Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Niye çocuğunuz olmuyor, şu doktora gitsenize, diyenlerden bıktık usandık”

“Rabbim (cc) bize evlât vermedi, zor oldu ama çok şükür razı olduk ve yetim bir çocuğu evlât edinerek Rabbimizi (cc) razı etme gayreti içine girdik. Nereye gitsek, ‘Aaa çocuğunuz olmuyor mu? Hanginizden dolayı olmuyor? Bizim bir tanıdığımız var, 10 sene çocuğu olmadı, şu doktora gitti Allah’ın (cc) izniyle çocuğu oldu, siz de hemen ona gidin.’ diye aslında samimi ve fakat bir o kadar da bunaltıcı sözleri her gittiğimiz yerde duymaktan bıktık usandık. Herkese aynı şeyleri anlat anlat, yorulduk. Zaten gitmediğimiz doktor kalmamış ve üstelik bizim ihtiyacımız olsa zaten sorarız. Azıcık rahat bırakın, azıcık nefes aldırın, yok illâ soracaklar, detaylı öğrenecekler ve bildiklerini tavsiye edecekler. YETEEEER.”

Gerçekten çok bunaltan ve sık görülen bir tablo bu. Veren de Allah (cc) , alanda, azaltan da, çoğaltan da. Yani kimsenin elinde bir şey yok. Allah’ın (cc) rızasında çocuk şartı da yok. Yaşanan her şeyin bir hikmeti ve bunun da kula bir yansıması var. Neyin hakkımızda hayırlı olacağını bilemediğimiz için, ‘Rabbimizin (cc) sayısız hikmetlerle var ettiği ve bize isabet ettirdiği her ne varsa, benim iç yolculuğum, dünyam ve ahiretim açısından, Rabbimin (cc) beni taşımak istediği yere ulaşabilmem için birer basamaktır’ diye düşünebilmemiz gerekir. Her sıkıntı, bizim için bir uyarıcı, düşünme ve teslimiyet vesilesidir. Tedbirden sonra bizde kalanın mutlaka bizim hayrımıza olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Bu arada, tedavi için çabalamak ta Rabbimizin istediğidir. Sonuç her ne olursa Allah’a (cc) bırakırız. Yani bizler Rabbimizden (cc) razı olmalı ve bazen hasretin, kavuşmaktan üstün olabileceğini anlamalıyız.

Bu gibi durumlarda, bizler sorulursa söylemeli ve kendiliğimizden konuyu açmamalıyız. Konuyu açarlarsa da;

  1. Çocuğu olmanın artı, olmamanın eksi olmadığını hissettirmeliyiz.
  2. Allah’ın (cc) razı olma şartında çocuk olmadığını hatırlatmalıyız.
  3. Allah’tan (cc) gelen her şeyin mutlaka iyi ve güzel olduğunu ve bunu bilmemiz gerektiğini hatırlatmalıyız.
  4. Allah (cc) bir şeyden eksiltirse, başka şeylerden fazlasıyla vererek bir denge kurmuştur, bunu görüp şükretmemiz gerektiğini söylemeliyiz.
  5. Yapılacak o kadar çok iş, hizmet ve değerli katkılar var ki, çocuk bunlardan sadece birisi. Çocuk yoksa başka şeyler var olmuştur mutlaka, bunların farkına vardıralım.
  6. Bazen de Allah (cc) geç veriyor. On sekiz sene sonra çocuğu olanlar var. Stresten uzak kaldıkça Allah’ta (cc) dilerse çocuk olma ihtimali daha da artıyor çünkü stres her şeyi yok ettiği gibi, üreme hormonlarını ve faaliyetlerini de ciddi oranda etkiliyor, bozuyor.
  7. Allah (cc) bizi başka bir tarafa yönlendiriyorsa, dikkatimizi o tarafa verelim. İnanalım ki bizi kendisine yaklaştıracak ve derinleştirecek fırsatlar orada yığılı durmaktadır.
  8. Herkesin Hakka (cc) yaklaşma serüveni ve süreci farklıdır. Saygı duyup dua edelim ve lütfen kimsenin hayatına bu kadar destursuz müdahale etmeyelim.