Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Millileşme hamleleri ve TEKNOFEST

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı en güzel şey milletimize hatırlattığı milli duygular ve toplumumuza kazandırdığı özgüven oldu. “Biz balık hafızalıyız, unuturuz”, “Elin Amerikalısı nasıl yapmış”, “Bizim milletten bir şey çıkmaz” gibi lafları artık toprağa değil betona gömdük.

Erdoğan’ın Malazgirt’ten, Kutu’l Amare’ye tarihi şekillendiren gelişmeleri yeniden topluma hatırlatması milletimize köklülüğün getirdiği güveni aşıladı. Biz hikayesi olan bir milletiz… İşte bu nedenledir ki; 15 Temmuz’da açığa çıkan refleks, bizleri değil tüm dünyayı şaşırttı. Bu özgüven, bu refleks uzun dönemdir ilmek ilmek dokunan bir inşa sürecinin yansımasıdır. 

Milletimiz son senelerde pek çok operasyonu, provokasyonu savuşturdu. Bunu yaparken de diğer taraftan millileşme hamlelerini hayata geçirmenin startını verdi. Bu süreçte siyasi iradenin ürettiği politikalar ve ön açıcı özelliği, inşa sürecine zemin hazırlaması bakımından elbette olmazsa olmaz bir unsurdur. Sonrasında ise sıra girişimcilerin başarılarına geliyor. Bu başarılara örnek vermek gerekirse; özgün bir girişimcilik hikayesi olarak Baykar’ın savunma sanayine kattıkları sayısız gence ilham kaynağı olabilecek bir atılımdır. Uzun soluklu yatırım ve çabasının neticesi olarak Selçuk Bayraktar’ın milli-manevi motivasyonlarla bugüne getirdiği projeler halkımızın gözbebeği oldu. Özellikle SİHA’ların Zeytin Dalı’ndaki başarısı ülkemizin övünç kaynağı olurken yabancı ülkelerin bu süreci dikkatle izlemesi kayda değer bir meseledir.

Yıllar yılı ülkemizde teknoloji ve savunma sanayinde pek çok yerli girişim olmuştur. Sonu hüsranla biten bu girişimler yabancı mihraklar tarafından sükut-u hayal ile neticelendirilmiştir. Dileğimiz; “BİZ de yaparız” duygusunun, her bir gencimiz için “başarabilirim” motivasyonuyla birleşmesi ve ülkemizin üreten tam bağımsız bir pozisyon içinde refah seviyesinin yükselmesidir.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Yeni Havalimanı’nda 550 bin vatandaşın ziyaret ettiği Teknofest’in yeni neslimiz için umut verici tohumlar ektiği kanısındayım. Bir çocuğumuzun SİHA’lara bakarken yaptığı yorum her şeyin özetiydi; “Vay be bunu biz mi yaptık? Ne güzel yapmışız.”

Teknofest, dört günlük bir teknoloji festivalinin ötesinde MALCOLM X’in satırlarında bahsettiği ruhu yansıtan, etkisi boyutlarının çok ötesinde nevzuhur olabilecek örnek bir işti.

Faydalı insan olmak ve aksiyon ruhunu hatırlamak için şimdi o dizeleri yeniden okuyalım… 

Bir taş at.

Bir taş daha at.

Bir şiir ateşle.

Bir yumruk yükselt.

Sesini yükselt.

Bir çocuk yetiştir.

Tarihine sahip çık.

Sokaklara sahip çık.

Bir slogan at.

Bir kurşun at.

Bir tohum ek.

Bir ateş yak.

Bir cam kır.

Terle.

Bir plan yap.

Bir ümit ışığı gör.

İsmini değiştir.

Bir teoriyi test et.

Bir dogmaya meydan oku.

Korkunu kullan.

Bir damla gözyaşı akıt.

Haritayı incele.

Hainlerle hesaplaş.

Ağırlığını hakkıyla taşı.

Biraz daha ağırlık kazan.

Sevmek için mücadele et.

Sevdiğini bir daha söyle.

Sınırı aş.

(Malcolm X)