterrey gidiyoruz. Bu üniversitenin bizim İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kalitesinde bir eğitim kurumu olduğunu öğreniyoruz.  Yol boyunca Meksiko City’nin farklı yüzlerini görüyoruz. Gök delenler, gece kondular, yıkık dökük boyalı renkli semtler. Dr. David Sarquis  Tecnologico de Monterrey Üniversitesi uluslararası bölümü hocası  Lübnan asıllı Maruni.  Ailesinin hikâyesini ve genel anlamda olayı anlattı.

Milli Sporcu Ömer Wetson

Meryem Emir de Rosenbaum Kırım Türklerinden 80 yaşında hayatı tam bir roman. Kırımda başlayan hayatı Almanya, Türkiye, Amerika ve Meksika’da devam ediyor. Babası Polonya Müslümanlarından Kırıma geliyor. Kırımda Müslüman önderlerle bir araya geliyor. Evlenerek orada kalıyor. Ruslar tarafından Türk ajanı olduğu gerekçesiyle tutuklanıyor. Delillerden biriside evde bulunan İstanbul resmi. Sonra suçlu bulunuyor ve kurşuna diziliyor. Aileden sadece kadınlar kalıyor. Onlarda Türkiye’ye gitmek istiyorlar ancak Türkiye savaş nedeniyle kendilerini kabul etmiyor. Almanya’ya gidiyorlar. Meryem hemşirelik eğitimi alıyor. Savaştan sonra tekrar Türkiye’ye gelmek üzere müracaatta bulunuyorlar. Türkiye müracaatlarını kabul ediyor.

Meryem Hanım Amerikan üssünde çalışıyor. Evlendiği eşiyle Amerika ya gidiyor. Bir de çocukları oluyor. Eşiyle anlaşamıyor ve ondan ayrılıyor. Sonra Meksikalı nükleer fizik hocası bir akademisyenle evleniyor.  Meryem Hanım eş durumundan Meksiko City’ye yerleşiyor. 1974 yılından beri Meksiko City’de lüks bir sitede bahçeli bir villada oturuyor. Evin her yanında Türkiye’den bir hatıra bulmak mümkün.

Osmanlı Saat Kulesi Kitabesi

Meryem Hanım bize kendisi su böreği yapmış. Cam bardakta çayla börek yiyoruz. Güzel Türkçesiyle üç arkadaşıyla birlikte yaptığı Türkiye gezisini anlatıyor. Türkiye’deki gelişmelerden çok olumlu intibalarla dönmüş. Meryem hanımın fizikçi kocasından akademisyen iki evladı daha var. Meryem Hanım şark köşesi dediği Türkiye odasında aile fotoğraflarını bize gösteriyor.

Akşam Meksika’nın başarılı iş insanlarından Ayşe Koçak’ın evine gidiyoruz. Ayşe Hanım yeni bebeği, annesi ve kardeşi ile bizi karşılıyor. Ayşe Hanım genç yaşında başarılı olmuş bir yönetici. Sağlık sektöründe önemli başarılara imza atmış.  Kardeşi Metehan Bey de El Turko isimli bir yemek servis şirketi kurmuş. Şimdi de bir lokanta açma hazırlığı içinde.