Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Muhabir

Anadolu Ajansı’ndan “2017 Yıllığı”, “2017 İstanbul Ödülleri Kitapçığı” ve “Muhabir: Habercinin Temel Kitabı” geldi. Üç güzel başarılı çalışma, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.  Yıllık, bir yılın özeti şeklinde güçlü görsellerle beraber sunulmuş. 2017’de neler oldu sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir kaynak eser niteliğinde. İstanbul Ödülleri anın görüntülemesi açısından zihnimize kazınan fotoğraflardan oluşuyor. Zamanın şahidi fotoğraflar tarihe not düşüyor. Bu iki güzel çalışmayı üçüncüsü taçlandırıyor. Muhabir kitabı, haberciler için hatta tecrübeli gazeteciler için bile kılavuz niteliğinde bir çalışma olmuş. Çok iş yapan insanlar yaptıklarını ifade etmekten imtina ederler bu da yanlış anlaşılır. Kurumlar adına yapılan çalışmalarda fazla ‘’mütevazı’’olmamak gerektiğini düşünüyorum. Yapılan işlerin mutlaka tanıtımı yapılmalıdır. Bu çerçeveden bakınca da Anadolu Ajansı iyi yapmış bir taraftan sahada koştururken diğer taraftan tarihe not düşmek, geleceğin gazetecilerini yetiştirmek için çalışmak takdire şayan işler.

 Anadolu Ajansı habercilikte büyük başarılara imza atıyor. 2000’li yıllara kadar yurt dışı haberlerini Reuters, AFP, BBC gibi kaynaklardan alırdık. Dünya haberciliği birkaç emperyalist ülkenin tekelindeydi.  Son yıllarda nasıl bir değişim var bilemiyorum ancak Anadolu Ajansı son 10 yılda hem dil hem de dağılım açısından büyük mesafeler kat etti.

İşin başında ehil bir kadro var: Şenol Kazancı, Metin Mutanoğlu, Mustafa Özkaya, Ümit Sönmez gibi işine yüreğini katan bir kadro başarılı işler çıkarıyor. Saymaya kalksam daha çok kıymetli isimler var,  ajansta. Dünyanın birçok yerinde yeni bürolar açıyorlar. Daha iyi habercilik yapabilmek için sürekli ekibi güçlendiriyorlar. Sadece habercilik yapmıyorlar geleceğin habercilerini yetiştirmek amacıyla kurulan Haber Akademisi daha güzel haberler alacağımızın işareti.

Geçenlerde habercilik üzerine çalışma yapan bir gazeteci arkadaşım gazetelerde habercilik kurallarına uygun örnek haber bulamamaktan şikâyet etti. Dilerim bu güzel çalışma bu açığın kapatılması için sadra şifa olur.

Kitabın girişinde Şenol Kazancı: “Habercilik serüveni bir asra yaklaşan Anadolu Ajansı (AA), hem gazetecilik açısından yeni teknolojilerden yararlanma hem de yarının muhabirlerinin yetiştirilmesi konusunda basın sektörüne öncülük etmeye devam etmektedir.” AA sadece kendi yaptığından sorumlu bir kurum değildir. Türkiye’de haberciliğe yön verecek, rehberlik edecek bir kurum olma sorumluluğunu da taşımaktadır.

Muhabir kitabı 6 önemli bölümden oluşuyor. Haber ve muhabirin tanımından, yazım kurallarına, uzmanlaşmaya, medya hukukundan, temel terimlere kadar detaylı bilgiler verilmiş. Tasarımıyla da başarılı olan kitap gazeteciler için başucu kitabı niteliğinde.

Anadolu Ajansı’nın ilk muhabirinin Abdurrahman Peşaveri için düşülen not gerçekten düşündürücü. Bu toprakların sadece bizden ibaret olmadığının göstergesi.  Bakın notta ne yazıyor: “Hindistan’da varlıklı bir ailenin çocuğuyken 26 yaşında ceketini, elbiselerini ve kitaplarını satarak ailesinden gizlice zor durumda olan Müslümanlar’a yardım için 1912’de İstanbul’a gelen ve bir daha dönmeyen Peşaverli Abdurrahman Bey, özellikle Yunan ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamların Avrupa kamuoyuna duyurulması için özel çaba sarf etti.”

Bu ülkeyi anlamak için Peşaverli Abdurrahman şuurunda olmak gerekiyor. Kitapta ifade edildiği gibi enformasyon bombardımanı altındaki insanlık için haberde birinci öncelik “doğruluk ve güven” olmalıdır.